Meteoroloji alarm verdi! Kar geliyor

İstanbul için meteoroloji haftanın hava durumu tahmini ile birlikte bugünkü saatlik tahminini de yayınladı. Türkiye batıdan giriş yapan yağışlı ve serin havanın etkisi altına girerken İstanbul kenti de bundan etkilendi. Türkiye genelinde hava sıcaklıkları aniden düşerken ısı mevsim normallerinin altına indi.

Meteoroloji alarm verdi! Kar geliyor

İstanbul Ankara için meteoroloji saatlik ve 5 günlük hava durumu tahminini yayınladı. İstanbul'da bu hafta hava sıcaklıkları düşüyor. İşte meteorolojinin İstanbul için yayınladığı 5 günlük hava tahmini. Ankara yılın ilk kar yağışı altında kalırken hava sıcaklığı hızlı bir şekilde düştü. Meteoroloji hava durumu tahminlerini kar yağışı alarmı ile duyurdu. 

 

Ankarahava durumu tahmininde 23.11.2017 perşembe gününe kadar kar yağışı var. Ankara'da hava sıcaklığı eksi derecelere kadar inecek. Ankara için meteorolojinin yayınladığı 5 günlük hava durumu tahmini. Yapılan son değerlendirmelere göre, yurt genelinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Afyon, Kütahya ve Isparta çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

 

Genellikle yağmur ve sağanak, Marmara'nın güneydoğusu, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ve Doğu Anadolu ile Afyon, Kütahya ve Isparta çevrelerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların Adana'nın kuzeyi, Kahramanmaraş'ın batısı ile Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde kuvvetli (21-50 kilogram/metrekare) yağmur ve sağanak; Bolu ve Kastamonu ile Kayseri, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce'nin yüksek kesimlerinde yer yer kuvvetli (5-20 santimetre), bin 500 metre üzeri rakıma sahip yerlerde yoğun (20 santimetre üzeri) olmak üzere karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının ülke genelinde hissedilir derecede (4 ila 8 derece) azalarak mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

 

Rüzgarın, yurdun doğu kesimlerinde güney ve güneydoğu, kuzey ve batı kesimlerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Güney Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve batısı, Karadeniz kıyılarında kuzeyli, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (40-70 kilometre/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor.

 

ANKARA HAVA DURUMU: Meteorolojinin Ankara hava durumu tahmininde bugün için de kar yağışı uyarısı var. Ankara yılın ilk kar yağışı altında kalırken hava sıcaklığı hızlı bir şekilde düştü. Meteoroloji hava durumu tahminlerini kar yağışı alarmı ile duyurdu. Yapılan son değerlendirmelere göre bugün İç Anadolu'nun doğusu ile Batı Karadeniz bölgesi kuvvetli kar yağışının etkisi altında. Meteoroloji bu bölgelerdeki iller için 5 ile 20 santim arasında kar yağacak uyarısı yaptı. Yarın okullar tatil mi sorusunun yanıtı da valiliklerin gece yapacakları değerlendirmeye bırakıldı.

 

ANKARA'DA KAR YAĞIŞI: Ankara'da gece boyunca etkili olan yağmur, kentin yüksek kesimlerinde yerini kar yağışına bıraktı. Başkentte mevsimin ilk kar yağışı, sabah saatlerinde Çankaya'ya bağlı Dikmen, Oran, İncek ve Ahlatlıbel bölgelerinde etkili oldu. Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler kar yağışı ve olası buzlanmaya karşı ana arterlerde kar küreme ve tuzlama araçları ile hazır bekletildi. Yetkililer, trafiğe çıkacak sürücüleri yollarda oluşabilecek buzlanmaya karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

 

BOLU DAĞI D100 KARAYOLU AÇIK MI?

Anadolu Otoyolu ile D-100 karayolunun Bolu Dağı Tüneli kesiminde yoğun kar yağışı sürüyor. Dün akşam başlayan kar yağışı aralıksız devam edince kar kalınlığı kısa sürede 10 santimi geçti. Karayolları ekipleri güzergahlarda karla mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kar yağışı nedeniyle zaman zaman hasarlı trafik kazaları meydana geldi.Trafik ekipleri, sürücüleri araçlarında kış lastiği olmadan yola çıkmamaları, yakın takip, hatalı sollama ve aşırı hız yapmamaları konusunda uyarıyor. 

 

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

 

Ankara: Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde karla karışık yağmur ve hafif kar yağışlı 5

İstanbul: Çok bulutlu, sabah saatlerinde Anadolu yakası yağmurlu 8

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu 11

Adana: Çok bulutlu, kuzeyinde kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 16

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu 18

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, yağmurlu 13

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, yağmurlu 20

Erzurum: Parçalı, zamanla çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı 8

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 13

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2017, 12:37
YORUM EKLE