Kapıköy’le ilgili sevinç kısa sürdü, kapı halen kapalı!

Van’da son dönemlerde en çok konuşulan konulardan birisi olan Kapıköy’ün son günlerdeki durumu kafaları karıştırdı. Kentteki iş dünyasının ve yatırımcıların kademeli olarak açılması için çağrılarını ardı ardına sıraladığı kapı için Vali Mehmet Emin Bilmez, birkaç gün önce açılış müjdesi verdi. Ardından yaptığı detaylı açıklamada ise sevinçlerin kısa sürmesine neden oldu.

Kapıköy’le ilgili sevinç kısa sürdü, kapı halen kapalı!

ŞEHRİVAN HABER: ÖMER AYKAÇ- Geçtiğimiz günlerde Van genelinde cadde ve sokak çalışmalarını incelerken esnaflar ile sohbeti sırasında Kapıköy’ün açılacağı müjdesini paylaşan Vali Mehmet Emin Bilmez’in açıklamasının yarattığı sevinç kısa sürdü. Vatandaşın sorması üzerine, gelecek hafta Kapıköy Gümrük Kapısı'nı tekrar yaya geçişine açacaklarını belirten Bilmez, “Gümrük kapısı ile merkez arasında, yeni aldığımız araçlarla turistleri taşıyacağız. Kentimize gelen yabancıları artık simsarcıların eline bırakmayacağız. Onları şehir merkezinden alıp kapıya götüreceğiz, kapıdan alıp şehir merkezine getireceğiz. Şehir merkezinde belli bir güzergahta onları indireceğiz ve bunun içinde çok cüzi bir ücret alacağız.” Diyen Bilmez o açıklamanın ardından birkaç gün geçmeden açıklamaya dair düzeltme yaptı. Kentteki iş dünyası ve turizmcilerin memnuniyetini bildirdiği ve açılışı desteklediği ile ilgili açıklamalar yayınlarken Bilmez, kapının ziyaretçilere açılmadığını açılarak sürecin beklendiği gibi olmadığını ifade etti. Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, İran vatandaşlarının Kapıköy Gümrük Kapısı'na gelişine müsaade vermelerinin söz konusu olmadığını belirterek, “Ancak Türkiye’de bulunan İran vatandaşı çıkış yapabilecektir” dedi.

Van'da korona virüs tedbirleri kapsamında 24 Mart tarihinde araç ve yaya geçişlerine kapatılan Türkiye'nin İran'a açılan Saray ilçesindeki Kapıköy Gümrük Kapısı, gelecek hafta yeniden yaya geçişlerine açılması planlanıyor. Yaklaşık 7 aydır kapalı olan gümrük kapısı, önümüzdeki hafta yaya geçişlerine açılması gündeme geldi. Bu haber üzerine sevinen Vanlı turizmciler, gelen haberin detaylarının ardından kısa süreli bir sevinç yaşadı.

"SÖZ KONUSU DEĞİL"

Konuyla ilgili açıklama yapan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Emin Bilmez, şu an sadece Türk vatandaşın gelişine ve İranlı vatandaşın çıkışına imkan verileceğini belirtti. Uygulamanın mevcut Esendere ve Gürbulak sınır kapılarındaki gibi olacağını ifade eden Vali Bilmez, İranlı vatandaşın Türkiye’ye girişinin ise söz konusu olamayacağının altını çizdi. Şu an bir hazırlık içerisinde olduklarını kaydeden Vali Bilmez, “Valilikten aldığımız karar gereği pandemi süreci başlayınca 24 Mart tarihi itibariyle yaya geçişine kapatmıştık. Çünkü geçişler çok sınırlıydı. Şu an hazırlık yapıyoruz. Yarın İran ile bir görüşmemiz var.” Dedi.

İRANLILAR GELEMEYECEK

“Şu an sadece Türk vatandaşların girişine imkan veriliyor. İranlı vatandaşın da Kapıköy Gümrük Kapısından çıkışına imkan verilecek. Şu an Esendere ve Gürbulak sınır kapılarındaki uygulamanın aynısı burada olacak. Yoksa İran vatandaşının Kapıköy Gümrük Kapısına gelişine müsaade vermemiz söz konusu değil. Ancak Türkiye’de bulunan İran vatandaşı çıkış yapabilecektir. İran’da bulunan Türk vatandaşları da giriş yapabilecektir. İranlı olup da özel izin alan vatandaşlar da Kapıköy’den giriş yapabilecektir.” diye ko

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sima shahramfar
Sima shahramfar - 1 ay Önce

Benim nişanlim turkiyede biz perişan olduk imam nikahimiz resmi olarak iranda ve turkiye de omurluk olarak vardir tam resmi yapmaya hazirlanirken korona kapatti.bizim için de bi yol gosterin eşim perişan ben burda perişan .ne yapmamiz gerekiyorsa soyleyin lutfen.kaç aydir sinirlarda kaldi eşim beni almak için kimsede yardimci olmuyor.ne yapmaliyiz bi nikah yapmamiz için yol gosterin internet uzeri de kabul etmiyorlar bari bi beli gun içinde geçici tek seferlik bir izin belgesi verin .yuvamizi yikmak istemiyoruz .yalvariyorum burdan size bizi arayin .05426523708.

mehmet
mehmet - 1 ay Önce

bu durumda kapıların açılması çok yanlış karar. lütfen açılmasın en azından bu ikinci dalgayı da atlatalım ondan sonra karar verilsin öncelik sağlık.

taner tan
taner tan - 3 hafta Önce

sayın valim kapıların açılmaması en doğru karar esnaf fırıldak peşinde kimse kusura bakmasın inşAllah yetkililer kapıyı açmazlar zaten hastalık had safhada bi kaç kendini bilmez kaı açılması peişinde açılmasın istemiyoz