banner211

Faturasını erteleyenlerin cebini rahatlatacak gelişme! Bakanlık elini taşın altına koydu

Afetler nedeniyle elektrik ve doğal gaz faturalarını erteleyenlerin anapara haricindeki fatura bedellerini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı karşılayacak.

Faturasını erteleyenlerin cebini rahatlatacak gelişme! Bakanlık elini taşın altına koydu


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Elektrik ve Doğal Gaz Tüketim Bedelleri Tahakkuk ve Tahsilatlarının Ertelenmesi Hakkında Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak 1 Ocak 2020'den itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Buna göre, afetler nedeniyle en fazla 1 yıla kadar ertelenmesine karar verilen elektrik ve doğal gaz tüketim bedellerinin tahakkuk ve tahsilatına yönelik, söz konusu ertelemeden kaynaklanan anapara haricindeki tüketicilerden tahsil edilmeyen bedellere ilişkin finansman maliyeti gecikme zammı tutarını geçmemek üzere Bakanlık bütçesinden karşılanacak.

ANALİZLERİ BAKANLIK HAZIRLAYACAK
Ertelemeye yönelik kapsam, süre ve ertelemeden dolayı şirketlerin katlanacağı finansman maliyetine ilişkin analizler Bakanlık tarafından hazırlanarak Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşüne sunulacak. Bu çerçevede, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Bakanlık tarafından bildirilen finansman maliyetine yönelik uygulama esaslarını şirketlere tebliğ edecek.

GECİKME ZAMMI TUTARINI GEÇEMEYECEK
Şirketler, tüketim bedellerinin tahakkuk ve tahsilatının ertelenmesi dolayısıyla önceki ay içerisinde katlandıkları finansman maliyetini, takip eden ayın ilk 5 iş günü içerisinde EPDK'ye iletecek. Finansman maliyetleri, ilgili döneme ait gecikme zammı tutarını geçemeyecek.

5 İŞ GÜNÜ İÇERİSİNDE HESAPLARA AKTARILACAK
İlgili aya ait finansman maliyetleri, şirketin başvurusundan itibaren 7 iş günü içerisinde EPDK tarafından hesaplanarak ilgili şirketin banka hesap bilgileriyle birlikte Bakanlığa gönderilecek. Bakanlık, finansman maliyeti tutarlarını EPDK tarafından yapılan bildirimi müteakip 5 iş gününde ilgili şirketlerin hesabına aktaracak.

SON DAKİKA

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nihat çavaş
Nihat çavaş - 10 ay Önce

Benim 3 faturam vardı odiyemdim eletirik kestiler dün yatırdım dıha açmamişler şikayetciyim borçlanndım yatıdım barı elektrik açsınlar

banner201

banner225