M TİPİ GÜR’ÜN DE GÜNDEMİNDE

Önceki gün HDP Van Milletvekili Özdal Üçer’in Van M Tipi cezaeviyle ilgili Bakan Bekir Bozdağ’a verdiği soru önergesinin ardından bir önerge de HDP’li Nazmi Gür’den geldi.

M TİPİ GÜR’ÜN DE GÜNDEMİNDE

Gür Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, çocuk mahkûmların bulunduğu koğuşların 12 kişilik olmasına rağmen 20’ye yakın çocuğun aynı koğuşu paylaştığını belirtti. Önceki gün Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Özdal Üçer Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın cevaplaması istemiyle Van M Tipi cezaevinde bulunan çocuk mahkûmların durumuyla ilgili bir soru önergesi verdi. Dün de HDP’li Nazmi Gür tarafından Bakan Bozdağ’ın cevaplaması istemiyle bir soru önergesi verildi. Gür verdiği soru önergesinde, çocuk mahkûmların bulunduğu koğuşların 12 kişilik olmasına rağmen 20’ye yakın çocuğun aynı koğuşu paylaştığını belirtti.

‘ÇOCUK MAHKÛMLAR YERDE YATIYOR’

HDP’li Nazmi Gür verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Van M Tipi Cezaevinde çocuk tutuklu-hükümlülere yönelik ihlaller, çocuk tutuklu-hükümlülere cezaevi yetkilileri ve gardiyanlar tarafından uygulanan psikolojik baskı ve şiddet söz konusudur. Buna ek olarak; 7-8 Ekim 2014 tarihlerinde Kobanê’ye destek amaçlı yapılan gösteride polisin halka yönelik etkin şiddeti neticesinde gözaltı olayları yaşanmış olup 18 çocuk bu göz altıların akabinde tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir. Çocuk mahkûmların bulunduğu koğuşlar 12 kişilik olmasına rağmen 20’ye yakın çocuk aynı koğuşu paylaşmaktadır. Ranzalar eksik ve çocuklar yerde yatmaktadır. Bu durum neticesinde hastalıklar baş göstermiş ancak hastaneye sevk gerçekleşmemiştir. Çocuk mahkûmlar, gardiyanlar tarafından tehdit ve baskıya maruz kalmaktadırlar. Çocuk tutuklu-hükümlülerin aile görüşleri ve iletişimleri engellenmekte; günlerce tek odalı hücre cezaları verilmektedir. Bu cezalar neticesinde çeşitli intihar girişimleri de yaşanmıştır. Yine cezaevinde koğuş yetersizliği bahane edilerek 8 çocuk Ankara Sincan Cezaevine sevk edilmiş olup cezaevi yönetimi bu sürgün işleminin çocukların istemi neticesinde gerçekleştiğini ifade etmektedir.”

‘İYİLEŞTİRME OLACAK MI?’

HDP’li Gür verdiği soru önergesinde Bakan Bozdağ’a ise şu soruları yöneltti: “Van M Tipi Kapalı Cezaevinde yetkililerin, özellikle gardiyanların çocuk tutuklu-hükümlülere karşı gösterdikleri psikolojik baskı ve uyguladığı şiddete ilişkin Bakanlığınıza yönelmiş şikayet mevcut mudur?. Van M Tipi Kapalı Cezaevindeki çocuk tutuklu-hükümlülere karşı uygulanan şiddeti ve baskıyı önlemek için ne tür önlemler almayı düşünüyorsunuz? Bu baskıları ve şiddeti ortaya çıkarmak için her hangi bir komisyon kurmayı düşünüyor musunuz?. Çocuk tutuklu-hükümlülere yönelik mevzuata ve insan haklarına aykırı tutum ve davranış içerisinde olan cezaevi personeli ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Bu kişilere başkaca yaptırım uygulanacak mıdır?. Van M Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan çocuk tutuklu-hükümlülere sağlıklı ve güvenli bir koğuş açılacak mıdır? Yahut çocuk cezaevlerine yönelik başkaca iyileştirme yöntemleri gündeminizde midir? Van M Tipi Kapalı Cezaevinde kaç tutuklu ve hükümlü çocuğa hücre cezası verilmiştir? Ceza almalarının sebebi nedir? Van M Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan tutuklu-hükümlü çocukların iletişim ve aile görüşlerinin cezaevi yönetimi tarafından engellemesinin sebebi nedir? İddialara göre Van M Tipi Kapalı Cezaevinde çocuk tutuklu-hükümlülere şiddet ve sözlü tacizde bulunan Gardiyan Alperen olarak tanınan gardiyana soruşturma açmayı düşünüyor musunuz? Yoksa cezasız mı kalacaktır?. Van M Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan 8 çocuğun 27.10.2014 tarihinde Ankara-Sincan Çocuk Cezaevine sürgün edilmesinin sebebi nedir? 8 çocuk tutsağın ailelerine yakın olmaları için Van ilinde bulunan cezaevlerine tekrar gönderilmesi için Bakanlığınızca herhangi bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz? Van M Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan tutuklu-hükümlü çocukların Ankara-Sincan Kapalı cezaevine ve diğer cezaevlerine sürgün edilmesini önlemek için her hangi bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz? Türkiye genelinde bulunan tutuklu-hükümlü çocukların daha sağlıklı ve daha güvenli bir cezaevi için herhangi bir çalışmada bulunmayı düşünüyor musunuz?


ŞEHRİVAN

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2014, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER