Milletvekilleri Arvas ve Kartal, Sanayi yatırımlarını Bakanlık ile görüştü

Van Milletvekilleri Abdulahat Arvas ve İrfan Kartal, Van Gölü Orta Ölçekli Küçük Sanayi Sitesi ile Mermer, Mermerit, Sünni Mermer ve Taş Süslemeciliği Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkan ve üyeleri ile birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Ramazan Yıldırım ile görüştü.

Milletvekilleri Arvas ve Kartal, Sanayi yatırımlarını Bakanlık ile görüştü

ŞEHRİVAN HABER: Van Milletvekilleri Abdulahat Arvas ve İrfan Kartal, Van Gölü Orta Ölçekli Küçük Sanayi Sitesi ile Mermer, Mermerit, Sünni Mermer ve Taş Süslemeciliği Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkan ve üyeleri ile birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Ramazan Yıldırım ile görüştü.

Toplantıda, Van’ın sanayi alt yapısı ve daha önce yatırım programı alınan Van Gölü Orta Ölçekli KSS, Mermer, Mermerit, Sünni Mermer ve Taş Süslemeciliği KSS, Erciş OSB ve Gürpınar KSS ile ilgili konular istişare edildi. 

ARVAS: İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT ETMEKTEDİR

Toplantıya ilişkin açıklama yapan Van Milletvekili Abdulahat Arvas, “Mahalle köşelerine veya sokak aralarına sıkışıp kalmış esnaf ve sanatkârlarımız, plansız atölyelerde, elverişsiz sağlık koşulları altında üretim yapmaya mecbur kalmaktadırlar. Bu durum başta insan sağlığını tehdit etmekte, ayrıca çevre kirliliği, gürültü kirliliği, plansız kentleşme gibi olumsuz sonuçları da doğurmaktadır. Ülkemizde ağırlıklı olarak yapı kooperatifleri vasıtasıyla uygulamaya konulan küçük sanayi siteleri, daha çok tamirat ve imalatla uğraşan küçük işletmelerin yer aldığı, altyapı hizmetleri ile idare binası, çırak okulu, satış dükkânı ve sosyal donatıları olan işyeri topluluklarıdır.” dedi. 

ARVAS: PROJELERİN HIZLANDIRILMASI VE DESTEKLENMESİ ÖNEMLİDİR

Arvas, son olarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Buralarda ortak hareket etme ve çevresel faktörlerin maliyetini paylaşma gibi katılımcı bir yönetim biçimini benimseyen küçük işletmeler, gelişimlerini tamamlayarak Organize Sanayi Bölgelerinde büyük işletmelere dönüşebilirler. 2007 yılında kümelenme amacıyla kurulan Mermerciler KSS ve 2012 yılında depremden sonra arz ve talep dengesi gözetilerek kurulan Van Gölü Orta Ölçekli KSS kente katma değer sağlayacaktır. Cazibe Merkezleri Destek Programı başvuruda bulunan Erciş Organize Sanayi Bölgesinin yol, elektrik ve idari binası işleri için ödeneğin hızlandırılması, ayrıca Van Gölü Orta Ölçekli KSS ve Gürpınar KSS’nin desteklenmesin de önemlidir.” şeklinde konuştu. 

KARTAL: SANAYİ YATIRIMLARININ BÖLGEMİZDE TEŞVİK EDİLME LAZIM

Van Milletvekili İrfan Kartal ise, “Küçük Sanayi Siteleri faaliyet gösterdikleri iş kolu ile toplum hayatının bir parçası olduğunu vurguladı. Küçük Sanayi Siteleri, işletmelere rekabet avantajı, itibar, saygınlık sağlamasının yanı sıra bu faaliyetlerin muhatabı olan vatandaşlarda kolaylık sağlamaktadır. Benzer iş kollarında çalışan ve birbirini tamamlayıcı üretim yapan işletmelerin aynı site içinde toplanmasının amacı, verimliliği arttırmak ve ihtiyaçların daha ekonomik şekilde karşılanmasını hedeflemektedir. Ak Parti döneminde cazibe merkezi haline gelen ve Büyükşehir statüsü kazanan ilimizde çarpık sanayinin önlenmesi ve sanayi yapılaşmalarının disipline edilmesi amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından alt yapı ve üst yapıları desteklenecek Küçük Sanayi Sitelerinin 2019 yılında ihale edilmesi, bölgesel eşitsizliğin giderilmesi, uzun dönemli ekonomik etkinliğin sağlanması için sanayi yatırımlarının bölgemizde teşvik edilmesi ve sanayi alt yapısının güçlendirilmesi için düzenli ve planlı bir yaklaşım olması gerekiyor.” dedi. 

Toplantı sonrası, Cumhurbaşkanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı nezdinde konun takipçisi olacakları ifade edildi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2019, 17:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER