'Güncelleme' tartışmaları sonrası merak edilen soru: Diyanet neden fetva vermiyor?

Sosyal Doku Vakfı Onursal Başkanı Nurettin Yıldız'ın kadınlarla ilgili sözleri nedeniyle hakkında soruşturma açılması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'İslam'da güncelleme' tartışması başlatan açıklamaları sonrasında Diyanet'in 'yetkin bir kurum olarak' fetva vermesi günceme geldi. Peki Diyanet neden fetva vermiyor?

'Güncelleme' tartışmaları sonrası merak edilen soru: Diyanet neden fetva vermiyor?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Sosyal Doku Vakfı Onursal Başkanı Nurettin Yıldız hakkında kadınlara yönelik açıklamaları nedeniyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan resen soruşturma başlatıldığı bildirildi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuya ilişkin "Bizim diyanet teşkilatımızın din işleri yüksek kurulu var. Çok çok vasıflı bütün ilim dallarında yetki sahibi olan hocalarımız var. Tefsirde fıkıhta bir çok. Hocalarımız ne iş yapıyorlar? Niye sessiz kalıyorlar?" diye sordu. Gündeme gelen bu tartışma ile "Diyanet'in neden fetva vermediği" sorusu sorulmaya başlandı.FETVA HATTI MERKEZ MEDYA SEBEBİYLE KAPATILMIŞTI

Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Görmez'in döneminde vatandaşların sıkça müracaat ettiği bir "Alo Fetva Hattı" bulunuyordu. Fakat verilen fetvalar, tıpkı şu anda olduğu gibi "kız çocuklarına istismara açık kapı bırakıyor" , "kadına şiddeti meşrulaştırıyor" gerekçesiyle yine merkez medya tarafından hedef alınmıştı.

 

Konuyu bir TV programında anlatan Mehmet Görmez, Fetva Hattı'nın neden kapatıldığını şu şekilde açıklamıştı:

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2018, 10:38
YORUM EKLE