Kaya: Yakacak ihtiyaçlarının toplu alımı sektörü bitirme noktasına getirecek

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Kaya, ‘Yeni Ekonomi Programı’ kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yakacak alımlarının il düzeyinde birleştirerek toplu alımlar yapmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Kaya: Yakacak ihtiyaçlarının toplu alımı sektörü bitirme noktasına getirecek

ŞEHRİVAN HABER: Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Kaya, ‘Yeni Ekonomi Programı’ kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yakacak alımlarının il düzeyinde birleştirerek toplu alımlar yapmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Kaya, yeni ekonomi programı kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yakacak alımlarının il düzeyinde birleştirerek toplu alımlar yapması, sektördeki ekonomik krizi derinleştireceği belirtti.

KAYA: MİLLETVEKİLLERİNE İLETİLDİ AMA BİR GELİŞME SAĞLANMADI

Kaya, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ocak ayı içerisinde İl Milli Eğitim Müdürlüklerine yakacak ihtiyaçlarının artık toplu alımlar şeklinde gerçekleştirileceğini bildirmesi üzerine Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın 12 Meslek Komitesi tarafından gerekli çalışmalar başlatıldığını ve yaşanan mağduriyetlerin 25 Ocak 2019 tarihinde Van Milletvekillerine intikal ettirildiğini, aradan geçen süre zarfında konuya ilişkin bir gelişme sağlanmadığını açıkladı.

KAYA: SEKTÖR ÖNEMLİ ORANDA KÜÇÜLMÜŞTÜR

Son yıllarda kentte doğalgaz kullanımının artması nedeniyle sektörün önemli oranda küçüldüğünü ifade eden Kaya, “Daha çok kamu kurum ve kurulularının taleplerini karşılayan üyelerimiz bu uygulama ile birlikte bitme noktasına gelecektir. Tebliğde İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin yakacak ihtiyaçlarının birleştirilerek toplu alım çerçevesinde karşılanacağı ifade edilse bile, yerelde toplu alımı karşılayabilecek bir firma bulunmamaktadır. Bu nedenle dışarıdan gelecek firmalar Van Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu yıl ihtiyaç olarak bildirilen 35 bin tonu aşkın yakacak alım ihalesini üstlenecektir.” dedi.

KAYA: GEREKLİ MERCİLERİN GİRİŞİMDE BULUNMASINI BEKLİYORUZ

Son dönemde yaşanan ekonomik sıkıntıların kentin esnaf ve tüccarını olumsuz etkilediğini dile getiren Kaya, kamu kurum ve kuruluşlarının mal ve hizmet alımlarını yerel firmalardan yapmaması, sorunu daha da derinleştireceğini sözlerine ekledi. Kaya, “Bu sürecin atlatılmasında yerel esnaflara verilecek destekler önem arz etmektedir. Sektörde faaliyet gösteren firmaların mağduriyetinin giderilmesine yönelik, Milletvekillerimize ve karar alıcılara bir kez daha seslenmek istiyoruz. Bu uygulama maliyetlerin ve harcamaların azaltılması yönünde hissedilebilir bir katkı sağlamayacaktır. Aksine sektörde faaliyet gösteren işletmeleri kapanma noktasına getirerek, yeni işsizler ordusunun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle gerekli merciler nezdinde girişimlerin yapılmasını bekliyoruz.” diye belirtti.

“SORUNUN ÇÖZÜME KAVUŞMASINI BEKLİYORUZ”

Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak, kamu kurum ve kuruluşlarının tüm mal alımlarını yerel esnaftan yapması konusunda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirerek ilgili bakanlıklar ve kurumlar ile çeşitli tarih ve dönemlerde iletişime geçmenin yanı sıra basın ve kamuoyunda bu noktada farkındalık oluşturarak açıklamalarda bulunduklarını ifade eden İlhan Kaya. “Yine kurumsal misyonumuz gereği, şehrimizin kalkınması ve istihdam sağlayıcıların mağdur olmaması noktasında yakacak sektöründe meydana gelecek bu olumsuzluğun giderilmesini istiyor ve sorunun çözüme kavuşmasını bekliyoruz. Bu çerçevede alım sürecinin Van Kömürcüler ve Oduncular Kooperatifi marifetiyle gerçekleşmesini talep ediyoruz. dedi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER