banner211

Milletvekili Arvas Çaldıran’da vatandaşların sorunlarını dinledi

Van Milletvekili Abdulahat Arvas , AK Parti Van İl Başkan Yardımcısı Sinan Başak ile birlikte Çaldıran ilçesini ziyaret etti.

Milletvekili Arvas Çaldıran’da vatandaşların sorunlarını dinledi

VATANDAŞLARIN SORUNLARINI DİNLEDİ


İlk olarak AK Parti Çaldıran ilçe teşkilatını ziyaret eden Milletvekili Arvas, ilçe Başkanı Ali Çiftçi ve yönetimi ile çeşitli istişarelerde bulundu. İlçe Başkanlığında vatandaşlarla da bir araya gelen Milletvekili Arvas ve İl Başkan Yardımcısı Başak, vatandaşların sorunlarını dinledi.


75 YATAKLI YENİ HASTANE İNŞAATINDA İNCELEMELERDE BULUNDU


Heyeti ile birlikte İlçe Kaymakamı Adem Can’ı ziyaret eden Arvas, ardından Çaldıran Belediye Başkanı Şefik Ensari’yi makamında ziyaret etti. Belediye Başkanı ve İlçe Başkanı ile birlikte Çaldıran Devlet Hastanesini ziyaret eden heyet buradan Sağlık Bakanlığı tarafından yapımı devam eden 75 yataklı yeni hastane inşaatında incelemelerde bulundu. Yüklenici firmanın sıkıntıları nedeniyle hizmete alınamayan Hastane konusunda bilgi alan Milletvekili Arvas, konunun takipçisi olduklarını söyledi. 


Belediye Başkanı ve İlçe teşkilatı ile birlikte esnafları ziyaret eden Arvas, pandemi süreci ile ilgili yaşanan sıkıntılar olduğunu, esnafın bundan etkilendiğini ancak hükümetimizin sağladığı desteklerle bütün vatandaşlarımıza sahip çıktığını söyledi. Salgın riskinin devam ettiğini hatırlatan Arvas, sorumluluğun hepimize düştüğünü, maske, sosyal mesafe ve hiyen kurallarına riayet edilmesini istedi.


COĞRAFİ OLARAK AVANTAJLARIN FIRSATA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ GEREK


Milletvekili Arvas, Çaldıran ovasına kurulmuş ve İran ile 71 kilometrelik sınırı bulunan Çaldıran ilçesinin stratejik bir öneme sahip olduğunu, coğrafi olarak sahip olduğu avantajların fırsata dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. Özellikle tarım ve hayvancılık sektöründe sahip olduğu potansiyelin üretime dönüştürülmesi gerektiği vurgulayan milletvekili, toplam yüzölçümü 149.614 ha olan çaldıranda, 119.928 hektarlık alanın çayır ve meralardan oluştuğunu belirtti. AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, toplam arazi varlığının % 80’nini oluşturan çayır ve meraların üretim amaçlı kullanılması çaldırana kazandıracaktır dedi. 


ÇALDIRAN GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETME POTANSİYELİ YÜKSEK 


Van'ın Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) olarak ilan edildiğini de hatırlatan Milletvekili Arvas, Van’ın, güneşli gün sayısı ve güneş enerjisi verimliliği bakımından Türkiye'nin en önemli merkezlerinden biri olduğunu söyledi. Çaldıran ovası güneş enerjisinden elektrik üretme potansiyeli yüksek olan bir bölgedir. Çaldıran ilçesinin güneş radyasyon değeri Van Gölü’ne kıyısı olan ilçelere nazaran daha yüksektir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız bu konuda ilana çıktı. Van’a 50 megavat kapasite ile pozitif ayrımcılık yapıldı. Ekim ayında ihalesi yapılacak Çaldıran da bundan istifade etmelidir. Bunların yanında Jeotermal kaynaklar bakımında da zengin olan Çaldıran ilçemiz bu gibi sektörlerde güçlü ve avantajlıdır. Yatırım yapma ve iş kurma konusunda girişimcilerimizi ve yatırımcıları destekleyen kurumlar var. Şahsım olarak da istihdam ve kalkınma odaklı bütün projelere destek olmaya hazırım. DAP İdaresi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve KOSGEB gibi bir çok kurum iş kurma ve yönlendirme konusunda çok önemli maddi ve manevi imkanlar sunmaktadır. Müteşebbisler, gençler, çiftçiler ve fikri olan herkes bu fırsatlardan yararlanmalıdır.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE

banner201