Gevaş’ta taziye yemekleri kaldırıldı!

Van  ve bölgede taziye sahiplerine maddi külfet oluşturduğu için şikayetlere konu olan taziye evlerindeki yemeklerin kaldırılması için ciddi bir kamuoyu oluşmuş durumda...

Gevaş’ta taziye yemekleri kaldırıldı!

Van Gevaş ilçesine taziye yemeği geleneği kaldırıldı. 

Gevaş Kaymakamı İshak Çınar,  İlçe müftülüğü,  Muhtarlarla ve kanaat önderleriyle aylık koordinasyon toplantısı gerçekleştirdi. İlçe sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıda Taziye Yemekleri gündemin birinci sırasında yer aldı ve alından kararla birlikte bundan sonra ilçede taziyelerde sadece taziye çorbasının verilmesi kararlaştırıldı. 

GEVAŞ'TA TAZİYE YEMEĞİ OY BİRLİĞİ ILE KALDIRILDI

 Gevas Kaymakamı İshak Çınar başkanlığında, ilçe Müftülüğü tarafından organize edilen, ilçedeki kanaat önderleri, mahalle muhtarları ve imamların katıldığı istişare toplantısında "Taziye Yemeği " oy birliği ile kaldırıldı. Alınan karara göre bundan sonra ilçedeki taziyelerde sadece "Taziye Çorbası" verilecek .. 

Darısı diğer ilçelerin başına...Adet haline gelen taziye yemeğinin vefat eden kişinin ailesine maddi olarak da ciddi bir yük haline geldiğini belirten ilçe sakinleri ortak bir karar alarak taziye yemeklerini yapmama kararı aldıklarını söylediler. 

Kaynak: vanekspres

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2019, 14:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa özoral
Mustafa özoral - 13 ay Önce

Tebrikler gerçekten çok isabetli bir karar olmuş.

murat ÇELİK
murat ÇELİK - 13 ay Önce

çok yerinde verilmiş bir karardır.temennimiz tüm van merkez ve ilçeleri için geçerli olması ve buna van il müftülüğünün resmi bir yazı ile bildirmesi yerinde bir karar olacaktır.Allah razı olsun

Yanlış adetleri yaşatmayın.
Yanlış adetleri yaşatmayın. - 13 ay Önce

Sadece aile fertlerine bir şekilde yemek verilsin. Bu saçma sapan adetler, iki gün süren düğünler ve sokak düğünleri kalkmalı. Medenî toplumlarda bu saçmalıklar olmaz.

Metin Hatibi
Metin Hatibi - 13 ay Önce

Bu kararı alanları tebrik ediyorum. gayri islamı olan bu cahiliye adetinin kaldırılması diğer bölgelere de emsal olur. Ancak Çorba olayı yakışmadı bu çorba ileride tam porsiyon yemeğe dönüşür.

Mehmet
Mehmet - 13 ay Önce

Güzel bir karar bu kararı alanlardan Allah razı olsun. Bu karara uymayanlara yazıklar olsun. Vesselem

Abdullah gürgün
Abdullah gürgün - 13 ay Önce

Taziye sahibi nin yemek vermesi cayız deyildi zaten büyle olması lazım dı

R g.
R g. - 13 ay Önce

Gerçekten çok isabetli karar inşAllah tüm yurdumuza yayılır

Hamza
Hamza - 13 ay Önce

Keşke kaldirilmasaydi dışardan gelen bütün misafirler şimdi bir iki aileye mal olacak o daha büyük bir sıkıntı