banner211

Köylüler yaban keçilerine gözü gibi bakıyor

Van'ın Gürpınar ilçesindeki mahalle sakinlerinin avcılardan korudukları yaban keçilerinin sayısı yaklaşık 500'e yükseldi.

Köylüler yaban keçilerine gözü gibi bakıyor

Gürpınar ilçesinin Çepkenli Mahallesi'nde nesli tükenmekte olan yaban keçilerine köylüler gözü gibi bakıyor. Dar bir alanda yaşamlarını sürdürdüklerini ifade eden mahalle sakinleri, "En çok avcılardan yana sıkıntı yaşıyoruz ve bölgeye yabancı kimseyi sokmuyoruz" dedi.

Fotoğraf sanatçısı Murat Doğan, yaklaşık 7-8 yıldır doğa fotoğrafları çektiğini söyledi. Bugün de Van sınırları içerisinde Gürpnar kırsalında doğa fotoğrafı çekmeye geldiğini ifade eden Doğan, "Burada özellikle yaban keçileri için geldik. Buradaki popülasyon yaklaşık 20 yıl önce başladı. Buraya gelen 2-3 keçiyi köylüler avlamayıp avcılardan da koruyarak sahip çıktılar. O günden bu yana yaklaşık 500'e yakın yaban keçisi var. Biz de bunları görüntülemek için buraya geldik. Fotoğraflamayı da başardık. Kış şartları olumsuz geçtiği için keçilerin yem bulma sorunu oluyor. Geçen yıl helikopter ile getirip ot verdiler. Bu yıl da yetkililerin buraya ot getirmeleri lazım" dedi.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rezil Mıçı
Rezil Mıçı - 1 ay Önce

Dağ keçilerini avcıların saldırılarından korumak için Gürpınar Belediyesi Çepkenli Mahallesi'ni "açık hayvan müzesi" olarak ilan etmelidir. Duyarlı vatandaşlarımız da buna sahip çıkmalıdır. Bizden sonraki nesillere bırakacağımız en büyük eserlerden biri bu olacaktır.

banner201