banner102

Karanlık eller Van’da da devrede!

Tüm Türkiye’de Kobanî protestoları süresince Van’da da tansiyonu yükselten olaylarla ilgili skandal görüntüler ortaya çıktı. Bölgede de provokasyon iddialarının zirveye çıktığı olayların yankısı sürmeye devam ederken Van’daki olaylar sırasında çıkan görüntüler vehameti bir kez daha ortaya koydu. Görüntülerde polisin olaylara müdahale ederken bir yandan da ‘bile bile kundaklama’ yaptığı görülüyor.

Karanlık eller Van’da da devrede!

Orhan AŞAN - Şehrivan


 

Polisin 6-7 Ekim olaylarında ortaya çıkan görüntüsü gündeme bomba gibi düştü. Kameralara yansıyan görüntülerde yanan araçların yanında bulunan minibüsü alevlerin içine sürükleyen panzer şoförü ve bir komiser yardımcısı görevden alındı.

6-7 Ekim olaylarında çekilen bir görüntü dün gündeme bomba gibi düştü. Yaşanan olaylara karşı müdahalelerde bazı güvenlik güçlerinin sergilediği tutum ‘bile bile kundaklama’ olarak kameralara yansıdı. 6-7 Ekim olaylarında polislerin olayları tırmandırmak için park etmiş araçları kullandıkları panzerle alevlere doğru ittiği tespit edildi. Olaylara müdahale sırasında yanan bir aracın yanındaki iki aracı da alevlere doğru sürükleyerek yakmaya çalışan panzerin şoförü ve emri veren komiser yardımcısı görevden alındı.

YANGINA KÖRÜKLE GİDİLDİ

6-7 Ekim olayları kapsamında meydana gelen gösterilerdeki olaylara müdahale sırasında bir polis panzerinin yaptığı hareket, kuşkulara neden oldu. Van'daki sokak kameralarına yansıyan görüntülerde, yanan bir aracın üzerine giden polis panzerinin aracı söndürmek yerine, yanan aracın yakınındaki başka iki aracı daha sürükleyerek yakmaya çalıştığı görüldü. Aynı olay çevrede bulunan vatandaşlar tarafından çekilen görüntülere de yansıdı. Vatandaşların çektiği görüntülerde ‘Bu polisler ne yapıyor. O iki aracı da yansın diye mi sürüklüyor’ dediği duyuluyor. Polisin mücadele etmek yerine yangına körükle gittiğini gösteren görüntüler sonrasında İçişleri Bakanlığı inceleme başlattı. Edinilen bilgiye göre, panzere talimat veren amirin, paralel yapıya yönelik soruşturmalar sonucunda görevinden alınarak Van'a atanan bir komiser yardımcısı olduğu tespit edildi. Komiser yardımcısı ile panzerin şoförünün görevden alındığı ve haklarında soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

VATANDAŞ ŞİKAYETÇİ OLDU

Emniyetteki paralel yapıya yönelik soruşturmalar kapsamında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine atanan bazı emniyet görevlilerinin vatandaşa yönelik tahrik amaçlı aşırı güvenlikçi politikalar uyguladığı belirlendi. Düğün, nişan, cenaze gibi törenlerde aşırı güvenlik önlemleri ve güvenlik gerekçesiyle süre kısıtlamaları yapan bu emniyetçiler hakkında yoğun şikayetler geldiği belirtildi. İçişleri Bakanlığı, vatandaşlardan gelen bu tip şikayetlerle ilgili olarak da inceleme başlattı.

PENCERELERE PEŞ PEŞE GAZ BOMBASI

Van'da polis panzerinin, yanması için araçları alevlere sürüklediği sırada başka bir polisin de olayların aksi istikametteki evlerin pencerelerine doğru peş peşe gaz bombaları attığı görüldü.

VALİ DOĞAN’DAN JET AÇIKLAMA

Van’da 6-7 Ekim'de Kobani eylemleri sırasında çıkan olaylarla ilgili yürütülen soruşturmalar kapsamında park etmiş araçları, panzer yardımıyla alevlerin içine sürüklediği öne sürülen 1'i komiser yardımcısı 2 polis, açığa alındı. Van Valisi Aydın Nezih Doğan, konuyla ilgili müfettiş talep ettiklerini, 10 Kasım'da ise 2 polisin görevden uzaklaştırıldığını söyledi.
Vali Doğan şöyle konuştu: “7 Ekim 2014'te ilimiz ve bölgemizde yaygın biçimde şiddet eylemleri oldu. Bu eylemler sırasında arkadaşlarımız çalışma yapıyordu. Çalışmalar esnasında bir görüntü elimize geçti. Bu görüntüyü inceledik ve soruşturma başlattık. Bu görüntü içerisinde rol alan bir komiser yardımcısı ile bir polisi 10 Kasım tarihinde görevden uzaklaştırdık. Bizim soruşturmamız sürüyor. Ayrıca müfettiş istedik. Müfettişlerin raporuna göre de hareket edilecek.”

136 KİŞİ TUTUKLANDI

Kobani'deki IŞİD saldırısını protesto etmek amacıyla Van'da düzenlenen gösterilerde çıkan olaylarda 40 kamu binası, 53 mobese direği, 72 vatandaşın özel aracı, 9 banka şubesi, 22 banka ATM'si, 11 siyasi parti şubesi ve 469 özel iş yeri zarar görürken, 2 vatandaşa bu olaylar sırasında hayatını kaybetti. Bunun üzerine yapılan çalışmalarda ise Van ve ilçelerinde 283 kişi gözaltına alındı ve bu kişilerden 136'sı tutuklandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2014, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER