banner211

Güneşin kenti Van’a Milletvekili Arvas’tan büyük müjde!

Yenilenebilir enerji kaynaklarının, güneş enerjisinin her geçen gün daha büyük önem kazanırken Van Milletvekili Abdulahat Arvas’tan önemli bir müjde geldi. Kentin güneş kenti olması yönünde girişimlerini ısrarla sürdüren ve kentte daha fazla güneş enerjisi üretimi için çalışmalar yapan Arvas, yapılan girişimlerin netice verdiğini ve Van’ın Van güneş enerjisine dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ilan edildiğini duyurdu.

Güneşin kenti Van’a Milletvekili Arvas’tan büyük müjde!

Son dönemlerde güneş enerjisi ile ilgili yatırım ve çalışmaların hız kazandığı Van’a bir iyi haber daha Ak Parti Van Milletvekili Arvas’tan geldi. Arvas yaptığı yazılı bir açıklama ile Van’ın YEKA ilan edildiğini söyledi. “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Güneş Enerjisine Dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ve Bağlantı Kapasitelerinin Tahsisine İlişkin Yarışma İlanı 03 Temmuz 2020 Tarihli ve 31174 Sayılı Resmi Gazetede yayımlandı.” Sözleri ile kentin yeni süreçteki rolüne dair bir açıklama paylaşan Arvas, yeni sürecin start aldığını duyurdu. Arvas, YEKA ilanı ile birlikte Van’ın güneş enerjisi üretimi noktasında önündeki en önemli engellerden birinin de kalktığını duyurdu.

İŞTE ÜRETİM İÇİN BAŞVURU YAPABİLECEK KESİMLER

Arvas açıklamasında YEKA ile ilgili olarak, “Toplam 1000 megavat gücündeki bağlantı kapasitesinin tahsisin de 10, 15 ve 20 megavat şeklinde 74 adet güneş enerjisine dayalı YEKA ihalesi yapılacak. Söz konusu ihalelere sadece Türk Ticaret Kanunu'na göre anonim veya limited şirket şeklinde kurulmuş tüzel kişiler başvurabilecek. Her bir ihalenin başlangıç tavan fiyatı kilovatsaat başına 30 kuruş, elektrik enerjisi alım süresi ise sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 15 yıl olacak.”

BAŞVURU DETAYLARINI DA PAYLAŞTI

“Van ve Antalya yayımlanan güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynak alanları ve bağlantı tahsisine ilişkin ilanda 50 megavat ile en fazla kapasiteyi alan iller oldu. Van için yapılacak yarışmada bağlantı kapasitesi 20,20 ve 10 megavat şeklinde yapılacak, başvurular 19,21 ve 23 Ekim 2020 tarihlerinde Saat 09.00-12.00 arasında alınacaktır. Başvurular Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğüne elden teslim edilecektir.”

ARVAS: EN AZ MALİYETLE EN GÜVENİLİR ŞEKİLDE ÜRETİM ŞART

“Türkiye olarak dünya enerjisinin yüzde 1'ini tüketmekteyiz. Tüketici olduğumuz enerjide de büyük ölçüde dışa bağımlı bir ülke konumundayız. Güçlü Türkiye için enerjide bağımsız olmak durumundayız. Bunun içinde kendi kaynaklarımızı yerli, yenilenebilir ne varsa sonuna kadar kullanmalıyız. Türkiye’de toplam tükettiğimiz enerjinin yüzde 40'nı binalarda, yüzde 30’unu sanayide, geri kalanını da ulaşım ve tarım da tüketiyoruz. Üretimde kullanılan temel girdi olan enerjinin, yeterli miktarda, kesintisiz, en az maliyetle güvenilir bir şekilde temin edilmesi enerji politikamızın temel amacıdır. Türkiye’de ekonomik büyüme ve tüketim kalıplarındaki gelişme ile birlikte artan enerji talebinin, yerli kaynaklar ile karşılanmalı dış kaynaklar minimize edilmelidir. Ekonomik faaliyetlerin temel girdisi ve itici gücü olan enerji, ekonomik refah düzeyinin en önemli belirleyicilerindendir.”

“VAN GÜNEŞ ENERJİSİ İÇİN İDEAL BİR KENT”

“Van ilimiz, güneşli gün sayısı ve güneş enerjisi verimliliği bakımından Türkiye'nin en önemli merkezlerinden birisidir. Türkiye’nin yıllık ortalama toplam güneşlenme süresi 2.736 saat iken, Van’da bu değer 3.068 saat ile ortalamanın oldukça üstündedir. Güneş ışınları ve iklim parametreleri temel alındığında,  elektrik enerjisi üretim verimliliği açısından Van, Türkiye'de ilk sıralarda yer almaktadır. Yoğunlaştığımız öncelikli konulardan Van’ın YEKA ilan edilmesi konusunda muvaffak olduk inşallah güneşimiz enerjimiz olacak, inanıyorum ki Van kısa süre içinde yenilenebilir enerjide bölgesel bir merkez haline gelecektir.”

EN ÖNEMLİ ENGELLERDEN BİRİSİ DE KALKMIŞ OLDU

“Önemli olan Van’ın Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) olarak ilan edilmesiydi. Bu gerçekleşti dolaysıyla yatırımcılarımızın önündeki engellerden birini de kaldırmış olduk. Bundan sonraki süreçte güneş enerjisine dayalı daha büyük ölçekte yatırımlar için gayretimiz devam edecektir.  Van’ın YEKA ilan edilmesi sürecinde bize destek olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımıza ve Enerji İşleri Genel Müdürümüze teşekkür ediyor, Van’ımız ve yatırımcılar için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. “

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
metin eryasar
metin eryasar - 7 ay Önce

sayın vekılım sız gıdın kapıkoyu acın sen ıpekyolu beledıyesı kadar vana hızmet etsen vanın sorunu kalmaz guneş enerjısıymış sen gıt kapıkoyu ac bız ekmek yıyelım aslında senın yerınede bır kayyum atansaydı keşke belkı vanın ekonomısı ıcın çalışıordı aldığınız maaş sıze haram olsun esnaf bıtmış kırasını odeyemıyor vana muşdeymış guneş enerjisi gelecekmış

Vanli
Vanli - 7 ay Önce

Vanliya faydası varmıdır.? Vanli ucuz elektrik alabilecek mi? Yok mevcut halindeki turkerle enerjimi kaymagini yiyecek bunu söyleye bilirmisiniz ? Bir vanli olarak bunları bilmemiz gerek bence önce kime faydası olacak şirketlerimi? Türkerler enerjiye mi? Vatandaşa mi?

banner201