banner211

MAVİ BAYRAK KİMDEYSE BENİM GÖNLÜM ONDADIR!

Türkiye’nin belirli bölgelerinde, en temiz ve suyu girilebilir yerlerinde ‘tescil’ olarak değerlendirilen Mavi Bayrak’ın Van’a gelmesi için çalışmalar sürdürülmeye devam ediyor.

MAVİ BAYRAK KİMDEYSE BENİM GÖNLÜM ONDADIR!

Türkiye’nin belirli bölgelerinde, en temiz ve suyu girilebilir yerlerinde ‘tescil’ olarak değerlendirilen Mavi Bayrak’ın Van’a gelmesi için çalışmalar sürdürülmeye devam ediyor. Van TSO öncülüğünde çalışmaları başlatılan ve son zamanlarda oldukça iyi aşama katedilen proje için Van Büyükşehir Belediyesi ve bir çok kurum ve kuruluş ile işbirliğine girerek ‘büyük’ adımlar atmaya başladı. Zira Sağlık Bakanlığı tarafından da Türkiye’nin ‘suyu temiz’ 5 bölgesinden biri olarak belirlenen Van Gölü’nde ‘mavi bayrak’ ile birlikte turizm bölgesi olmaya ve gölün girilebilir olduğunun belirlendiği yerler ‘mavi’ bayraklarla tescillenmiş olacak.

 

Van Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde Temmuz ayından itibaren yürütülen 'Mavi Bayrak Projesi' ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Ağartı sahilinde ölçüm ve fizibilite çalışmaları yapan belediye, sahillerle ilgili projeleri kısa bir süre sonra hayata geçirecek. Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde yürütülen ‘Mavi Bayrak Projesi’ ile ilgili çalışmalar aralıksız bir şekilde devam ediyor. Projeye, sahilde bulanan ilçe belediyeleri, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, TMMOB Temsilciliği, VAN-TSO, VASKİ, TÜRSAB Temsilciliği ve birçok kurum destek sunuyor.

 

MAVİ BAYRAK KALİTE GETİRECEK

Hayata geçirilecek olan Mavi Bayrak Projesi’ ile amaçlanan sadece yüzme suyu kalitesinin arttırılması değil, plajın temizliği, çevre yönetimi, can güvenliği hizmetleri, çevre eğitimi ve bilinçlendirme de bu çalışmanın ana maddeleri içerisinde yer alıyor. Van Gölü sahili için ilk olma özelliği taşıyan proje, kurumlar gerekli bütün şartları yerine getirerek, projeyi başarıya götürmek için çaba gösterecek. Berrak yüzme suyu ve eşsiz doğal güzellikleri ile beraber bölge halkı için vazgeçilmez bir değer olan Van Gölü'nün tüm sahillerinde Mavi bayrağı dalgalandırmayı amaçlayan Van Büyükşehir Belediyesi, proje ile plajda ekolojik yaşam dengesini de göz önünde bulundurarak, özellikle göle kıyısı olan ilçeleri cazibe merkezi haline getirilecek. Mavi bayrağın olduğu plajda olması gereken standartlar ise, yüzme amacıyla kullanılan suyun niteliği, çevresel eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının yönlendirilmesi, plaj düzeni, emniyetin sağlanması, çevre yönetimi şeklinde sıralanıyor. 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2015, 00:13
YORUM EKLE

banner201