METEOROLOJİ VAN GÖLÜ'NE EL ATTI

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), kurduğu 78 deniz otomatik meteoroloji gözlem istasyonu (D-OMGİ) ile denizlerde hakimiyet kurdu.

METEOROLOJİ VAN GÖLÜ'NE EL ATTI

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), kurduğu 78 deniz otomatik meteoroloji gözlem istasyonu (D-OMGİ) ile denizlerde hakimiyet kurdu. DOMGİ’lerden alınan veriler ile artık denizcilik faaliyetleri daha güvenli yapılacak. 
DOMGİ Kurulması Projesi’nin Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM) ile 2009 yılında yapılan işbirliği çalışmaları neticesinde başladığını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Bu doğrultuda 2010 KEGM’ye ait Kumkapı Balıkçı Barınağı deniz feneri ile bir adet şamandıraya ilk örnek olarak DOMGİ kurulumunu yaptık” diye konuştu. Daha sonra iki kurum arasında yapılan protokolle birinci aşamada 40 adet DOMGİ kurulduğunun altını çizen Eroğlu, “İkinci aşamada ise 27 adet DOMGİ kurulumu gerçekleştirdik. Bunlara ilaveten Van Gölü’nde 3 adet DOMGİ kurulması neticesinde ve mevcut 6 adet meteorolojik gözlem şamandırası ile toplam sayı 78’i buluyor” değerlendirmesinde bulundu.

 “CEBELİTARIK’A KADAR HER YERDE ANLIK VE GÜVENİLİR VERİLERE SAHİBİZ”

Ülkemizin denizlerine ait yeterli sayıda ölçüm sistemi bulunmadığını ve bu yüzden çeşitli sıkıntılar yaşandığını ifade eden Bakan Eroğlu, “Yaptığımız çalışmalar neticesinde artık denizlerde de hakimiyetimizi kurduk. Cebelitarık’a kadar her yerde anlık ve güvenilir verilere sahibiz. Eskiden balıkçılarımız denizlerde hava durumu için komşu ülkelerin tahminlerinden faydalanıyordu, artık komşu ülkelerin balıkçıları bizim verilerimizi kullanıyor” açıklamasını yaptı.
KEGM ile yapılan ortak çalışmanın denizlerde yapılacak ölçümler için kendilerine kolaylıklar sağladığını vurgulayan Bakan Eroğlu, “Bu protokol ile hazır olan altyapı kullanıldığından yer bulma sıkıntısı yaşanmıyor. Herhangi bir platform maliyetinin olmaması, hâlihazırdaki platformlara sistemin kurulacak olması da denizlerden veri elde edilmesi işinin maliyetini oldukça düşürüyor” diye konuştu.

 DENİZLERDEN ANLIK VE GÜVENİLİR VERİ SAĞLANIYOR

Bu platformlara kurulan meteorolojik ölçüm istasyonları ile şamandıralar ve fenerlerden denizlere ait meteorolojik veriler elde edildiğini ve şamandıraların ilave olarak dalga ölçümü de yapacağını söyleyen Bakan Eroğlu şöyle devam etti:
“Kurulan bu sistemlerin en önemli faydası, denizcilerin bulundukları yerden gitmeyi tasarladıkları yerlere ait halihazır deniz durumuyla alakalı anlık veriye sahip olacak olmalarıdır. Bu durum zaman içinde olası birçok kazayı önleyebileceği gibi hem ekonomik hem de zamansal kazançlar sağlayacaktır. Elde edilecek veriler, halen MGM’de kullanılmakta olan dalga tahmin modellerine ciddi veri sağlayacaktır ve bu sayede modellerin gelişmesine katkıda bulunacaktır. Deniz verileri, MGM’de hazırlanmakta olan kısa, orta ve uzun vadeli hava ve deniz tahminlerinin daha tutarlı, daha güvenilir ve doğru yapılmasını sağlayacaktır.”VERİLERDEN BİRÇOK ALANDA FAYDALANILABİLECEK

Ülkemizin hayli uzun bir kıyı kuşağına sahip olduğunun altını çizen Bakan Eroğlu, “8 bin 383 kilometre kıyı şeridine sahip olan ülkemiz, meteorolojik tahminler açısından oldukça farklı özellikler gösterebiliyor. Bu sebeple kurulan DOMGİ ağı sayesinde daha doğru ve tutarlı tahmin ve uyarı yapılabilecek. Ayrıca balıkçılıkta, balık üretim çiftliklerinin kurulumunda, yatçılıkta, turizmde, ulaşımda, özel kıyı ve deniz alanlarının korunmasında, limanların inşasında, kıyı erozyonu kontrolünde, denizlerdeki biyolojik çeşitliliğin takibinde, çevre kirliliğinin izlenmesinde ve önlenmesinde, çevre koruma ve yönetiminde bu veriler kullanılabilecek. Diğer yandan deniz dibi kablo döşemesi işlerinde, sivil ve askeri operasyonlarda, ulusal savunma stratejilerinin belirlenmesinde, sahil güvenliğinde, arama-kurtarma çalışmalarında, deniz kazalarının önüne geçilebilmesinde, doğal afetlerden korunmada, kıyı mühendisliğinde de bu verilerden faydalanılabilecek” diyerek sözlerini tamamladı. 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 14:42
YORUM EKLE