Kaya: Ak Parti’nin borcunu bile biz ödedik!

30 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler öncesi AK Parti ile BDP arasındaki en büyük tartışma konusu olan Van Belediyesi’nin borcuna yönelik iddialara Kaya’dan cevap geldi. Seçim çalışmalarını sürdüren Kaya, AK Parti’nin dillendirdiği 780 trilyon (milyon) borcun iftira olduğunu söyleyerek çarpıcı ifadelerde bulundu.

Kaya: Ak Parti’nin borcunu bile biz ödedik!

30 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler öncesi AK Parti ile BDP arasındaki en büyük tartışma konusu olan Van Belediyesi’nin borcuna yönelik iddialara Kaya’dan cevap geldi. Seçim çalışmalarını sürdüren Kaya, AK Parti’nin dillendirdiği 780 trilyon (milyon) borcun iftira olduğunu söyleyerek çarpıcı ifadelerde bulundu.

Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayları Bekir Kaya ve Hatice Çoban, Muradiye (Bêgirî) ilçesinde halkla bir araya geldi. Seçim çalışmaları kapsamında her gün bir ilçeyi gezen Kaya bu ziyaretinde son günlerin en önemli konusu olan Van Belediyesi’nin borçlarını değerlendirdi. Belediyenin borçları ile ilgili AKP'nin yalan ve iftiralara başvurduğunu söyleyen Kaya “Eğer bizim borçlarımız onlardan devir aldığımız 180 trilyondan daha az değil ise ve ben onların borçlarını ödememişsen görevimi bırakarak adaylığımı da geri çekeceğim” dedi. BDP seçim bürosunda bir araya gelen BDP Eş Başkan adayları daha sonra ilçede bulunan esnafları ziyaret ederek ilçe halkı tarafından sevinçle karşılandı. Büyük bir sevinç ile karşılanan Eş Başkanlar esnaflar ve yurttaşlarla kısa süreli sohbet etti. Esnafların 14’te sıfır yapmak istiyoruz demesi üzerine Bekir Kaya ve Hatice Çoban da 'olması gerekende budur' dedi. Yapılan esnaf ziyaretler ile birlikte Kaya ve Çoban Belediye binasına giderek burada Belediye Başkan Vekili Songül Akbulut ve belediye çalışanlarını da ziyaret ederek bir süre burada kaldı. Yapılan ziyaretlerin ardında yüzlerce kişinin katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi.

KAYA'DAN PROVOKASYON UYARISI

Ziyaretlerini sürdürürken halk buluşmasında konuşan Van Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Bekir Kaya, seçimlerde sadece belediye başkanı, meclis üyesi ve muhtar seçmediklerini bu seçimin bir referandum niteliğinde olduğunu söyledi. Kendileri için asla oy istemediklerini aktaran Kaya, "Biz halkımızın adına ve hareketimiz adına oy istiyoruz" dedi. Dünya’da ilk olan eş başkanlık modelini de başlattıklarını dile getiren Kaya hayatın tüm alanlarında kadınların var olduğunu, kadınların bundan sonraki süreçlerde seçilmiş olarak ta yerlerini alacaklarının altını çizdi. Bu projenin mimarının da PKK Lideri Öcalan olduğunu söyleyen Kaya, bazen bunun bir hakaret olduğunu düşünen erkekleri kast ederek bu anlayışlardan kurtulmaları gerektiğini belirtti. Kaya seçimlere iki ay zaman kalmasıyla beraber bundan sonra saldırı, tutuklamalar, provokasyonların olabileceği ihtimalleri göz önünde bulundurulması gerektiğini belirterek, her şeye karşı önlem alınması gerektiğini söyledi. İki gün önce Van’da yaşanan olaylara da değinen Kaya bunların bu seçimlerde mağduriyet siyaseti yaparak kendilerini gündemleştirmeye çalıştığını söyledi. Kaya, "Bizler parti olarak hiçbir zaman şiddetten yana olmadık ve biz her zaman onlardan daha çok huzurlu bir ortam istedik" diyerek konuşmasını tamamladı.

KAYA: ONLARIN BİLE BORÇLARINI ÖDEDİK

Muradiye ziyaretini tamamlayan Kaya ve Çoban akşam saatlerinde ilçeden ayrılarak merkezde bulunan İstasyon mahallesine halk toplantısına katıldı. Burada toplanan mahalle sakini ile buluşan Kaya ve Çoban'a BDP Tuşba eş Başkan adayları Öner Yiğit, Hatice Günel ve parti yöneticileri eşlik etti. Toplantıda konuşan Kaya, AKP tarafından belediye ile ilgili yapılan yalan ve iftiralara gereken cevabı vereceklerini aktararak; “Bizim borçlarımızdan bahs ediyorlar. Eğer bizim borçlarımız onlardan devir aldığımız 180 trilyondan daha az değil ise ve ben onların borçlarını ödememişsen görevimi bırakarak adaylığımı da geri çekeceğim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2014, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER