banner102

Jandarmanın kaçak avcılarla mücadelesi devam ediyor

Van’ın Muradiye ilçesinde jandarma ekipleri, kaçak avcılara yönelik yaptığı çalışmada 2 kamyonette toplam 4800 kilo kaçak avlanmış balık ele geçirildi.

Jandarmanın kaçak avcılarla mücadelesi devam ediyor

Van’ın Muradiye ilçesinde jandarma ekipleri, kaçak avcılara yönelik yaptığı çalışmada 2 kamyonette toplam 4800 kilo kaçak avlanmış balık ele geçirildi. 

 

Van İl Jandarma komutanlığı ekipleri, inci kefalinin korunmasına yönelik olarak çalışmalarına devam ederken, av yasağı dönemi olan 15 Nisan 15 Temmuz tarihleri arasında karadan ve gölden denetimlerine 7 gün 24 saat devam ediyor. Bu denetimler Muradiye Alparslan Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri tarafından icra edilen yol kontrol ve aramalarında 2 araçta toplam 4 bin 800 kilo kaçak avlanmış inci kefali balığı ele geçirildi. Ele geçirilen balıklara el konulurken, şahıslara 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununa göre 11 bin 900 TL idari para cezası uygulandı. Aynı zamanda kaçak avlanan balıkları nakletmekte kullanılan araçlara Karayoları Trafik Kanununa göre 4 bin 567 TL idari para cezası uygulanırken, araçlar trafik timleri tarafından 15 gün süreyle trafikten men edildi. Kaçak avlanan balıklar Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekiplerine teslim edilirken, yetkililer tarafından kaçak avlanmaya yönelik denetimlerin karadan ve gölden 24 saat kesintisiz devam edeceği belirtildi. 

 

ERCİŞ ZABITASI KAÇAK BALIKÇILARA GÖZ AÇTIRMIYOR

 

Van’ın Erciş Belediyesi zabıta ekipleri, avlanması yasak olan inci kefali balığını kaçak satanlara göz açtırmıyor.

Van Gölün’de yaşayan ve endemik bir tür olan inci kefali balığının üreme döneminde 14 Nisan 15 Temmuz arasında uygulanan avlanmaya yasağına yönelik çalışmalar aralıksız devam ediyor. Bir yandan jandarma, bir yandan polis, diğer yandan ise zabıta ekipleri Van Gölü’nde çevresinde yaptıkları denetimlerde kaçak avlanan şahısların malzemelerine el koyup idari para cezası da kesiyor. Bu çalışmalar kapsamında bu gün Erciş Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları çalışma sonucu ilçede satılan 200 kilo kaçak balığa el koydu.

 

 

Konu hakkında bir açıklama yapan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akkuş, “İnci kefali avcılığının önlenmesi 3 adımlık konudan oluşuyor. Birinci adım gölde balık avlattırmayacağız. İkinci adım avlanan balığı merkezlerde sattırmayacağız. Bu noktada Erciş ilçesinde çok uyumlu bir çalışmaya şahit oluyoruz. Eğer öyle yada böyle balık gölden avlanıp Erciş merkeze girdiği zaman zabıta hemen olaya müdahale ediyor. Bu günkü yapılan operasyonda bu başarılı operasyonlardan birisi. Bu gün Erciş genelindeki bütün kaçak balık satışı yapanlar engellendi. 200 kilogram balık toplandı. 200 kilogram miktar olarak küçük gelebilir fakat mücadelenin geldiği nokta olaraktan çok sevindiricidir. Bu noktada Erciş zabıta ekiplerine çok çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Erciş Belediyesi Zabıta Müdürü Tarık Fatih ise, “Erciş zabıtası olaraktan bu sene inci kefali satışına kesinlikle izin vermeyeceğiz. İnci kefali bizim değil, çocuklarımızındır, yarınlarındır. İnci kefaline sahip çıkacağız ve böylesine ilimize ait olan bu değeri gelecek nesillere aktaracağız. Bu noktada üreme döneminin sonuna kadar Erciş zabıtası olarak kaçak satıcılara göz açtırmayacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2018, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER