banner102

Kuzey Irak girişimleri sonuç verdi: Van'a geliyorlar!

Van’da son yıllarda turizme dair önemli çalışmaların, etkinliklerin öncüsü olan Van Gölü Havzası Turizm Derneği (VAHATUDER)’in geçtiğimiz günlerde Irak’a yaptığı ziyaretler sonuç veriyor.

Kuzey Irak girişimleri sonuç verdi:  Van'a geliyorlar!

ŞEHRİVAN ÖZEL-ÖMER FARUK TOKTAŞ-  Van’da son yıllarda turizme dair önemli çalışmaların, etkinliklerin öncüsü olan Van Gölü Havzası Turizm Derneği (VAHATUDER)’in geçtiğimiz günlerde Irak’a yaptığı ziyaretler sonuç veriyor. Van’a ve bölgeye Kuzey Irak’tan turist çekmek için yapılan görüşmelerde önemli adımlar atılırken, oradaki turizm operatörleri ile işbirliği sözleşmeleri imzalayan VAHATUDER Başkanı ve Ayanis Turizm Yetkilisi Abdullah Tunçdemir benzer çalışmalar ile daha önce İranlılar’ın Van’a akın etmesini sağlamıştı. Van Gölü Havzası Turları adıyla başlayan turların öncülüğünü yapan Başkan Abdullah Tunçdemir ve dernek üyeleri kısa sürede Kuzey Irak’tan önemli ölçüde turist çekecek girişimleri protokole de bağlayarak ilk heyeti Perşembe günü karşılayacaklar. 

Toplamda 5 gün sürecek konaklamanın ilk gününde Üzümlü Sınır Kapısı’ndan ülkeye girecek olan heyet Hakkari üzerinden burada da gerçekleştirilecek birtakım ziyaretler ile Van’a giriş sağlayacak. İkinci günü sabahından başlayarak Edremit Seyir Tepesi, Akdamar Adası ve Kilisesi, Van Kalesi, Eski Tuşba ve Van Evleri, Arubani Savat ve Urartu İmalatı Gümüş Merkezi ve Van Kedi Evi gibi birçok önemli noktayı Ayanis Tur öncülüğünde ziyaret edecek olan heyet Van hakkında önemli notlar alacak.
 


Programın diğer günlerinde İshak Paşa Sarayı, Muradiye Şelalesi ve Tendürek ziyaretlerinde de bulunacak olan heyet Irak’tan Van’a ilerleyen zamanlarda gelecek olan Irak Pazarı’nın adeta bir açılışı niteliğinde olacak. Van adına oldukça verimli görüşmeler ile daha önceden Kuzey Irak Pazarı’nın da buraya yönelmesini sağlayacaklarını belirten Tunçdemir ve VAHATUDER yönetim kurulu üyeleri 5 günlük bu ziyaretle önceden sunulmuş bu vaadi bir nevi hayata geçirecek.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
arslan tekin
arslan tekin - 5 ay Önce

bir ulkenin bir sehrin bir beldenin kalkinmasi icin turizm cok onemli bir faktordur.guzel vanimizda ic ve dis turizme cok uygundur.ozellikle vangolu kiyisinda havuzlu oteller sessiz ve sakin yer olan in koyu kenzek koyu ayanis ozyurt dagonu amik gibi sahili cok guzel olan yerlerde de aparat havuzlu evler ile ayni bolgelerde dag evlerinin yapilip ic ve dis turizime kazandirilmasi.gibi kisi gider bir hafta on gun orda kalir.tatilini gecirir.ekonomik yonden cok fayda saglar.sehrin gurultusunden stresinden uzak durur.ve rahatlar.bu ic turizm icin de dis turizm icinde gerekli.o bolgelerde kucuk bir iskelede olsa gunu birlik gezi turlarida olabilir.ornegin adir adasi carpanak adasi kiyi kesimleri gibi bodrum antalya yi gelistiren kiyilardaki otel ve tatil koyleri bir kac kez iranli ve irakli kisilerle yapmis oldugumuz sohbetlerde gol kenarinda kalacak yerler yokmu soruyorlardi saygilarimla

Turist
Turist - 5 ay Önce

Biz turist gelsin diye cirpinalim. Trabzon'da faşistler kalkıp Kürdistan bayrağı açıldı diye adam dovsunler. Devletin polisi de turistleri nezarete atsin. Dovenler alkış alsın. Bu ulkeden bir cacık cikmaz

SIRADAKİ HABER