'KOBANİ' BEBEK SAVAŞI UNUTTURDU!

IŞİD'in Kobanê'ye yönelik saldırılarından kaçarak Van'a gelen Bongin Ahmed ve Arjin Zito çifti, Van'da dünyaya gelen bebeklerine 'Kobani' adını verdi

'KOBANİ' BEBEK SAVAŞI UNUTTURDU!

IŞİD'in Kobanê'ye yönelik saldırılarından kaçarak Van'a gelen Bongin Ahmed ve Arjin Zito çifti, Van'da dünyaya gelen bebeklerine 'Kobani' adını verdi. Aile, yeni doğan bebekleriyle savaşın korku ve stresini bir nebze de olsa unutmaya çalışırken, savaşın bitmesini ve ülkelerine dönmeyi heyecanla beklediklerini söyledi.

Suriye'nin Kobanê kentinden kaçarak Van'a gelen ailelerin sayısı belediye kayıtlarına göre 67 oldu. Çoğunluğu akraba olan ailelerin bir kısmı Van Büyükşehir Belediyesi tarafından Özalp yolu üzerinde kurulu prefabriklere yerleştirilirken, bazı aileler de mahalle aralarında bulunan evlerde kalıyor. Ailelere belediye ve STK'ların yanı sıra vatandaşlar da yardım elini uzatıyor. Mahalle arasında bir vatandaşın evini tahsis ettiği Bongin Ahmed ve Arjin Zito çifti de onlardan biri. Suriye'de kaynakçılık yapan Bongin Ahmed ile Arap Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi Arjin Zito çifti ülkelerindeki savaştan kaçarak Van'a geldi. İlk çocuğuna hamile olan Arjin Zito savaşın verdiği korkuyla doğum yapması gereken tarihte doğumu yapamadı.

ÜLKELERİNE DÖNMEYİ HEYECENLA BEKLİYORLAR

Aileleri ziyaret edince durumu haber alan belediye yetkilileri Zito'yu Van'daki bir hastaneye yatırarak doğumunu gerçekleştirdi. Yaklaşık 1,5 ay önce doğum yapan Zito, bebeğinin adını 'Kobani' koydu. Aile, yeni doğan bebekleriyle savaşın bıraktığı izleri unutmaya çalışırken, savaşın bitmesini ve ülkelerine dönmeye heyecanla beklediklerini söyledi.

TEK TESELLİ YENİ DOĞAN BEBEKLERİ

Ülkelerindeki durumu sürekli televizyon ve internet aracılığıyla takip ettiklerini belirten aile, günlerinin büyük bölümünü Kobanê bebekle geçiriyor. Van'da kendilerine sahip çıkıldığını anlatan Arjin Zito, “Buraya akrabalarımız ile birlikte geldik. Kobanê bizim memleketimiz. Bizim Kobanê 'de evimiz, arabamız, işimiz sevdiklerimiz vardı. Her şeyi bırakıp kaçmak zorunda kaldık. Bir an önce bu savaşın bitmesini ve memleketimize dönmeyi istiyoruz. Tek tesellimiz bu bebek” diye konuştu.

BELEDİYE SAHİP ÇIKIYOR

Büyükşehir Belediyesi Rojava ile Dayanışma Koordinasyon Kurulu sözcüsü Nurhayat Çelik Suriye'den Van'a 67 ailenin geldiğini ve bunların sosyal hizmetler birimi tarafından kayıt altına alındığını söyledi. Gelenlerin birçoğunun akraba olduğunu belirten Çelik, gelenlere yardım edebilmek için STK'ları ve vatandaşları bilgilendirdiklerini ve yardım toplayabilmek için stant kurduklarını söyledi. Çelik şuana kadar 20'si TIR olmak üzere 57 yardım aracının gönderildiğini belirtti.

TÜM İHTİYAÇLARI KARŞILANIYOR

Çelik, “Van'a gelip Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile prefabrik evlerde ve mahalle aralarına yerleşen Kobanê li ailelerin ihtiyaçlarını belediye olarak karşılıyoruz. Sağlık gibi önemli gereksinimleri de Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Van Şubesi ortaklığı ile yapılıyor. Ailelerimizin sorunları ile öncelikli olarak Sosyal İşler ve Sağlık İşler Daire Başkanlığımız ilgilenmektedir. Gelen misafirlerimizin gerek sağlık gerekse de diğer tüm ihtiyaçları bu daire başkanlığımız üzerinden yapılmaktadır.” Dedi.


ŞEHRİVAN

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2014, 14:42
YORUM EKLE