banner186

KAYATÜRK: VAN'A KATKI SUNACAK!

Van, önemli bir zirveye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Helsinki Politika Forumu, 10-12 Kasım'da Van'da yapılacak.

KAYATÜRK: VAN'A KATKI SUNACAK!

Asya Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve Ak Parti Van  Milletvekili Burhan Kayatürk, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, foruma Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve körfez ülkelerinden birçok temsilcinin  katılacağını söyledi.

 

Van'da yapılacak toplantıda, Ortadoğu ve körfez bölgesinde yaşanan  sorunların ele alınacağını belirten Kayatürk, "Körfez ülkelerinin Katar'a karşı  takındığı tavır, Kuzey Irak'taki durum, Suriye ve Irak meseleleri ile Myanmar  konuları başlıca görüşülecek konular olacak." dedi.

Kayatürk, daha önceki toplantıların Helsinki, Londra ve Moskova'da  yapıldığını, Van'dan sonraki toplantının ise Lübnan'ın Başkenti Beyrut'ta  olacağını bildirdi.

Helsinki Forumu'nun, İngiltere'nin kurduğu bir düşünce kuruluşu  olduğunu belirten Kayatürk, forumun finansmanını Finlandiya'nın karşıladığını  söyledi. Burhan Kayatürk, "Yurt dışından gelecek misafirlerin uçak bileti gibi  masraflarını forum, Van'daki yemek ve otel gibi masraflarını ise Van Valiliği  karşılayacak." diye konuştu.

AK Parti'li Kayatürk, Van'ın çok güzel doğası ve gölü olduğunu, ayrıca  stratejik bir noktada yer aldığına işaret ederek, "Van'ın Helsinki, Davos ve  Kopenhag gibi uluslararası platformların merkezi olmasını istiyoruz." dedi.

Forum koordinatörlerinin geçen yaz aylarında Van'a gelerek,  toplantının burada yapılıp yapılmayacağı konusunda incelemelerde bulunduğunu  belirten Kayatürk, "Otellere, şehrin yapısına baktılar, terörün minimize olduğunu  gördüler. Van'a hayran kaldılar ve forumun Van'da yapılmasına karar verdiler."  bilgisini paylaştı.

 

"VAN'IN TANITIMINA BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK"

Kayatürk, forum için Van'a gelecek misafirlere, kentin tarihi ve  turistik yerlerini gösterme fırsatı bulacaklarını, böylece Van'ın tanıtımına çok  büyük katkı sağlayacaklarını ifade etti.

Foruma, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Dışişleri Bakanlığı  Müsteşarı Büyükelçi Ümit Yalçın katılacak.

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Taha Özhan, Cumhurbaşkanlığı Genel  Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın,  Türkiye'nin Yeni Delhi Büyükelçisi  Şakir Özkan Torunlar ile eski milletvekili ve büyükelçi Faruk Loğoğlu'nun da  foruma katılması bekleniyor.

Helsinki Forumu'na; Mısır, Birleşik Krallık, Suudi arabistan, İsveç,  Almanya, Fransa, İtalya, Finlandiya, Danimarka, Bahreyn, Belçika, İran ve  İspanya'dan temsilciler davet edildi.

 

Yurt dışındaki davetlilerden bazıları şöyle:

"Güçlü Mısır Partisi Genel Başkanı Abdel Moneim Aboul-Fotouh,  İngiltere Global Gelişim Merkezi Başkanı Masood Ahmed, AB Türkiye Delegasyonu  Başkanı Büyükelçi Christian Berger, İran Politika ve Uluslararası ilişkiler  Enstitüsü Başkanı Seyed Muhammed Kazem Sajjadpour, İngiltere Ortadoğu Ülkeleri  Bakanı Alistair Burt, Fransa Parlamentosu Dışilişkiler Komitesi Başkanı Marielle  de Sarnez, Almanya Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Bölümü Şefi Michael Ohnmancht,  Alman Parlamentosu Dışilişkiler Komitesi Başkanı Norbert Röttgen."

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2017, 16:26
YORUM EKLE