banner211

İpekyolu Belediyesinin tarımsal desteği çiftçinin yüzünü güldürüyor

Van’ın İpekyolu Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünün destek çalışmaları kapsamında çiftçilere 300 dekarlık ekim için nohut ile bin dekarlık ekim için de mısır tohumu desteği verildi.

İpekyolu Belediyesinin tarımsal desteği çiftçinin yüzünü güldürüyor

Desteklerini bununla sınırlı tutmayan İpekyolu Belediyesi, ekipman ve ziraat mühendislerinden oluşan teknik desteği de çiftçilere ulaştırıyor. Birkaç yıl öncesine kadar bölgede önemi pek bilinmeyen silajlık mısırın çiftçilere ulaştırılması ile hayvancılık besisinde de verimliliğin yaygınlaştırılması hedefleniyor. Mevcut tarıma ilave alternatif tarım desteği çalışmalarının hız kazandığı İpekyolu’nda; tohum desteğinin yanı sıra arpa, korunga, yonca ve buğday ekimi yapan çiftçilere makine ve ekipman desteği de veriliyor.

Belediyenin çiftçilere olan desteğinin ekim zamanıyla sınırlı tutulmayacağını belirten yetkililer, hasat zamanında da çiftçiye olan desteğin süreceğini dile getirdiler.
Yapılan desteklerden dolayı memnuniyetlerini dile getiren çiftçiler ise İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan'a teşekkürlerini ilettiler.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
TARIM VE HAYVANCILIK İÇİN ÇOK ŞEY YAPMALIYIZ.
TARIM VE HAYVANCILIK İÇİN ÇOK ŞEY YAPMALIYIZ. - 9 ay Önce

Bravo. Bu ve benzeri çalışmalar bu yıl 13 ilçemizde yoğun olarak yapılmalı. Çünkü sayın Cumhurbaşkanımız da bunu önemsiyor. Her kurum bu talebe kulak verip ayak uydurmalı. BÜTÜN köylerimize uğranılması, ihtiyaçlar ve eksikler not edilip giderilmeli. Muhtarlar ve köylüler de köylerine sahip çıkmalı, tarım ve Hayvancılık yoğun ve yaygın bir şekilde arttırılarak devam ettirilmeli. Bir veya birkaç köyde değil, BÜTÜN köylerde yol, istinat duvarları, köprüler, asfaltlamalar, büz ve boru döşemeleri, sulama kanalları, sulama göletleri, sulama havuzları, sıvatlar, içme suyu hatları, su depoları, çeşmeler konusunda yoğun hizmet ve yatırım seferberliği olmalı. Tohum, gübre, fide, ilaç, fidan dağıtımları BÜTÜN köylerimizde yoğun olarak yapılmalı. Şehrimizin tarım ve hayvancılık potansiyeli geliştirilmeli. Tarımsal ve hayvansal üretim iki katına çıkarılmalı. Köyler cazip ve yaşanabilir hale getirilmeli. Köyden kentlere göç durmalı. Kentlerden köylere tersine göç olmalı. İstihdam bu yolla arttırılmalı. Işsizlik azaltılmalı. Köyler şehirleri de beslemeli. Şehrimiz 13 ilçe olarak kazanmalı, ülkemiz kazanmalı, vatandaşlar ve hepimiz kazanmalıyız.

banner201