HDP'DEN 'BARIŞ' MİTİNGİNE ÇAĞRI

HDP İl Eş Başkanlığı halkı Cumartesi günü düzenlenecek olan büyük barış mitingine katılmaya davet etti...

HDP'DEN 'BARIŞ' MİTİNGİNE ÇAĞRI

HDP İl Eş Başkanlığı halkı Cumartesi günü düzenlenecek olan büyük barış mitingine katılmaya davet etti.

 

Cumartesi günü saat 15.00’da Musa Anter Barış Parkında düzenlenecek olan ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da katılacağız ‘Savaşa karşı barış’ mitingine ilişkin HDP İl binasında düzenlenen basın toplantısına HDP PM Üyesi Cüneyt Caniş,  HDP Van İl Eş Başkanları Veysi Dilekçi, Derya Hayva, DBP Van İl Eş Başkanı Hamiyet Şahin, HDP Van Milletvekilleri Yurdusev Özsökmenler, Adem Geweri, Tuğba Hezer, Selami Özyaşar, Remzi Özgökçe, Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Bekir Kaya,  Hatice Çoban, İlçe Belediye Eş Başkanları, HDP-DBP İl ve İlçe Yöneticileri katıldı.

 

DİLEKÇİ: BARIŞI SAVUNMAK KOLAY DEĞİL

Basın açıklamasını yapan HDP İl Eş Başkanı Veysi Dilekçi, “Sizinde takip ettiğiniz gibi ülkemiz ve halklarımız zor günlerden geçiyor. Her gün onlarca insanımızı kaybediyoruz, analarımızın feryatları yükseliyor her yerde. Yaşanan savaş artık siyaseti ve ulus çıkarlarını aşmış insani ve vicdani olarak hepimizi zorluyor ve kaygılandırıyor. Meselenin çözümü için çareler arıyoruz ancak mevcut hükümetin tutumu nedeniyle barışa evrilen yolda ciddi bir kriz yaşıyoruz. Hepimiz oturup bu mevcut kaos ortamını nasıl aşarız diye çabalarken, Başbakan çıkıp ‘Biz evlatlarımızı feda etmeye hazırız’ diyecek kadar, geçmişte denenmiş ama başarısız olmuş ülkemizi büyük bir çıkmaza sürüklüyor. İşte böyle bir zihniyet karşısında ülkeye barışı getirmenin kolay olmadığını biliyoruz. Ancak tüm bu zorluklara rağmen HDP olarak bize barış ve yeni bir yaşam için oy veren milyonların talebini yerine getirmekle sorumlu bir partiyiz. Partimiz 7 Haziran seçimlerinde Türkiye’nin her yerinden oy alarak TBMM’ne girdi. Bu sorumluluğumuzun bilincinde olarak hareket ediyoruz. İşte bu nedenle HDP olarak Savaşa karşı barışın mücadelesini yükseltmek için alanlara çıktık ve çıkmaya da devam edeceğiz. “ Sözlerine yer verdi.

 

“SÖZ ARTIK HALKLARIMIZINDIR”

Barışın mücadelesini sadece TBMM’de değil, Türkiye halklarıyla birlikte vereceklerini kaydeden Dilekçi, “Barış halkın mücadelesiyle gelecektir. Seçimlerden önce hep ‘7 Haziran’da barış kazanacak’ dedik. Şimdi halkımıza verdiğimiz bu sözü yerine getirmenin zamanıdır. Tüm il ve ilçe teşkilatlarımızla, halkımızla birlikte bu ülkeye barışı getireceğiz. Buradan hükümete yeniden sesleniyoruz, imha ve siyasi soykırım operasyonlarını durdurun ve müzakere masasına geri dönün. Bu çerçevede Cumartesi ve Pazar günü Van ile İstanbul’da iki büyük barış mitingi düzenliyoruz. Cumartesi günü Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın da katılacağı ve yüz binlerin barış sesini dünyaya haykıracağı ‘Savaşa karşı barış’ mitingi halklarımız açısından son derece büyük önem taşımaktadır. Türkiye’nin tam doğusunda bulunan sınır ilimiz Van’dan Türkiye’ye güçlü bir barış mesajı vermek istiyoruz. Arkadaşlarımız bu nedenle günlerdir çalışarak, barış mitingine hazırlık yapıyor. Bu konudaki tüm hazırlıklarımız sürmektedir. Şimdi artık söz halkımızındır. Birkaç oy uğruna 2,5 yıldır süren barış sürecini bitirmeye çalışan AKP hükümetine karşı ‘Size savaş yaptırmayacağız’ şiarıyla Cumartesi günü saat 15.00’da Musa Anter Parkında düzenleyeceğimiz. Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş’ın da katılacağı mitingimize bize oy veren, vermeyen tüm halkımızı, STÖ’lerimiz, kadınları ve sistemin ötekileştirdiği herkesi ama herkesi davet ediyoruz.” Diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2015, 09:20
YORUM EKLE