banner166

‘İş sağlığı ve güvenliği’ uyarısı

As Van Net Şirket Yöneticisi ve İş Güvenlik Uzmanı Cem Tellal, Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe giren “İş Sağlığı ve Güvenliği” yasasının çıkarılmış en yararlı yasa olduğunu söyledi.

‘İş sağlığı ve güvenliği’ uyarısı

“İş Sağlığı ve Güvenliği” yasasıyla ilgili bilgiler veren Cem Tellal, bu yıl yürürlüğe giren ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ yasasında eksiklerinin olmasına rağmen en faydalı en yararlı yasa olduğunu belirti. Tellal, “Yasa kapsamında letmeler tehlikeli, çok tehlikeli ve az tehlikeli diye ayrıldı. Bu işletmeler tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfında olanlar 1 Ocak 2014 itibariyle SSK’lı çalışanı bulunuyorsa bunlar Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) dediğimiz işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanı hizmetini almakla yükümlü hale getirildi. Az tehlikeli grupta olanlar ise eğer 50 çalışan ve altı ise 2016’ya kadar muaf kılındı. Eğer bir vatand kendi namına çalışıyorsa, yani çalışanı yoksa o zaman hangi gruptan olursa olsun bu hizmeti almasına gerek yok. Sadece kendisi dışında SSK’lısı olanlar, tehlikeli ve çok tehlikeli grubunda olanlar bu hizmeti almakla sorumludur” dedi. 


İşyeri ve işverenlerin bir an evvel bu hizmeti almak için çalışanlarına başlayarak hemen OSGB merkezlerine başvurmalarını, aksi takdirde ceza vermek zorunda kalacaklarını ifade eden Tellal, işletmelere saat başı verilen hizmetten ücret ödeyeceklerini de sözlerine ekledi. İş kazalarının yüzde 98’inin önlenebilir kazalar olduğunun istatistiklerce gösterildiğini kaydeden Tellal, bundan dolayı bu yasanın işletmelere bir külfet gibi görünse de insan hayatının para ile ölçülemeyeceğini söyledi. Şirket ortağı ve iş güvenliği uzmanı Ünal Çelik ise, çıkan yasanın tamamıyla insani bir yasa olduğundan, çalışanlar üzerinde bu kültürü oluşturmayı hedeflediklerini belirtti. Çelik, “İş sağlığı ve güvenliği gerçekten ülkemizde uzun zamandır beklenilen bir yasadır. İş güvenliği ile ilgili işletmelerde gerçekten ciddi anlamda bir bilinçsizlik söz konusu, çalışanlar keza yasadan habersiz. İş güvenliği ile ilgili olan durumlar nelerdir, neleri kapsıyor, nelere dikkat etmeleri gerekiyor, çalışma koşulları ne durumdadır, bunlarla ilgili gerçekten insanın vicdanını sızlatan bir durum söz konusu. Bu kültürü oluşturmak adına oluşturduğumuz iş güveliği uzmanı keza iş yeri hekimi, işletmemizde bu bilinci oluşturmak adına ciddi bir mücadele veriyor. Eğitimler düzenliyoruz. İşyeri hekimimiz işyerlerini gezerek, çalışanların sağlık durumlarını raporluyor” şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2014, 14:18
YORUM EKLE