banner166

Gel deseler geliriz!

Global A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kutman ve Başkan Kaya Şehrivan’a konuştu. Yargıtay’ın iptal ettiği satış ile ilgili olumlu gelişmeler var:

Gel deseler geliriz!

2008 yılında Ak Parti tarafından ihale yoluyla Global Yatırım Holding A.Ş.’ye satılan Belediye Garajı ile ilgili Yargıtay’ın da son kararı vermesinin ardından söz konusu şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman ve arsanın resmi sahibi adına Van Belediye Başkanı Bekir Kaya konu ile ilgili Şehrivan’a konuştu. Kutman, zamanındaki bir siyasi çekişme ve satıştan sonra yapılan bazı değişikler yüzünden Van’da yapmayı hedefledikleri dev bir projeden mahrum bırakıldıklarını belirtirken, Belediye Başkanı Kaya ise, “”dedi.

 

Gazetemiz yazarlarından Ömer Aytaç Aykaç’ın dünkü yazısında gündeme tıdığı dev yatırımla ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Ak Parti Belediyesi döneminde toplamda 16 milyon 30 bin TL gibi bir bedelle Türkiye’nin önde gelen yatırım firmalarında Global Yatırım Holding A.Ş.’ye satılan belediye garajı ile ilgili yazısından sonra yeniden açılan o yatırımın defteri ile ilgili taraflar dava sonrası ilk kez konuştu. Yargıtay’ın verdiği son karardan sonra aldıkları arsa resmen ellerinden alınan Global A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, gazetemize yaptığı açıklamada, ne olursa olsun Van’da yatırım yapma niyetinden vazgeçmediklerini ama zamanında AK Parti-BDP çekişmesi nedeniyle verilen bir karardan dolayı Van’a istedikleri yatarımı yapamadıklarını belirtti. Kaya’dan övgüyle bahseden Kutman, “Biz her şeye rağmen Van’a yatırım yapmak istiyoruz. Bu saatten sonra Van Belediyesi ne derse onu yaparız. Gel derlerse geliriz, kabul etmezlerse yolumuza devam ederiz. Ama bu yatırım Van’a yapılmalıydı.” şeklinde konuştu.

 

AK PARTİ-BDP ÇEKİŞMESİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ!

 

BDP’nin önceki dönem meclis üyelerinin, Ak Parti’li Belediye Başkanı Burhan Yenigün döneminde satışı yapılan Belediye Garajının satışının iptali için açtığı dava yerel mahkeme tarafından haklı görülmüş ve mahkeme satışı durdurmuştu. Bunun ardından da söz konusu Global Yatırım Holding A.Ş. konuyu Yargıtay’a taşımış fakat geçtiğimiz günlerde Yargıtay’ın da aldığı karar ile satış resmen iptal edilmişti. Bundan sonraki sürecin ne olacağı konusunda belirsizlik sürerken Şehrivan Gazetesi olarak konun takipçisi olduk ve kararın ardından davanın muhatapları ile tekrar görüştük. İlk olarak gazetemize konuşan ve 2008 yılında arsayı satın alarak dev bir AVM yapmak için hazırlık yapan fakat meclis üyelerinin itirazıyla bu hedefini gerçekleştirmeyen Global A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, satışın iptali nedeniyle üzgün olduklarını ve Van’da yatırım yapma noktasında oldukça istekli olduklarını belirtti. Doğu ve Güneydoğu illerine yatırım yapma taraftarı olan bir şirket olduklarını ve ekonomik anlamda Van’a katkı yapmak için bu yatırım çok istediklerini belirten Kutman, öncelikle o süreçle ilgili gazetemiz aracılığı ile şu bilgileri paylaştı, “Satış gerçekleşeli 5 yıl gibi bir süre oldu. Zamanında Van’da yatırım yapmaya istekli bir şirket olarak ihaleye çıkan o arsa için biz de o zamanlar teklif verdik ve aldık. İhalenin çıkmasının ardından, davayı açan kişiler ihalede plan değişikliğini de yapıp sonra da bize dava açtılar. Normalde bu arsayı almamız için herhangi bir sorun yoktu. Fakat olay ileri bir boyuta taşında ve bir nevi Ak Parti-BDP çekişmesi haline getirildi. Sonra dava üst mahkemede de iptal oldu.”

 

“KAYA DA BİZİM KADAR BU YATIRIMI İSTİYOR”

 

Mahkeminin kararından sonra yeniden Bekir Kaya ile görüştüklerini ve bu yatırımı mutlaka yapmak istediklerini belirten Kutman, problem çıkması halinde de zararları ödeyebileceklerini bile yetkililere ilettiklerini belirterek, “Bu proje hem bizim için hem de Van için çok önemli bir projeydi. Biz bu projenin gerçekleşmesini hem Van’ın son yıllarda kazandığı gelişmişliği biraz daha ileri taşıması anlamında hem de istihdama katkıda bulunmak anlamında çok istedik. Bunun için mahkeme kararından sonra her türlü zararı karşılayarak yeniden bu iş için masaya oturabileceğimizi de söyledik. Zaten konuyu ben Van Belediye Başkanı Bekir Kaya ile de defalarca görüştüm. Kaya, gerçekten çok iyi ve mütevazı bir isim. Zaten ben onun da bu yatırımı en az isteyen biri olduğunu biliyorum. Biz de onlar da çözüm için çalışıyoruz. Ama tüm bunlara rağmen projemizi gerçekleştiremedik. Ama Yargıtay’da talebimizi reddetti.” Dedi.

 

“PARAMIZI HİÇ BİR ZAMAN İSTEMEDİK”

 

Yargıtay’ın kararından sonra Van Belediyesi’nin bu parayı ödemesi ile ilgili kendileri ile görüşüp görüşmediği noktasındaki sorumuzu da cevaplayan Kutman, bu konuda satışın iptalinden bu güne hiçbir şekilde bu parayı talep etmediklerini belirterek, “Biz hiçbir zaman istemedik istemeyeceğiz de. Böyle bir niyetimiz yok. Biz başka amaçlarla değil, yerinde bir yatırım yapmak için Van’ı seçtik. Bugün Şanlıurfa’da da Şırnak’ta da projeler geliştiriyoruz. Doğu ve Güneydoğu’da çok başarılı yatırımlar yaptık. Ama istiyoruz ki Van’daki bu projemiz de gerçek olsun. Bu sebeple biz ödediğimiz o parayı hiç istemedik. Bakın bugün faiziyle birlikte neresinden bakarsanız 30-35 milyon TL’lik paramız Van Belediyesi’nde duruyor. Biz ne o parayı istedik, ne de o alanda bulunan ekipmanların tavsiyesini. Üstelik zamanında belediye yetkililerinin yatırım yaptıktan sonra bir park talebini de kabul ettik. Çünkü biz bu yatırıma sadece para gözüyle bakmıyoruz.” Şeklinde konuştu.

 

“NE DERLERSE YAPMAYA HAZIRIZ”

 

Son olarak yine de her türlü şartta Van Belediyesi ile masaya oturmaya hazır olduklarını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Biz her şartta Van’a yatırım yapmaya hazırız. Bu davadan dolayı bir kırgınlık küskünlük yok. Van Belediyesi bize ne derse yaparız. Bugün biz gel derlerse gelir yatırım yaparız. İstemezlerse de saygıyla karşılarız. Hangisini istiyorlarsa onları dinleriz yani. Van çok acı çekti, büyük bir deprem felaketi yaşadı. Üstelik depremden sonra da büyük bir yeniden yapılanma başladı. Van bir deprem defterini kapattı ve yatırımda önemli yol kat etti. Zaten bundan sonraki gelişmeler de bu tür yatırımlarla ile olur. Biz de bunun için bekliyoruz. Her zaman Van’a yatırım için hazırız” dedi.

 

KAYA: BİZ DE YATIRIMI ÇOK İSTİYORUZ

 

Konun bir diğer muhatabı olan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya ise, gazetemiz Şehrivan aracılığı ile konuyu değerlendirerek, kendisinin de bu yatırıma oldukça sıcak baktığını fakat zamanında yapılan bazı hatalı işlemler nedeniyle bu projenin iptal olduğunu belirtti. İptal kararı ile ilgili açıklamalarda bulunan Kaya, daha sonraki süreç ile ilgili olarak ise şu ifadelere yer verdi, “Bildiğiniz gibi Danıştay söz konusu Belediye Garajı’nın satışını iptal etti. Bu iptal kararı da ihale yapıldığı dönemde yanlış sözleşmeden, hatalı işlemlerden kaynaklıdır. Bu bakımdan haklı bir iptal kararı. Cezaevine girmeden önce bu konuda firma yetkilileri ile görüşüp ciddi manada yol almıştık. Firma yetkilileri son derece olumlu kişiler. Hatta avukatları ben cezaevindeyken ziyaret ettiler, konuyu konuştuk. Belediye’deki mevcut arkadaşlara yönlendirdik. Sonuçta süreçle birlikte bir iletişim kopukluğu oldu.”

 

“ŞİRKET İLE YENİDEN GÖRÜŞECEĞİZ”

 

Global A.Ş.’nin Van’a yatırım yapmakta istekli bir şirket olduğunu söyleyen ve bu nedenle görüşmelerin cezaevi sürecinden sonra yeniden başladığını belirten Kaya, bu konuyu mutlaka çözüme kavuşturacaklarını bu kapsamda da ileriki günlerde bir görüşme yapacaklarını belirtti. Kaya, Şehrivan’a yaptığı açıklamada, iki tarafın da mağduriyetini gidermek için bir yol bulunacağını belirterek, “Bu konunun çözümü için yakın zamanda İstanbul’a gideceğiz ve firma ile tekrar görüşeceğiz. Daha önce Global firması belediyemize katkı sunacak tekliflerle de geldiler. Bize başka bir yerde yeşil alan teklifinde de bulundular. İlgili yerde mevcut birimlerimizle ilgili de son derece olumlu teklifleri oldu. Açıkçası ilgili firmanın yetkililerinden Mehmet Kutman Bey Van’a katkı sunacak girişimlerden bahsettiler. Sonuçta bu firmamız 2008 yılında büyük meblağda bir parayı teminat olarak yatırmışlar. Bu paranın o tarihten bugüne faizi de çok yüksek. Doğrusu Global firması bugüne kadar belediyemizden bu parayı hiçbir şekilde talep de etmediler. Dolayısıyla kentimizin de menfaatlerini ön planda tutarak ortak bir yol bulacağız. Bunun için de dediğim gibi yakın zamanda İstanbul’da firma yetkilileri ile bir araya gelip karşılıklı olumlu bir karar vereceğiz. Hem firmanın mağduriyeti söz konusu, hem de belediyemizin ve kentimizin. Bu konuda ortak bir yol bulup sağlıklı bir karar alacağımızı umuyorum.” Şeklinde konuştu.

 

OLAYIN GEÇMİŞİ

 

Global'in Patronu Mehmet Kutman'ın Van'a yapmayı planladığı 150 milyon dolar tutarındaki beş yıldızlı otel ve AVM yatırımı yargıya takıldı. Van 1'nci İdare Mahkemesi, yaklaşık iki buçuk yıl önce ihale yöntemiyle Mehmet Kutman'a satılan Van Belediyesi'ne ait garajın içinde bulunduğu arsanın satışının iptali için açılan davada, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Van Belediyesi BDP'li eski belediye meclis üyelerinden Zeki Yıldız, Cevdet Altındağ ve Halit Hanay; Van Belediye Meclis'i kararıyla Global'in patronu Mehmet Kutman'a Şubat 2008'de ihale yoluyla satılan 16 bin 611 metrekarelik arsanın park ve yeşil alan olan 6 bin metrekarelik kısmının diğer kısmıyla birleştirilerek satılmasına ilişkin yürütmenin durdurulması istemiyle Ağustos 2008'de dava açtı. Bunun üzerine itirazları inceleyen Van 1'nci İdare Mahkemesi, 07.07.2010 tarihinde aldığı 2010/1110 sayılı kararıyla, Van Belediye Meclisi kararıyla Mehmet Kutman'a satılan garajın içinde bulunduğu 16 bin 611 metrekare arsanın, 6 bin metrekaresinin imar planında yeşil alan olarak gözükmesine rağmen, taşınmazın diğer kısmıyla birleştirilerek satılmasının hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle satışının durdurulmasına karar verdi. Van Belediye Başkanlığı (Bir önceki belediye başkanı Burhan Yenigün döneminde), 11 Şubat 2008'de  Van ili merkez Şerefiye Mahallesi, Kınalı Sokak mevkiinde bulunan, pafta 81, ada 1475 ve parsel 16'da kayıtlı, 16 bin 611 metrekarelik arsayı ihale yoluyla satışa çıkarmış. İhaleye tek olarak katılan Global'in patronu Mehmet Kutman, muhammen bedeli 16 milyon 30 bin TL olan arsayı satın almıştı. Yerel mahkeminin ardında Yargıtay’ın da kararı ile satış resmen iptal olmuştu.


Ömer Aytaç AYKAÇ/Şehrivan ÖZEL

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2013, 14:19
YORUM EKLE