“Kürtler ayağa kalkacaktır”

Barış Ve Demokrasi Partisi (BDP) Van İl Başkanlığı tarafından Kültür Kavşağı'nda düzenlenen bölge mitingine; Ağrı, Mardin, Şırnak ve Van milletvekilleri ile binlerce vatandaş katıldı. Mitingde konuşan Şırnak Milletvekili Selma Irmak, Cenevre’de yapılacak konferansın Esad’ı aklama projesi olduğunu söyleyerek, “Esad’ın düşmesi için çaba gösterenler, onun düşmediğini görünce bu kez politikayı değiştirip onu aklama mücadelesine girişmişlerdir” dedi.

“Kürtler ayağa kalkacaktır”

BDP bölgedeki ilk seçim mitingini Van’da yaptı. Mitingde konuşan BDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak, “Bunu bütün dünya bilsin. Kürtler Cenevre'ye katılmazsa bütün Kürtler ayağa kalkacaktır. Ve bunun altında herkes kalacaktır. Ortadoğu yeni bir düzenlemeye gidecektir. Biz bütün güçleri uyarıyoruz. Bu yanlış politikadan biran önce vazgeçmeliler” dedi.

BDP tarafından Milli Egemenlik Caddesi üzerinde yapılan mitinge, BDP Şırnak Milletvekilleri Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, Van Milletvekilleri Nazmi Gür, Özdal Üçer, Bağımsız Van Milletvekili Kemal Aktaş, BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, BDP PM üyesi Ramazan Yıldız, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, BDP Meclis Üyesi Saadet Becerikli, BDP İl Eşbaşkanları Musa İtah, Esen Günay parti üyeleri ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

AKTAŞ: KÜRT HALKI DİMDİK AYAKTA
Seçim startının verildiği 'Özgürlük' ve 'Cenevre 2'de Kürtler kendi statülerini kazansınlar' adıyla düzenlenen mitingte, 'Cenevre şaşırma bizi İsviçre'ye taşırma', 'Kürt halkının Cenevre 2 konferansını ulusal birlik ruhuyla selamlıyoruz', 'Kürtlersiz yapılacak Cenevre'yi tanımıyoruz', 'Eş başkanlık sistemi yeni bir hamledir' yazılı pankartlar ile Öcalan ve ölen PKK'lıların fotoğrafları taşındı. Mitingde konuşan Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş, Kürt halkının dimdik ayakta olduğunu belirtti. Aktaş, “Biz kanımızla canımızla bugünlere geldik" dedi. Mitingte konuşma yapan BDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak ise Cenevre'de uluslararası bir barış konferansının düzenleneceğini ve bu konferansta Suriye'deki sorunun ele alınacağını söyledi.

IRMAK: KÜRTLER ARTIK PARÇALI BİR HALDE DEĞİL

Esad’ı baştan beri destekleyenlerin bugün Cenevre'ye yeni bir biçim yeni bir tarz vermeye çalıştığını ifade eden Irmak, “Sözde katil Esad'ın sorgulanması olacak. Ancak burada bir şeylere dikkat çekmek gerekiyor. Esad'ı başından beri destekleyenler, Suriye'nin geldiği noktada birebir parmağı olanlar, bugün Cenevre'ye yeni bir biçim yeni bir tarz vermeye çalışıyorlar. Kürtlerin ve Kürtlerle beraber tüm halklara ilişkin, hukuksuzluğu bir devlet tarzı haline getiren baskılamayı bir yöntem haline getiren yönetim, bugün kendi yarattığı diktatörden sözüm ona hesap soruyor. Esad, neden gitmiyor? Esad'ın çok mu büyük gücü var? Biz tekrar söylüyoruz. Kürtler artık parçalı bir halde değil. Kürtler ittifaklarını son derece güçlü bir biçimde kurdular ve kurmaya devam ediyorlar. Rojava devrimi aynı zamanda Ortadoğu devrimidir. Arap baharı denilen devrimin çok ötesinde bir durumdur. Ortadoğu'nun konfederal bir yapıya geçmesi için bir ön çalışmadır. Rojava adım adım başarıya ulaşıyor. Biz buradan Türkiye Kürdistan’ındaki Kürtler olarak söylüyoruz. Biz Rojavadaki Kürtlerin haklarının çiğnenmesini de kendi haklarımızı çiğnenmesi olarak görüyoruz.” Dedi.

IRMAK: KÜRTLER VE TÜRKLER KOMŞUDUR
Kürtlerin Cenevre'ye katılmasının Kürtlerin de Türklerin de lehine olacağını savunan Irmak sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bunu bütün dünya bilsin. Kürtler Cenevre'ye katılmazsa bütün Kürtler ayağa kalkacaktır. Ve bunun altında herkes kalacaktır. Ortadoğu yeni bir düzenlemeye gidecektir. Biz bütün güçleri uyarıyoruz. Bu yanlış politikadan biran önce vazgeçmeliler. Bizce Türkiye bu konuda başrol oynuyor. Radikal dinci grupları destekleyerek, onları kendi sınırlarında tedavi ederek, aslında kime destek verdiğini açığa koymuştur. Türkiye Kürt sorunun çözüm sürecinde böyle bir yanlıştan dönmelidir. Kürtlerin Cenevre'ye katılması Kürtlerin de Türklerin de lehinedir. Barış sürecinin daha sağlıklı işlemesi için Kürtlerin kazanımlarının, statü sahibi olmalarının Türkiye'ye çok büyük yararı olacaktır. Kürtler ve Türkler komşudurlar. Komşudaki istikrarsızlık elbette ki burayı da etkileyecek.”Miting yerel sanatçıların söylediği şarkıların ardından olaysız bir şekilde sona erdi.


Orhan AŞAN

 

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2014, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER