banner211

MEHMETÇİĞİN GÜVENLİ LİMANI

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki askeri birliklerde vatani görevlerini yapacak ya da izin ya da terhis nedeniyle evlerine dönecek askerler için oluşturulan Kabul Toplama Merkezleri (KTM) lüks otel konforunda hizmet veriyor.

MEHMETÇİĞİN GÜVENLİ LİMANI

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki askeri birliklerde vatani görevlerini yapacak ya da izin ya da terhis nedeniyle evlerine dönecek askerler için oluşturulan Kabul Toplama Merkezleri (KTM) lüks otel konforunda hizmet veriyor.

 

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığında oluşturulan ve askerlerin birliklerine katılması ya da buralardan ayrılması nedeniyle gidecekleri yerlere daha güvenli ulaştırılmaları için hazırlanan KTM, alışveriş merkezlerini aratmıyor. Terörle mücadelede canlarını ortaya koyan Mehmetçikler, vatani görevlerini yerine getirirken bir süre KTM'de misafir edildikten sonra görev yerlerine güven içinde ulaştırılıyor.

 

Aynı anda 2 bin askerin kalabildiği, 3'ü prefabrik (2 koğuş, 1 yemekhane), 2'si betonarme olmak üzere toplam 5 binadan oluşan KTM'de, pastane, kantin, internet, televizyon ve oyun salonları, hediyelik eşya mağazası, giyim reyonu, lokanta, telefon hizmetleri, PTT ve ATM'ler bulunuyor. Yatakhanesinden, yemekhanesine, sosyal tesislerinden, sağlık hizmetlerine kadar hijyen kurallarına çok önem verilen KTM'de, aynı anda 2 bin personele, 4 yemekhanede 3 öğün, 4-5 çeşit yemek hizmeti veriliyor.

 

120 KAMERA ANLIK KAYIT YAPIYOR

Askerin güvenliğinin en üst seviyede tutulduğu KTM'de 120 kamera sayesinde toplanan görüntüler izleme merkezinde kayıt altına alınıyor, 24 saat canlı olarak hem Genelkurmay Başkanlığından hem de Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığından izlenebiliyor. KTM'de misafir edilen askerlerin, emniyet koşulları sağlandıktan sonra helikopter veya zırhlı araçlarla intikalleri yapılıyor. KTM Komutanı Binbaşı Sabri Erten, yaptığı açıklamada, birliklerine katılmak üzere KTM'ye gelen askerlerin hava limanında karşılandığını belirtti.

 

Mehmetçiğin görev yerlerine gönderilene kadar geçici olarak KTM'de iskan ve iaşe edildiğini ifade eden Erten, şunları söyledi: "KTM'ye gerek birliklerinden memleketlerine izin, terhis gibi nedenlerle gitmek üzere gelen gerekse memleketlerinden birliklerine gitmek üzere katılan erbaş ve erlerin önce görevlilerce kayıt ve kabul işlemi yapılır. Her askere koğuşu, dolabı, yemekhanesi, banyosu gösterilerek KTM tanıtılır. Erbaş ve erlerimiz burada bulundukları süre içerisinde çarşı iznine gerek olmaksızın tüm ihtiyaçları karşılanmaktadır."

 

KTM'ye katılan her er ve erbaşa ortopedik ve temiz bir yatak takımı teslim edildiğini kaydeden piyade üsteğmen Kadir Umaç ise askerler için toplam 61 koğuş bulunduğunu, 2 bin personellik bu koğuşların herkese bir yatak ve dolap olacak şekilde düzenlendiğini söyledi.

 

Umaç, "Koğuşlarımızda 24 saat kesintisiz olarak her 10 kişiye bir tuvalet ve her 12 kişiye bir banyo olacak şekilde hizmet verilmektedir." dedi. Askerlerin boş zamanlarında istifade edeceği KTM binasında 2 gazino bulunduğunu dile getiren jandarma üsteğmen Mehmet Şahin de "Erbaş ve erler gazinolarda televizyon izlemenin yanı sıra, pastane, kantin, internet ve oyun salonu, hediyelik eşya, giyim reyonu ve telefon hizmetlerinden istifa edebilmekteler." diye konuştu.

 

Tabip üsteğmen Muhammed Acar ise askerlerin sağlık problemlerine anında anında müdahale edebilmek için kışladaki revirin 24 saat hizmet verdiğine dikkati çekti. Askerlerin güvenli bir şekilde birliklerine intikallerinin yapıldığını anlatan jandarma üsteğmen Mevlüt Sarıkaya da "Erbaş ve erler birliklerine emniyetli şekilde ulaştırmaları maksadıyla, mayına karşı korumalı kirpi isimli zırhlı araç ve zorunlu hallerde ise helikopterlerle gidecekleri birliklerine sevk edilmektedir." şeklinde konuştu.

 

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde Kızılay Kan Bağış Merkezince belli günlerde KTM'ye getirilen araçta askerler kan bağışlayabiliyor. Kızılay Kan Bağış Merkezi Sorumlusu Servet Abay, "Kan bağışını gönüllülük esası çerçevesinde yapıyoruz. Bunu belli haftalarda yapıyoruz. Mehmetçiğe yaptığı kan bağışı dolayısıyla teşekkür ediyoruz." dedi. 

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2016, 10:11
YORUM EKLE

banner201