banner211

İpekyolu’nda ahır yıkımları devam ediyor

Van’ın İpekyolu Belediyesi, daha yaşanılabilir bir kent oluşturma hedefleri doğrultusunda başlattığı ahır yıkımlarını kararlılıkla sürdürüyor. Belirlenen plan neticesinde Buzhane Mahallesi’ndeki iki ahırın daha yıkımı gerçekleştirildi.

İpekyolu’nda ahır yıkımları devam ediyor

İpekyolu Belediyesi, 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 246. Maddesi ve belediye meclisi tarafından alınan karara istinaden yıkımları gerçekleştiriyor. Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan, daha önce konuyla ilgili, “Mahalle arasında ahırların bulunması hem çevre açısından hem de modern medeni bir şehir planı açısından mümkün değil. Bu konuyla ilgili vatandaşlardan birçok kez şikayet aldık. Zaten kanun açık, 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddesi 20 binin üzerinde nüfusu olan yerleşim yerinde hayvan beslemek yasak” demişti.

İlçede ilk ahır yıkımı 14 Haziran’da yapılmıştı
Alınan karar sonrası İpekyolu ilçesinde özellikle göle ve çevreye zarar veren 110 ahır tespit edildi. Tespitin ardından ilk yıkım Yapı Kontrol, Çevre Koruma ve Zabıta müdürlükleri ekiplerince gerekli çevre güvenlik önlemi alındıktan sonra 14 Haziran’da gerçekleştirilmişti. Daha sonra besicilerden, çiftçilerden gelen talep üzerine araya Kurban Bayramı’nın da girmesiyle 10 Ağustos’a kadar yıkım işlemlerine ara verilmişti. Verilen aranın ardından ahır yıkımlarına bugün tekrar başlandı. Belediyenin ilgili birimleri ve İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı kolluk kuvvetlerinin de desteğiyle Buzhane Mahallesi’ndeki iki ahırın daha yıkımı gerçekleştirildi.

“Kesinlikle müsaade etmeyeceğiz”
Başkan Vekili Sinan Aslan, daha önce hayvancılık ve besicilik yapan, şehir merkezinde ahırı bulunan vatandaşlara şu uyarılarda bulunmuştu:
“Van Gölü’ne yakın Buzhane ve Yalı mahallelerinde bulunan ahırlardan başlayarak, ilçe sınırlarımızdaki tüm ahırları 10 Ağustos 2020 tarihe kadar kaldırmayı planlıyoruz. Ön görülen sürenin dolmasından önce ahırlarını yıkmak isteyen vatandaşların yıkım işlemlerini belediye olarak biz gerçekleştireceğiz. Bahse konu sürenin dolmasının ardından kesinlikle ve kesinlikle merkezde bulunan ahırlara müsaade etmeyeceğiz. Ayrıca İmar Mevzuatı ve Çevre Kanunu kapsamında yasal süreç işletilerek verilen sürenin bitmesine rağmen hala ahırların kaldırılmaması durumunda ilgili mevzuat çerçevesinde yasal müeyyide uygulanacak, ayrıca söz konusu ahırların yıkım bedelleri de şahıslardan alınacak.”

“Ek süre tanınmayacak”
Belediye yetkilileri, vatandaşların sağlıklı ve güzel bir çevrede yaşamaları için ahır yıkımlarına hızlı bir şekilde devam edeceklerini ve yıkım için vatandaşlara herhangi bir ek süre tanıyamayacaklarını ifade ettiler.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Engin
Engin - 7 ay Önce

Allah kepçenize zarar vermesin yıkın artık bu pisliği merkezlerde. Yapmak isteyen köyüne dönsün. Selim bey dabbaoğlu sokağa el attın..

Faruk
Faruk - 7 ay Önce

Darısı Edremit belediyesi sınırlarından bulunan şabaniye mahallesindeki ağrıların başına çarşamba pazarı kurulduğu caddede ahır kokusunda geçilmiyor

Van lı
Van lı - 7 ay Önce

Esnaf odalarını ve işbirlikçi sgk ve işkur uda yıkın onlar bu memleket için daha zararlı

SEYRANTEPELİ
SEYRANTEPELİ - 7 ay Önce

TUŞBA SEYRANTEPE MAHLESİ İHSAN SOKAK, ADI GÜZEL SOKAK AHIR DOLU. TUSBA BELEDİYESİ BAŞKANI SALİH BEYİN DE BU KONUDA KARARLI VEDE İLKELİ DAVRANMASINI BEKLEMEK BİZİM DE HAKKIMIZ. OY KAYGISI İLE HAREKET EDERSENİZ BİZİM OYUMUZU KAYBEDERSİNİZ BİLESİNİZ SALİH BEY!!!!

Vanli
Vanli - 7 ay Önce

Tek geçim kaynağı hayvancılık olan bu insanların hayvancılık yapmasına müsade etmiyoruz ...

Mutat sayan
Mutat sayan - 7 ay Önce

Akkörü mh gelseniz çok iyi olacak kokudan duramıyoruz

Zeki
Zeki - 7 ay Önce

Merkezde olan bütün ahırları yıkılması Çok da iyi olur sağlık açısından çok tehlikeli

banner201