İranlılar Van’ın yüzünü güldürmeye devam ediyor!

Ülkelerindeki yurt dışı çıkış harçlarının artırılmasına rağmen Van'a akın etmeye devam eden İranlı turistler, kentteki alışveriş merkezlerinin önlerinde uzun kuyruklar oluşturarak yaptıkları alışverişle de esnafın yüzünü güldürdü. Türkiye genelinde Antalya yabancı turistte rekor kırarken Van da İranlı turist ile yaz boyunca rekor üstüne rekor kırdı. İranlıların, Türkiye’de en çok konakladığı ve uzun süre tatil yaptıkları kentlerin başında yer alan Van, 2019 yılının ilk 8 ayında da İranlı turistlerin gözdesi oldu.

İranlılar Van’ın yüzünü güldürmeye devam ediyor!

ŞEHRİVAN HABER: HAMİT KARAKUŞ – Ülkelerindeki yurt dışı çıkış harçlarının artırılmasına rağmen Van'a akın etmeye devam eden İranlı turistler, kentteki alışveriş merkezlerinin önlerinde uzun kuyruklar oluşturarak yaptıkları alışverişle de esnafın yüzünü güldürdü. Türkiye genelinde Antalya yabancı turistte rekor kırarken Van da İranlı turist ile yaz boyunca rekor üstüne rekor kırdı. İranlıların, Türkiye’de en çok konakladığı ve uzun süre tatil yaptıkları kentlerin başında yer alan Van, 2019 yılının ilk 8 ayında da İranlı turistlerin gözdesi oldu. Yaz boyunca Van’a gelen ve burada alışverişten eğlenceye, tatilden konaklamaya kadar büyük zaman harcayan İranlılar, Van AVM başta olmak üzere diğer mağazalarda rekorlar kırdı. Son zamanların en büyük harcama rakamlarına da ulaşan İranlılar, ülke genelinde yaşanan büyük krizden Van’ın en az seviyede etkilenmesini de sağlamış oldu. Yapmış oldukları ziyaretlerle hem esnafın hem kentteki turizmcilerin yüzünü güldüren İranlı turistler, mevcut alternatiflerin artması halinde yapmış oldukları ziyaretleri daha uzun tutacaklarının aktardı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Türkiye’yi ziyaret eden yabancılar arasında İranlılar ilk 5 arasında dikkat çekiyor. İstatistiklere göre son birkaç yıl içinde Türkiye’ye gelen İranlı turist sayısı yıllık 2,5 milyon bandına oturdu. Geçtiğimiz Temmuz ayında İranlı turist sayısında önemli bir artış yaşanırken Türkiye’ye özellikle Van’a gelen İranlı sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25 düzeyinde arttı. 2018 yılı Temmuz ayında 175 bin 69 olan İranlı turist sayısı 218 bin 858’e ulaştı. Van’da 2019 yılının 7 ayında turist sayısı 400 bini aşarken, bu rakamın büyük bir çoğunluğunu İranlı turistler oluşturdu.

SABAH ERKENDEN AVM ÖNÜNDE KUYRUK OLUŞTURUYORLAR!

Van’da büyüklü küçüklü bir çok esnaf İranlılar sayesinde krizden en az zarar ile çıkmayı başarırken İranlılar dolaylı, dolaysız bir çok sektörü can suyu oldu. Özellikle alışveriş çılgınlığı ile bilinen İranlılar, en çok alışverişi ise kurumsal markaların olduğu AVM’lerde yaptı. Bu anlamda Van’ı geçtiğimiz yıllarda yapılan Van AVM, İranlı turistlerin de gözdesi oldu. Sabahın erken saatlerinde Van AVM’ye gelerek açılması için bekleyen İranlı turistler, ailece alışveriş yapıp sosyal etkinliklere katılıyor. Van AVM’de 2019 yılı Ağustos ayı toplam İranlı ziyaretçi sayısı 100 bin kişiyi aşarak bir rekora imza atarken, AVM’de geçen yılın aynı dönemine göre toplam yüzde 37 artan İranlı ziyaretçi sayısının yılsonuna kadar 400 bini aşması bekleniyor. Global Yatırım Holding tarafından 2015 yılında hayata geçirilen Van AVM, sabahın erken saatlerinde, Van AVM önünde kuyruk oluşturan turistler 10.00’da kapıların açılmasıyla birlikte ulusal ve uluslararası markaların mağazalarında alışveriş yaparak kent ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlıyor. AVM içindeki restoranlardan yeme içme ihtiyaçlarını karşılayan turistler sosyal aktivitelere de büyük ilgi gösterdi.

AVM ZİYARETTE REKOR KIRIYOR!

2019 Ağustos itibariyle ilk 8 ayda Van AVM’yi ziyaret eden İranlı sayısı 2018 yılının aynı dönemine göre yüzde 37 arttı. 2018 yılı yabancı ziyaretçi kayıtları incelendiğinde yalnızca yılın 4 ayında görülen pik giriş sayılarının, 2019 yılında diğer aylara da yayıldığı, İranlıların Van AVM ziyaretlerinin bir alışkanlık olma eğiliminde olduğunu açıkça ortaya koydu.

AĞUSTOS AYINDA REKOR KIRILDI, HEDEF 400 BİN İRANLI

Van AVM’de 2019 yılı Ağustos ayı toplam İranlı ziyaretçi sayısı ise 100 bin kişiyi aşarak bir rekora imza attı. Geçen yılın aynı ayına göre artış oranı yüzde 220’ye çıktı. Van AVM’de yılsonuna kadar toplam İranlı ziyaretçi beklentisi 400 bin kişi olarak öngörülüyor.

İRANLI TURİSTLER VAN AVM’DE 2018’DE 366 MİLYON TL HARCADI

Öte yandan TÜİK ve DAKA (Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı) verilerine göre; 2018 yılında Van’a 232 bin turist geldiği açıklanmıştı. 2018’de İran Hükümeti’nin vatandaşlarına yurt dışında uyguladığı büyük zamdan sonra 2017 ve önceki yıllara göre girişler düşerken bu yıl rakamlar yeniden yükselişe geçti. Geçen yıl 232 binlerde kalan İranlı turist sayısının bu yıl yarım milyonu çok rahat bir şekilde aşacağı öngörülüyor. Yine TÜİK ve DAKA istatistiklerine göre İranlı turistler Van’da kişi başı ortalama 1.247 TL harcıyor. Bu harcama miktarı her geçen gün artarken, Bu veriler ışığında VAN AVM’de İranlıların yaptığı harcamanın 2018 yılında 366 milyon lirayı aştığı ifade edildi.

AKTUĞ: İRANLI TURİSTLERİN İLGİSİ BİZLERİ MUTLU ETTİ

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Van İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, yerli ve yabancı turist sayısının artması kent adına olumlu olduğunu ve döviz girdisiyle birlikte ekonomiye canlılık getirdiğini ifade etti. Aktuğ, “İlimize gelen turistlerin birçoğu İranlı turistlerden oluşuyor. Kentte bir hareketlik var, bu da esnaf ve tüccarda bir memnuniyette sebebiyet verdi. Son dönemde yapılan tanıtım ataklarıyla turizm kentte oturdu diyebiliriz. İstihdam noktasında gün geçtikçe sektörden yana açılan iş alanları istihdam oluşturdu. Hem ülkemiz hem de memleketimiz açısından bizleri mutlu etti” diye belirtti.

AĞUSTOS’TA TURİST SAYISI ZİRVE YAPTI!

Kentteki otellerin doluluk oranın yüzde yüz kapasiteye ulaştığını ifade eden Aktuğ, “2018 yılında ilimize gelen yerli ve yabancı turist sayısı bu yıla mukayese ettiğimiz de hemen hemen birbirine yakın diyebiliriz. Ağustos ayı içerisinde bir yoğunluk yaşandı. Hem bayram vesilesiyle hem de Ağustos ayı sonu itibariyle otellerimizdeki yoğunluk oranı çok fazla arttı. İranlı turistlerin dışında Iraklı turistler son dönemde gelmeye başladı. İlimizdeki turizm sektörü Irak turizm sektörü üzerinde çalışmalarına devam ediyor, kent adına çok olumlu görüyorum. Bu da İran piyasasına tamamıyla bağımlı kalmayacağımızı gösteriyor” dedi.

VAN’A 7 AY İÇERİSİNDE GELEN TURİST SAYISI 400 BİNİ GEÇTİ

Temmuz ayı içerisinde 47 bin 742 yerli ve yabancı turistin kentte konakladığını aktaran Aktuğ, Ağustos ayı içerisinde bu sayının daha fazla olduğu ifade etti. Aktuğ, “2019 Ocak ayında itibaren Temmuz ayına kadar ilimizde 1+1 daireleri içerisine katarsak yaklaşık olarak 400 bin üzerinde yerli ve yabancı turist ilimizde ağırladık” şeklinde konuştu.

VAN BU KADAR BÜYÜK BİR YOĞUNLUK BEKLEMİYORDU!

2018 yılının beklentilerin altında geçtiğini ve bu yıl beklentileri karşılayacak seviyeye ulaştığını ifade eden Van Otelciler Derneği (VANODER) Yönetim Kurulu Başkanı Reşat Yeşilağaç, “2019 yılında bu şekilde bir yoğunluk beklemiyorduk. Bu şekilde yoğunluk yaşanması bizleri mutlu etti. Turizm sektörü olarak güzel bir sezon geçiriyoruz. Özellikle yoğunluğu son dönemde havayollarında artan fiyatlarla birlikte batıya gitmek isteyen İranlınlar, maliyetin artmasıyla ilimizde kalmasına bağlıyoruz. Bir diğer nokta ise, İran’da bulunan kültür turlarının ilimize geliş ve gidiş fiyatlarıyla aynı olmasına bağlıyoruz. Bundan dolayı ilimizde yaşanan yoğunluk bundan kaynaklandığını düşünüyoruz” diye belirtti.

OTELLER DOLDU TAŞTI!

Eylül ayının 20’sine kadar yoğunluğun devam edeceğini ifade eden Yeşilağaç, “İran’da okulların açılmasıyla birlikte yoğun azalacağını düşünüyoruz. Bu yıl güzel dolu dolu bir sezon geçirdik. İlimizde bulunan oteller, ay sonuna kadar yüzde 90 doluluk oranı var” dedi.

VAN’IN CAN SUYU İRAN!

Turist bakımında kentte gözle görülür bir hareketlilik yaşandığını ifade eden Turizmci Murat Beyaz, “Kentte hareketliliği sokaklarda, alışveriş merkezleri ve otellerde görebiliyoruz. Memleketin beklediği budur, bizim beklediklerimiz budur. Gönlümüz İranlıların yanın da, yerli ve diğer ülkelerden turistlerin de olmasından yanadır, onların da zamanla olacağına inanıyorum. Özellikle Yaz dönemi içerisinde Ağustos ayında yaşanan İranlı artışı bizim yüzümüzü güldürdü diyebilirim. Otellerimiz neredeyse yüzde yüzlük bir doluluk oranı ile çalışmaya başladılar. Ülkenin daralan ekonomik durumunda başta Van’ın can suyu İran’dır. Bu kadar ülke olarak ekonomik sıkıntılar yaşarken, döviz kurları ile ilgili problemler yaşarken dışarıdan ülkemize giren bu gelir kaynaklarının ne denli önem arz ettiğini açıkça görebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

“PARALARI DEĞER KAYBETTİ AMA HALA VAZGEÇMEDİ”

İranlı turistlerin paralarının değer kaybetmesine rağmen Van’a yapmış oldukları ziyaretlerden ve alışverişlerden vazgeçmediğini belirten Beyaz, “Oturup şapkamızı önümüze koyup ‘İranlılar olmasaydı ne olurdu?’ diye düşündüğümüzde Van’ın halini az çok tahmin edebiliriz. Ekonomik anlamda çok ciddi sıkıntılar yaşayan bir şehir olmanın ötesine geçemezdik. Onların paraları da döviz kurlarında meydana gelen değişimlerden dolayı ciddi anlamda değer kaybetti fakat onlar yine de gelmekten vazgeçmeyerek kendi bütçelerine göre harcamalar yapıyorlar. Önceki yıllarda tabi çok daha fazla alışverişe yaptıkları yatırımlar vardı fakat paralarının değer kaybetmesinin ardından bu alışveriş oranlarının düşmesi kaçınılmaz bir hal aldı. Tanıtımlarımıza ağırlık verip bu sene elde etmiş olduğumuz rakamların daha da üstüne çıkmak için bizde kent olarak üzerimize düşeni yapmalıyız. İranlı turistlerin şehirde olması ve Van’a bir hareketlilik kazandırmaları gerçekten başta biz turizmciler olmak üzere herkesi memnun ediyor” dedi.

“HEM EĞLENEBİLİYORUZ, HEM GÖNLÜMÜZCE ALIŞVERİŞ YAPIYORUZ”

Van’da bulunmaktan çok mutlu olduğunu söyleyen İran’ın Hamedan şehrinden gelen Aini Nabila, “Van çok güzel bir kent. Bu ikinci gelişim. Van’da hem eğlenebiliyoruz hem de turistik mekanları görme imkanı buluyoruz. Van AVM’de birçok markayı bir arada bulabiliyoruz. Gönlümüzce alışveriş yapabiliyoruz. Aldığımız ürünler çok kaliteli ve kullanışlı” dedi.

“GÜVENLİ ALIŞVERİŞ BENİ MUTLU EDİYOR”

İran’ın Meşhed kentinden gelen Mostafa Moshtagh ise, “Her yıl en az 3 defa Van’a geliyorum. Kendimin ve ailemin tüm giyim ihtiyaçlarını Van’dan karşılıyorum. Alışverişin neredeyse tamamını her şeyi bir arada bulduğum Van AVM’den yapıyorum. Buradaki işleyiş, güvenli alışveriş beni oldukça mutlu ediyor” diye konuştu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2019, 09:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Van turistler için hazır mı?
Van turistler için hazır mı? - 11 ay Önce

Bu turistler için ve bizler için temiz, düzenli, bakımlı, ferah ve modern bir VAN istiyoruz.