banner211

Kaçak inci kefali satıcılarına göz açtırılmadı

Van Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Van Gölü’nde yaşayabilen tek balık türü olan inci kefali için 3 ay boyunca devam edecek olan av yasağı süresince kaçak satış yapanlara göz açtırmıyor.

Kaçak inci kefali satıcılarına göz açtırılmadı

Van Gölü’nde yaşayan ve endemik bir tür olan inci kefali (Van balığı), 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında 3 ay süresince tatlı su ağızlarına göç ederek yumurtalarını bırakıyor. Gerçekleştirdiği yolculukta eşsiz bir görüntü sergileyen inci kefalinin, özellikle kaçak balıkçıların hedefi haline gelmemesi için Van Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Balıkçılık Su Ürünleri Şube Müdürü Muhammet Demir ve şube personelleri yoğun çaba sarf ediyor.

13 kilogram balık ele geçirildi

Bu kapsamda kaçak avcılığın yanında satışını yapan balıkçılar da sürekli denetleniyor. Balıkçılık Su Ürünleri Şube Müdürlüğü, İpekyolu Belediyesi zabıta personelinden de destek alarak perakende satış ve semt pazarında denetim yaptı. Denetim çerçevesinde 13 kilogram balık ele geçirilirken satıcılara 5 bin lira para cezası verildi.

Balıkçılar yasağa uyuyor
Denetimlerle ilgili yapılan açıklamada, balıkçıların yasağa uyduğu gözlemlenirken sadece bir satıcıda 13 kilogram kaçak balığın ele geçirildiği belirtildi. Açıklamada, iki grup halinde yapılan denetimlerin 2 saat sürdüğü kaydedildi.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanlılar
Vanlılar - 13 ay Önce

Vanın göl ve derelerinde balık yetişiyor. Van istenen düzeyde olmasa da bir balıkçılık kentidir. Çarşılarda yirmiden yirmiden fazla işyerinde balık satılıyor. Bir de bazı yollarda, bazı kavşak noktalarda, tezgah üstünde, arabada veya kaldırımlarda balık satanlar var. Kaldırımlar, yollar tıkanıyor, ıslanıyor, kirleniyor . Balıkları yıkayan bu şahısların bazısı etrafı ıslatıp balık yağı, atıkları ve kokusu ile insanlara rahatsızlık veriyorlar. Böyle başıboşluk, böyle keyfilik, böyle çözümsüzlük, böyle kendi haline terk edilmiş çarşılar bir büyükşehirde olacak şey değil. İKİ ŞEY YAPILMALI: İşyeri dışında cadde ve kaldırımlarda, tezgah üstünde veya arabalarda satış son bulmalı, yasaklanmalı. Bir de VAN'A ACİLEN BİR BALIKÇILAR HALİ İNŞA EDİLMELI.

Gercek
Gercek - 13 ay Önce

Çoğu merkezdeki balıkçılara van balığı satılmaktadır. Kg si 10 TL den. Bu sorunuda çözün