banner175

HEZER: İNFAZ ŞÜPHESİ VAR!

HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk, geçtiğimiz gün Van’da yaşanan çatışmayla ilgili İçişleri Bakanlığına önerge sundu. Hezer, verdiği önergede yaşanan çatışmada ölenlerin çatışma esnasında değil infaz edildiğini ifade etti.

HEZER: İNFAZ ŞÜPHESİ VAR!

HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk, geçtiğimiz gün Van’da yaşanan çatışmayla ilgili İçişleri Bakanlığına önerge sundu. Hezer, verdiği önergede yaşanan çatışmada ölenlerin çatışma esnasında değil infaz edildiğini ifade etti.

 

HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk, Pazar günü Edremit ilçesinde iki katlı müstakil bir eve yapılan baskında çıkan çatışma ile ilgili Anayasanın 98. ve İç Tüzüğün 99. maddeleri gereğince İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebi ile yazılı önerge sundu.

 

HEZER: İNFAZ ŞÜPHESİ VAR

Hezer, çıkan çatışmada 13 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, “Görgü tanıklarının ifadesine göre eve atılan patlayıcıdan sonra evden çıkmaya çalışan gençlerin özel hareket polisleri tarafından hiçbir uyarı yapılmadan öldürüldüğü iddia edilmiştir. Haber takibi yapmak için olay yerine ilk giden gazeteciler polis tarafından gözaltına alınmış, gözaltına alınan basın emekçileri 9 saat sonra serbest bırakılmıştır. Öldürülen 12 gençten 11’inin kafalarına sıkılan kurşun neticesinde öldürüldükleri iddia edilmiştir. Yaşanan bu çatışma da 11 gencin kafalarına aldığı kurşun ile öldürülmesi infaz şüphesini güçlendirmektedir. Daha önce Hacı Lokman Birlik’in cenazesinin sürüklenme görüntülerini sosyal medya üzerinden paylaşan JİTEM adlı sosyal medya kullanıcısının ‘Bugün Van’da 12 kürdü nasıl infaz ettiysek bundan böyle gözaltına aldığımız her kürdü alnının tam ortasından vuracağız.’  şeklinde paylaşımda bulunması infaz şüphelerini güçlendirmektedir.” Diye belirtti.

 

“GENÇLERİN İNFAZ EDİLDİĞİ DÜŞÜNÜLMEKTEDİR”

Çatışma bittikten sonra olay yerine savcının gitmesi gerekirken gitmemesi ve cenazelerin evden alınarak dışarıya karın üzerine bırakılmasının kafalarda soru işareti oluşturduğunu kaydeden Hezer, “Cenazelerin kış şartlarında ve sıcaklığın sıfırın altında olmasına rağmen kimi cenazelerin aşırı derece de kokması bu gençlerden bazılarının daha önceden öldürüldüğü iddialarını doğrular niteliktedir. 30 Temmuz 2015 tarihli Kara Kuvvetler Komutanlığının basına sızan resmi yazısında askerlerin silahlarını kullanmaktan korkmaması ve her türlü baskında askerlere silah kullanma yetkisi verildiği belirtilmiştir. Özel hareket timlerinin bu yetkiden cesaret alarak 10 Ocak 2016 tarihinde de gençleri infaz ettiği düşünülmektedir.” İfadelerini kullandı.

 

“SAVCININ OLAY YERİNE GİTMEME GEREKÇESİ NEDİR”

Hezer, Efkan Ala’nın yazılı olarak cevaplaması talebi ile şu soruları yöneltti: “Baskın sırasında kolluk kuvvetleri görüntü almış mıdır? Görüntü alınmışsa kamuoyu ile neden paylaşılmamaktadır? Öldürülen gençlerin otopsisinin Van da yapılmamasının gerekçesi nedir?  Otopsiye gençlerin ailesi veya avukatları çağrılacak mıdır?

Öldürülen gençlerin sağ yakalanılması için gerekli bütün yöntemler uygulanmış mıdır?

Yaşandığı iddia edilen çatışma ortamında öldürülen 12 gençten 11’inin kafasından vurulması tesadüf müdür? Tesadüf değilse bu durumu nasıl açıklıyorsunuz?

Olay yerine ilk giden 3 basın emekçisinin gözaltına alınma gerekçesi nedir? Burada basından ve kamuoyundan saklanmak istenen nedir?

Savcının olay yerine gitmeme gerekçesi nedir? Olay yerindeki tüm deliller toplanmış mıdır?  Kimi cenazelerin baskın yapılan evin karşısında bulunan parka götürülmesinin gerekçesi nedir?

 

“KİMİ CENAZELERİN KOKMASINI NASIL AÇIKLIYORSUNUZ”

Yeni öldürülmelerine rağmen kimi cenazelerin kokmasını nasıl açıklıyorsunuz? Bu geçlerden bazılarının daha önceden öldürüldüğü iddiaları doğru mudur?  Bu baskın ile ilgili bakanlık olarak açtığınız herhangi bir soruşturma var mıdır?

Kamuoyunda büyük infial yaratan her olaydan sonra JİTEM adlı sosyal medya kullanıcısı tarafından bu olayları destekleyen ve sahip çıkılan paylaşımlar olmasına rağmen neden herhangi bir soruşturma başlatılmamış mıdır?

Polise, gidilen baskınlarda silah kullanma yetkisi verilmiş midir? Savcının karşısına çıkılmasından korkulmamasına dönük olarak verilmiş bir üst yazı var mıdır? Böyle bir yazı varsa bunun hukuki gerekçesi nedir?

2015 yıllından bu yana polise orantısız güç kullanmaktan kaynaklı açılmış kaç soruşturma vardır? Bu soruşturmalar hangi olaylardan kaynaklı açılmıştır? 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2016, 09:27
YORUM EKLE

banner178