Kiracılar kuyrukta

Van’da depremzede kiracılar için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından tahsis edilen konutlara müracaatlar başladı.

Kiracılar kuyrukta

23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde Van'da yaşanan depremlerde hak sahibi olmayan kiracı vatandaşlara TOKİ tarafından Van ve Erciş'te tahsis edilen konutlar için AFAD'a yapılacak müracaatlar bugün başladı. İstenilen evrakları tamamlamak için Van Belediyesi ile Vatandaşlık ve Nüfus İşleri Van İl Müdürlüğü’nde büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Depremden önce ikamet ettiği yeri yasal olarak belgeleyen depremzede kiracı vatandaşların müracaat edebileceği öğrenilirken, bu belgeleri almak için resmi kurumlara akın eden vatandaşlar ise zaman zaman izdihama neden oldu. Yetkililer, başvuruların 3 Mayıs 2013 günü sona ereceği vurgulandı.

 

ERCİŞ’TE MÜRACAATLAR BİR GÜNDE 900’Ü GEÇTİ

Van’ın Erciş ilçesinde, 500 deprem konutunun kiracılara verilecek olması vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.
Erciş Kaymakamı Barboros Baran ile Belediye Başkanı Zülfükar Arapoğlu vatandaşların taleplerinin alındığı merkezi gezerek ilgilerden bilgi aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Erciş’teki konuşmasında kiracılara deprem şartlarında ev sahibi olması sözü yerine getiriliyor. Erciş ve Van’da 2011 yılında meydana gelen depremin ardından, AFAD tarafından Erciş ve Van’da TOKİ’ye yaptırılan konutların hak sahiplerine dağıtılmasının ardından, elde kalan konutlardan bin tanesi kiracılara tahsis edildi. Erciş’teki konutlardan 500 adeti için müracaatların bugün başlamasıyla birlikte ilk günde 900 vatandaşın ev sahibi olmak için AFAD’a müracaat ettiği görüldü. 15 Nisan-3 Mayıs 2013 tarihleri arasında müracaatların kabul edileceğini belirten Kaymakam Barboros Baran, sayının 500’den fazla olması durumunda hak sahiplerinin noter huzurunda kura ile belirleneceğini söyledi. 
Belediye Başkanı Zülfükar Arapoğlu ile birlikte müracaatların alındığı Erciş Sosyal Hizmetler Rehabilitasyon Merkezi’nde çalışmaları yerinde inceleyen Kaymakam Baran, müracaat için gelen vatandaşlarla görüşüp sıkıntılarını da dinledi.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2013, 13:30
YORUM EKLE