İstanbul'u Sallayan Deprem ne anlama geliyor? İşte ilk uzman yorumu

İstanbul'da da hissediler Çınarcık depremini yorumlayan Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış, "Büyük bir depremin öncüsü değil bunlar. Aktif faylardan bir tanesinin daha kırıldığını söyleyebiliriz" dedi.

İstanbul'u Sallayan Deprem ne anlama geliyor? İşte ilk uzman yorumu

Yalova'nın Çınarcık ilçesi merkezli 4,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Saat 09.30 sularında meydana gelen deprem İstanbul'da da hissedildi.

"BÜYÜK BİR DEPREMİN ÖNCÜSÜ DEĞİL"

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış, Çınarcık depremini yorumladı. Bu sarsıntının büyük depremin öncüsü olmadığını belirten Prof. Dr. Barış şunları söyledi: "Bu bir öncü deprem değildir. Çınarcık - Armutlu yarımadası, hem kuzeyinde hem güneyinde iki tane fay var. Sıkışmış bir bölge ve bunun gibi 4,4,5 deoprem üretecek onlarca fay var orada. Büyük bir depremin öncüsü değil bunlar.

"AKTİF FAYLARDAN BİR TANESİ KIRILDI"

Genellikle 39 Erzincan depreminden 99 depremine kadar bütün depremlerin öncü depremlerine baktığımızda, bugüne kadar öncü deprem aktivitesi yapmamıştır Kuzey Anadolu fayı. Tarihinde böyle bir şey yok. Bu depremin öncü olmadığını, aktif faylardan bir tanesinin daha kırıldığını söylüyoruz.

"DEPREME HAZIRLIKLI OLMALIYIZ"

Öncü mü, bir sonraki depremi tetikler mi? Artık bizim bunları konuşmamamız lazım. Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu, mutlaka depreme hazırlıklı olması gerektiğini söylüyoruz."

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 07:08
YORUM EKLE