“Keşke savaşlar olmasa”

Türk Tarih Kurumu Başkanı Hülagü Başbakan Erdoğan’ın 1915 olaylarıyla ilgili açıklamasını değerlendirdi:

“Keşke savaşlar olmasa”

Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Prof. Dr. Mehmet Metin Hülagü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasıyla ilgili, “Birinci ve ikinci dünya savaşında ölen her insan, 'üzülmeyi hak ediyordur' diye düşünüyorum. Keşke savaşlar olmasa hep huzur hakim olsa ve insanlar kardeşçe yaşasalar” dedi. TTK tarafından Van'da düzenlenen “Birinci Dünya Savaşında Ermeniler” Sempozyumu için kente gelen Hülagü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin yaptığı açıklamayla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bu konuda siyasi bir açıklama yapmasının doğru olmayacağını belirten Hülagü, sahip oldukları medeniyet anlayışında zulmün olmadığını, şefkat ve merhametin ön planda tutulduğunu söyledi.

“ÖLEN HER İNSAN, ÜZÜLMEYİ HAK EDİYORDUR”

Hülagü, şefkat unsurunun sadece insana yönelik olmadığını, hayvanlar için de aynı durumun söz konusu olduğunu bildirerek, “Geçmişte biz, hayvanlar için bile vakıflar kurmuşuz. Dolayısıyla bir insan ister Müslüman, ister gayrimüslim olsun, ne olursa olsun hiçbir önemi yoktur. Yaradılmış olması bizim için önemlidir. Yaradandan dolayı yaradılanı sevmek bizim memleketimizin şiarıdır. Bir insanla muhatap olurken onun milliyetine, dinine bakmayız. Belki bakarsak karakterine bakarız. Ermeni, Türk, Fransız, İngiliz ayrımı yapmayız. Yeter ki insanca davransın, karakteri düzgün olsun. Dolayısıyla suçsuz yere hiçbir insanın felaketine yol açmayız ve yol açmasına gönlümüz razı olmaz. Birinci ve ikinci dünya savaşında ölen her insan, 'üzülmeyi hak ediyordur' diye düşünüyorum. Keşke savaşlar olmasa, hep huzur hakim olsa ve insanlar kardeşçe yaşasalar.” Dedi.

Birinci Dünya Savaşı'nın sömürgeci devletlerin dünyaya kötü bir hediyesi olduğuna dikkati çeken Hülagü, bilginin küreselleştiği, herkesin bilgiye kısa zamanda ulaştığı bir dünyada problemleri gizleyerek, saklayarak değil, şeffaf olarak, paylaşarak, tartışarak, müzakerelerde bulunarak ortak akıl ve ortak kararlarla halletmek gerektiğine inandığını sözlerine ekledi.


Orhan AŞAN - Şehrivan

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2014, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER