İki dereden 100 ton çöp çıkarıldı

Belediye temizlik kampanyaları devam ediyor:

İki dereden 100 ton çöp çıkarıldı

Van Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, Kirman ve Kurubaş derelerinde yaptığı temizlik çalışmalarında 17 gün içerisinde derelerden 100 ton çöp çıkardı.

Van Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nce bu yıl yapılması planlanan 30 temizlik kampanyasının 8 ve 9’uncusu Kirman ve Kurubaş deresinde yapıldı. Van Gölü’ne akıntısı olan Kurubaş ve Kirman deresinde günlerce temizlik yapan ekipler, toplam 20 gün büyük bir ekiple bu çalışmayı yürüttü. 7 gün boyunca Kirman deresi, 10 gün boyunca da Kurubaş Deresi’nde temizlik yapan ekipler, evlere ve vatandaşlara broşür dağıtarak çevrenin temiz tutulması çağrısı yaptı.

 

VATANDAŞA DUYARLILIK ÇAĞRISI

Dere çevresinde ikamet eden vatandaşların evlerine giderek sözlü ve hazırlanan broşürleri dağıtarak duyarlılık isteyen ekipler, Kirman deresinde 7 günde toplam 40 ton çöp çıkardı. Kirman Deresi’nin ardından bu kez Kurubaş Deresi’nde çalışmalar yürüten belediye, burada da 10 gün içerisinde toplam 60 ton çöp ve katı atık çıkardı. İki derede yapılan çalışmalarda toplam 100 ton çöp ve katı atık çıkaran ekipler, dere kenarlarında bulanan evlerin önlerine çöp bidonları bıraktı.

 

ÇÖPLER VANGÖLÜNE AKIYOR

Geçen yıl yapılan dere temizliğinde 100 ton çöp toplandığını belirten Temizlik İşleri Müdürü İrfan Kaval, bu yıl sadece 2 dereden şimdiye kadar toplamda 100 ton çöp topladıklarını belirtti. Kaval, “Bu dereleri temiz tutmamız gerekiyor. Çünkü derelerde biriken çöpler çevreye pis koku yayarak çirkin bir görüntü oluşturuyor. Bundan daha önemlisi çöpler maalesef Van Gölü’ne akıyor. Dereleri kirleten bizleriz, bizler istemesek bu dereler kirlenmez. Bu duyarlılığı arttırmak için broşür dağıtıyor, bire bir sözlü ve yazılı anonslar yaparak temiz bir çevre için uyarılar yapıyoruz. Dere kenarında bulanan evlere giderek ailelere çevreyi temiz tutmaları konusunda da uyarılar yapıyoruz. Ancak hala dereler kirletiliyor. Hepimizin hafta sonlarını geçirdiği Van Gölü’nü bu haliyle görmek istemiyorsak bu konuda duyarlı olmamız gerekiyor” diye konuştu. 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2013, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER