İşkur hizmet sınırlarını aşıyor

Kamu İstihdam Kurumu olarak İŞKUR, işgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda kadınlar, gençler, engelliler ve uzun süreli işsizler başta olmak üzere özel politika gerektiren grupların ve işgücümüzün istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik her alanda destekleyici ve programları başarıyla hayata geçirmeye devam ediyor.

İşkur hizmet sınırlarını aşıyor

ŞEHRİVAN HABER- Kamu İstihdam Kurumu olarak İŞKUR, işgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda kadınlar, gençler ve engelli işsizler başta olmak üzere özel politika gerektiren grupların ve işgücümüzün istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik çalışmalar devam ediyor.

 

Kamu İstihdam Kurumu olarak İŞKUR, işgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda kadınlar, gençler, engelliler ve uzun süreli işsizler başta olmak üzere özel politika gerektiren grupların ve işgücümüzün istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik her alanda destekleyici ve programları başarıyla hayata geçirmeye devam ediyor. Van İŞKUR, gelişmiş dünya ekonomilerini yakalayabilmek için kadın istihdamına, kadın girişimciliğinin potansiyeline inanarak bu doğrultuda çalışmalarına büyük bir özveriyle sürdürmeye devam ediyor. İŞKUR 2017 yılında rekor düzeyde gerçekleştirdiği faaliyetlerle işgücü piyasasındaki konumunu daha da güçlendirirken, Türkiye genelinde 2017 yılında 356 bin 402 kadının İŞKUR aracılığıyla özel sektörde işe yerleşmesine; 279 bin 508 kadının ise kurs ve programlar vasıtasıyla mesleki beceri ve tecrübe edinmesine katkı sağlandığı kaydedildi.  

 

 

“KADINLAR YARARLANABİLECEK”

 

Van İŞKUR Müdürü Salih Serçe yaptığı açıklamada, “Ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan 100 günlük eylem planı kapsamında kurumumuzca hayata geçirilecek yeni uygulamalar ve gerçekleştirilecek hedefler yer almaktadır. Bu eylem planı içerisinde kadın istihdamının «İş’te Anne Projesi ile Desteklenmesi» eylemi kapsamında Kurumumuz sorumlu kuruluş olarak belirlenmiştir. Kurumumuz tarafından düzenlenecek istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına ve işbaşı eğitim programlarına katılması uygun bulunan kadınlara kursa veya programa devam ettikleri günler için günlük 70 TL tutarında kursiyer veya katılımcı zaruri gideri ödenmesi öngörülmektedir. İşte anne projesi kapsamında sunulan destekten 0-15 yaş arasında çocuğu bulunanlardan; sosyal yardım alan kadınlar, kadın sığınma veya konukevlerinde kalan kadınlar öncelikli olmak üzere, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ile Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü işbirliği kapsamında belirlenecek gruplar içerisinde yer alan kadınlar yararlanabilecektir.” Şeklinde konuştu.

 

“MEGİP HAYATA GEÇİRİLMİŞTİR”

 

Serçe, “Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen yüzde 50 istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında ve imalat sektöründeki mesleklerde düzenlenen işbaşı eğitim programlarında katılan kadın katılımcılara 2-5 yaş aralığındaki çocuğu kreşe, bakımevine devam edenlere aylık 400 TL bakım desteğinden yararlanabileceğini kaydeden Serçe, “Öte yandan, Kurumumuz ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  arasında işgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde işgücünün yetiştirilmesi için kamu-özel sektör işbirliğinde teorik ve uygulamalı eğitimlerin birleştirilmesini içerecek şekilde mesleki eğitimlerin düzenlenmesine yönelik “Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü” (MEGİP) hayata geçirilmiştir.” Dedi.

 

“İŞE İLK ADIM PROJESİ HAYATA GEÇİRİLECEKTİR”

 

Serçe, protokolün hazırlanmasındaki temel maksadın işgücü piyasasının talep ettiği nitelikli işgücü talebinin karşılanması ve bu doğrultuda uygulamalı ve teorik eğitimlerin bir arada verilmesinin sağlanacağını kaydederek, “Protokol kapsamında düzenlenecek mesleki eğitim kursları, uygulamalı ve teorik eğitimi içerecek şekilde uygulanacaktır. Mesleğin özelliğine göre teorik ve pratik eğitim birbirlerini tamamlayacak şekilde eş zamanlı veya ayrı bir şekilde planlanıp yürütülebilecektir.  Böylece verilecek eğitimlerle kursiyerlerin işgücü piyasasına adaptasyon sağlamaları için hem teorik, hem de pratik eğitimi aynı anda almış olması sağlanacaktır. Bununla birlikte yine 100 günlük eylem planı kapsamında genç işsizlerin azaltılması, üniversite mezunu gençlerin işgücü piyasasında kalıcı istihdamının sağlanması ve nitelikli işgücü talebinde bulunan işverenlerin de aradığı özelliklere sahip elemanları istihdam edebilmelerini temin etme maksadıyla “İşe İlk Adım Projesi” hayata geçirilecektir.” Diye belirtti.

 

“1,5 YIL DAHA İSTİHDAMDA KALMALARI SAĞLANACAKTIR”

 

Serçe son olarak şunları söyledi: “Proje sayesinde, yüksekokul veya fakültelerden son iki yılda mezun olan 18-29 yaş aralığındaki gençlerin işbaşı eğitim programlarına devam ettikleri süre nispetinde (3 ay, 6 ay, 9 ay)  meslek deneyim ve tecrübe kazanması sağlanacaktır. Sektör kısıtlaması olmadan devam eden program sonrasında işverenlerden bu kişileri mevcut işbaşı eğitim programlarındaki gibi zorunlu istihdam süresi boyunca net asgari ücretin 50’si kadar tutarı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacaktır. Zorunlu istihdam sürecinden sonra işveren tarafından kişinin 12 ay daha istihdam edileceğine dair taahhüt verilmesi ve yeni bir sözleşme imzalanması halinde net asgari ücretin yüzde 25’i kadar ücret desteği bir yıl boyunca işsizlik sigortası fonundan karşılanmaya devam edilecektir. Böylece üniversite mezunu gençlerin işbaşı eğitim programlarından sonra en az 1,5 yıl daha istihdamda kalmaları sağlanacaktır.”

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2018, 06:29
YORUM EKLE