Kürt edebiyatçı Sadinî Van’daydı

1.Van Kitap Fuarı etkinlikleri kapsamında Van’a gelen Kürt Edebiyatçı M. Xalıd Sadıni, Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Meclis Salonunda bir konferans verdi.

Kürt edebiyatçı Sadinî Van’daydı

Konferansa Van Valisi Münir Karaloğlu, Yardımcısı Atay Uslu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ ve çok sayıda davetli katıldı. Van’da kitap fuarının düzenlenmesine öncülük eden Van Valisi Münir Karaloğlu’na ‘teşekkür’ eden Sadinî: “Konferansı sabırla dinlediğiniz için teşekkür ederim.” dedi.

KÜRT EDEBİYATININ USTA İSİMLERİNİ ANLATTI

Nubihar Yayınlarının düzenlediği, Klasîkin Edebiyata Kurdî konulu panelde, Melayê Cizîrî, Feqiyê Teyran, Melayê Batê, Ehmedê Xanî gibi Kürt edebiyatında önemli olan edebiyatçıların eserlerini anlatan Sadıni: “Kürt edebiyatının önemli isimleri vardır. Melayê Cizîrî, Feqiyê Teyran, Melayê Batê, Ehmedê Xanî bu kişilerdendir. Toplumumuz; bunları yakın zamana kadar çok iyi tanımıyordu.  Ancak her geçen gün bu simaları daha iyi tanıyoruz. Bu kişiler, insanımız için birer kazanımdır. Böylesi organizasyonlar ile bu edebiyatçılarımızı da tanıma ve tanıtma fırsatı buluyoruz. Kitap fuarında emeği geçen herkesi bu nedenle ayrıca kutluyorum. “ dedi. Panelin sonunda dinleyicilerin sorularını da cevaplayan M. Xalıd Sadıni'ye, 1. Van Kitap Fuarı’na katıldığı için Van Valisi Münir Karaloğlu tarafından bir ‘teşekkür’ plaketi verildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2013, 11:39
YORUM EKLE