'KÖPRÜ KURMAK İÇİN BURADAYIZ'

Eş Başkan Kaya ve Çoban, Sarkisyan ile görüştü…

'KÖPRÜ KURMAK İÇİN BURADAYIZ'

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya Ermenistan’ın Erivan kentinde düzenlenen 6. Pan Ermenian komitesin daveti üzerine Ermenistan’a giderek olimpiyatların açılış törenine katıldı. Eş Başkanlar Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’la Cumhurbaşkanlığı sarayında bir araya geldi. Burada konuşan Eş Başkan Çoban, halklar arası bir köprü kurmak için burada olduklarını söyledi. Sarkisyan ise, davetleri kabul ettiği için Eş Başkan ve beraberindekilere teşekkür etti. 

 

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya Ermenistan’ın Erivan kentinde düzenlenen 6. Pan Ermenian komitesin daveti üzerine Ermenistan’a giderek olimpiyatların açılış törenine katıldı. 100’den fazla ülkeden Ermenilerin katıldığı olimpiyatlara Türkiye’den de 900 kişi katıldı. Kısa bir süre önce Akdamar adasında olimpiyat meşalesini yakan Eş Başkan Çoban ve Kaya, Erivan hava alanında sevgi gösterileri ile karşılandı. Eş Başkan daha sonra Olimpiyat Komitesi Başkanı İskhan Zakaryan ve Ermeni Milletvekili Akhoyan Aragats ile bir araya geldi. Komitesi Başkanı İskhan Zakaryan, Eş Başkanları Ermenistan’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, yıllardır bekledikleri ziyaretin nihayet gerçekleştiğini söyledi. Eş Başkanlar ise, Ermenistan’a gelmekten mutluluk duyduklarını, çok sıcak bir şekilde karşılandıklarını belirtti.

 

VANGÖLÜ VE AXTAMAR ADASI GEZİLDİ

Eş başkanlar ikinci gün ise Geghard Kilisesi, Garni tapınağı ve Vangölüne benzerliği ile bilinen Sevan gölü ve yarım adası olan Akdamar’ı ziyaret etti. Burada Sevan Belediye Başkanı ile görüşen eş başkanlar, akşam saatlerinde ise olimpiyatların açılış törenini katıldı. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın da katıldığı açılış törenine Bitlis Belediyesi Eş Başkanı Hüseyin Olan, Sur Belediye Eş Başkanı Fatma Şık Barut, Mutki Belediye Eş Başkanı Özcan Birlik, Norşin Belediye Eş Başkanı M. Emin Özkan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Cihan Aydın, Sur Belediyesi eski Başkanı Abdullah Demirbaş, Van Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Cahit Bozbay, da katıldı. Vazgen Sarkisyan Stadyumunda düzenlenen törende görsel şov sergilendi. Ermeni ve Ermenistan’ın tarihinin anlatıldığı görsel şölen büyük bir beğeni topladı. 

 

SARKİSYAN’DAN KATILANLARA TEŞEKKÜR

Görsel şovun ardından Akdamar Adası’ında Eş Başkan Çoban ve Kaya tarafından yakılan olimpiyat meşalesinin görüntüleri yayınlandı. Görüntülerinin yayınlanması ile başta Cumhurbaşkanı Sarkisyan olmak üzere tüm stat Eş Başkan Çoban ve Kaya’nın konuşmalarının da verildiği görüntüleri ayakta alkışladı. Takımların geçiş törenin ardından havai fişek gösterisi ve olimpiyat meşalesi yakıldı. Olimpiyat Komitesi Başkanı İskhan Zakaryan açılış konuşması yaparak, katılan herkese teşekkür etti. Ardından Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan bir konuşma yaptı. Sarkisyan, bu kadar ülkeden insanların olimpiyata katılmasının birliklerinin bir göstergesi olduğunu belirterek, olimpiyatlara katılan takımlara ve ülkelere teşekkür etti. Geç saatlere kadar süren tören konser ve gösterilerle sona erdi. 

 

EŞ BAŞKANLAR SARKİSYAN İLE BİR ARAYA GELDİ

Eş Başkanlar ve beraberindekiler daha sonra Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’la Cumhurbaşkanlığı sarayında bir araya geldi. Heyeti kabul eden Sarkisyan, böyle bir heyeti kabul etmekten mutluluk duyduğunu belirterek, bu buluşmanın halklar arasında önemli bir köprü olacağını söyledi. Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinden birçok kişinin olimpiyatlara katıldığını belirten Sarkisyan, halklar arasında hiçbir sorunun olmadığını söyledi. Burada heyet adına konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban, burada olduğu ve Sarkisyan ile görüşmelerinden duyduğu mutluluğu belirterek, bu buluşmanın halklar arasından sağlam bir köprü kurduğunu söyledi. Kültürel arası diyaloğun gelişmesi açısından ziyaretin çok önemli olduğunu ifade eden Çoban, “Bugün çok önemli bir gün yaşıyoruz. Sizlere Kürt halkının selamlarını getirdik. Kentimiz ve Erivan arasında çok önemli ilişkiler geliştirdik. Bu ilişkilerin gelişmesi için birçok insan büyük bir emek verdi. Bizler de Van’dan Ermenistan’a gelerek bu emeği daha da güçlendirmek istedik. Bundan sonra da bu ilişkilerin daha da gelişmesi için elimizden geleni yapacağımızı söylüyoruz. Birbirimizi anlamaya, anlatmaya ve duygu birlikteliği için buradayız. Kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi. Çoban’ın konuşması Sarkisyan ve yemeğe katılan konuklar tarafından alkışlandı. Konuşmanın ardından Sarkisyan Çoban ve Kaya’nın bulunduğu masaya gelerek Ermenistan’a geldikleri için teşekkür etti. 1,5 saat süren görüşmenin ardından Sarkisyan, eş başkanları ve birlikteki heyeti kapıya kadar uğurladı. 

 

Heyet, Cumhurbaşkanlığının ardından Ermenistan’ın başkenti Yerevan Belediye Başkanı Taron Markaryan ile bir araya geldi. Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Hatice Çoban görüşmede yaptığı konuşmada, spor ve kültürel alanlardaki işbirliğin geliştirilmesini önemsediklerini belirterek halklar arasında böylelikle dostluk köprüleri kurulabileceğini söyledi. Yerevan’da olumlu izlenimler edindiklerini kaydeden Hatice Çoban, “Bir gün sizi de Van’da ağırlamak isteriz” diyerek, Yerevan Belediye Başkanı Daron Markaryan’ı Van’a davet etti. Temasların ardından eş başkanlar Van’a döndü. 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2015, 09:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER