banner166

Gürpınar Zilan'ı andı

Gürpınar İlçesi DÖKH Bileşenleri, 18. Yılında Zeynep Kınacı'yı andı. Çarşı Merkezinde bulunan Milli Egemenlik Caddesi'nde yapılan basın açıklamasında, "Kürt inkarı üzerinden yükselen Resmi ideolojinin köhnemiş zincirleri, Zilan Yoldaşın bedeninde patlattığı bombalarla paramparça olmuş, bunun ile birlikte Kürt Kimliği şahsında diğer kimliklere yönelik geliştirilen ret ve inkar sistemi de tarumar edilmiştir" denildi.

Gürpınar Zilan'ı andı

DÖKH Bileşenleri Gürpınar İlçesi'nde (Payizava) düzenledikleri basın açıklaması ile Zeynep Kınacı'yı (Zilan) andı. Çarşı Merkezinde düzenlenen basın açıklamasına Belediye Eş Başkanları Zeki Yıldız ve Yıldız Çetin ile Belediye Başkan Yardımcısı Handan Karakoyun, Belediye Meclis üyeleri, BDP Gürpınar ilçe örgütü ve halk katıldı. Düzenlenen basın açıklamasını Belediye Başkan Yardımcısı Handan Karakoyun okudu. Karakoyun, yaptığı açıklamada Zilan'ın, fedai ruhunu hayata geçirişinin üzerinden tam 18 yıl geçtiğini belirterek, "Zilan yoldaş bıraktığı mektubunda, 'Ben anlamlı bir yaşamın ve büyük bir eylemin sahibi olmak istiyorum' demişti. Kürdistan Özgürlük Mücadelesinde bir dönemi bitirip, yeni bir dönemin başlamasını sağlayan Zilan Yoldaş, mücadele saflarında yürüme tarzını netleştirmiş, fedai ruhu ile sürece asılmanın yolunu açmıştır" dedi.

KARAKOYUN: KÜRTLERLE BARIŞMANIN TEK YOLU…

Barış, Demokrasi ve Özgürlük yürüyüşlerinde yeni bir aşamaya gelindiğini belirten Karakoyun, "Zilan ve Sema gibi binlerce yoldaşımızın kararlı ve fedakarca yürüyüşü sonucunda Türkiye ve Kürdistan'da 'Barış Görüşmeleri' yürütülmekte, Kürt Sorununun demokratik yol ve yöntemlerle çözülmesinin zemini hazırlanmaktadır. Hiç kuşku yok ki Kürtlerle barışmanın tek yolu, Rêber Apo'nun özgürlüğünün sağlaması ile mümkündür. Kürt inkarı üzerinden yükselen Resmi ideolojinin köhnemiş zincirleri, Zilan Yoldaşın bedeninde patlattığı bombalarla paramparça olmuş, bunun ile birlikte Kürt Kimliği şahsında diğer kimliklere yönelik geliştirilen ret ve inkar sistemi de tarumar edilmiştir. Bu gün İmralı'da Rêber Apo ile yürütülen barış görüşmeleri, başta Rêber Apo olmak üzere, Zilan gibi fedai ruhlu yoldaşların kararlı ve direnişçi tutumları sayesinde olmuştur. Bu mücadele ve fedai ruh sonucundadır ki, bu gün Kürt Özgürlük Mücadelesi tüm Ortadoğu'ya umut kaynağı olmuştur. Kökü dışarıda olan çetelerle kan gölüne dönüştürülmek istenen Ortadoğu, suni mezhep çatışmaları ile insanlar birbirlerine kırdırılmak istenmekte, insanlığın kök saldığı bu kadim topraklar, insanın kanının donduran, en vahşi katliamlara tanıklık etmektedir. Tam da böylesi bir süreçte İmralı'da yürütülen barış görüşmeleri anlam kazanmakta, bu sürece Zilan kararlılığı ve Zilan fedailiği ile asılmayı gerektirmektedir. Başarı ile yürütülecek ve sonuca başlanacak anlamlı bir barış, Ortadoğu'nun geneli üzerinde yürütülen emperyalist politikaları boşa çıkartacak, Zilan yoldaşın bahsettiği, "Anlamlı yaşam"ın hayat bulmasına vesile olacaktır. Bu vesileyle 18. yılında Zilan Yoldaşı tekrardan anıyor, "Anlamlı Yaşam" arayışının takipçisi olacağımızı belirtiyoruz." Dedi. 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 14:34
YORUM EKLE