FAY HATTI İDDİASI ÇÜRÜK ÇIKTI!

Van Valiliği geçtiğimiz haftalarda bir yerel gazetenin gündeme taşıdığı, Van Milletvekili Nazmi Gür’ün de TBMM’ye önerge olarak sunduğu ‘fay hattı üzerine devlet kurumu’ tartışmalarına noktayı koydu. Haberde iddia edilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın fay hattı üzerine yapıldığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını açıklayan Van Valiliği, o iddialarda bulunan Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Bedrettin Anaran’ın da bizzat zemin etüdünü yapan kişi olduğunu belirtti.

FAY HATTI İDDİASI ÇÜRÜK ÇIKTI!

Van Valiliği yaptığı bir açıklama ile son günlerin tartışma konusu olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın fay hattı üzerinde yer aldığı yönündeki iddiaları cevapladı. Yerel bir gazeteye ve HDP Milletvekili Nazmi Gür’ün de gündemine gelen o konuyla ilgili detaylı bir açıklama yapan Van Valiliği o tespitleri yapan isim ile de ilgili ilginç bilgilere yer vererek yeni hizmet binasının iddia edildiğinin aksine fay hattı üzerinde değil, sağlam zeminler üzerine yapılacağını kaydetti.

İMAR BAKANLIK TARAFINDAN HAZIRLANDI

Açıklamada ilk olarak şu sözlere yer verilirken; “İlimizde, 23.10.2011 ve 09.11.2011 tarihlerinde meydana gelen depremlerden sonra, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı (Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü) ile Van Belediye Başkanlığı arasında yapılan protokol çerçevesinde; “7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun”un 15. maddesi, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 9. maddesi ve 644 sayılı Kanun Hükmünde Kararname Hükümleri doğrultusunda, Van Kenti İmar Planı sözü edilen Bakanlığımız tarafından hazırlanmıştır.” Denildi.

“O HABER GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Ardından söz konusu haber ile ilgili sözlere yer verilen haberde hem o iddialarda bulunan Anaran hem de haberle ilgili olarak şu sözlere yer verildi; “Bilindiği üzere şehir imar planları hazırlanırken İmar Planı Yapılması ve Değişiklerine Ait Esaslara Dair Yönetmeliğin 8’inci maddesine göre jeolojik durumun gözetilmesi zorunluluktur. Nitekim Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü Van İmar Planı hazırlıkları sırasında özellikle jeolojik ve jeoteknik etüd raporlarını temin ederek planı hazırlamıştır. Nitekim eldeki bilgiler çerçevesinde şehrin bazı bölgeleri imara kapalı alan olarak belirlenmiştir. Sözü edilen Plan, her aşamada ilgili belediye, STK ve vatandaşların katkısına açık tutulmuş, bu yerlerden gelen talep ve görüşler çerçevesinde mevzuata uygun olarak askıya çıkartılmış ve süre sonunda da kesinleşmiştir. Ancak son günlerde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü hizmet binası yeri ile ilgili olarak “Fay Hattı Üzerinde Bina Yapılamaz” başlıklı/içerikli haberler yayımlanmakta, haberlere Van Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Sayın Bedrettin Anaran’ın kimi değerlendirmeleri dayanak olarak gösterilmektedir. Sayın Oda Başkanının “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Hizmet Binasının Edremit’te daha önce fay hattı olduğu yapılan etütlerle tespit edilen bir arsa üzerinde inşa edilmesinin yanlış, tehlikeli ve düşündürücüdür.” şeklindeki beyanları iki açıdan gerçeği yansıtmamaktadır.”

ZEMİN ETÜDÜNÜ DE AÇIKLAMAYI YAPAN ANARAN YAPMIŞ!

Son olarak da bu binanın fay hattı üzerinde olup olmadığı ile ilgili konuyu netliğe kavuşturan sözlere yer veren Van Valiliği, açıklamayı şu sözlerle sürdürdü; “Öncelikle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Hizmet Binası proje çalışmaları esnasında; parsel bazında jeolojik ve jeofizik etüt çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar; bizzat Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Bedrettin Anaran’ın firması olan Yeraltı Mühendislik tarafından yapılmıştır. Adı geçen firma tarafından hazırlanan Zemin Etüd Raporunda; Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Hizmet Binasının yapılacağı yerin zemini ile ilgili herhangi bir olumsuzluk belirtilmemiştir. Ayrıca Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Hizmet Binası için tahsis edilen ve İmar Planında; “Resmi Kurum Alanı” olarak belirlenen alan ile ilgili ilan süresince herhangi bir itiraz veya başvuru yapılmamış ve “Resmi Kurum Alanı” olarak kesinlik kazanmıştır. Bununla beraber Van İmar Planında, jeolojik ve jeoteknik çalışmalar sonucunda tespit edilen riskli alanlar imara kapalı alan olarak belirlenmiş olup, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Hizmet Binası için belirlenen yer bu alana 1,5 km mesafede bulunmaktadır. Dolayısıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Hizmet Binasının fay hattı üzerinde yapılacağı iddiası; gerçek dışı ve mesnetsizdir.”

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2014, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER