MÜFTÜLÜK’TEN ÖĞRENCİLERE KİTAP

Van ilimiz müftülüğü ile Van Geneli Kur’an Kursları ile İmam Hatip Liseleri’ni Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nin ortaklaşa yürüttüğü etkinlik çerçevesinde,

MÜFTÜLÜK’TEN ÖĞRENCİLERE KİTAP

Van ilimiz müftülüğü ile Van Geneli Kur’an Kursları ile İmam Hatip Liseleri’ni Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nin ortaklaşa yürüttüğü etkinlik çerçevesinde, Başkale Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde öğrenim gören son sınıf öğrencilerine, üniversite sınavlarına hazırlık kitap seti hediye edildi. Gerçekleştirilen program çerçevesinde Başkale’ye giden İl Müftüsü Nimetullah Arvas, müftü yardımcıları ve dernek temsilcilerinden oluşan heyet, sınıfları dolaşarak öğrencilerle sohbet etti.

MÜFTÜ ARVAS AİLELERE SESLENDİ

Okul ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Müftü Arvas, “Üç kız öğrencimizin kaybolması, bizi kaygılandırmaktadır. Burada anne babalara seslenmek istiyorum. Çocuklarımız Rabbimizin bizlere bahşettiği eşsiz bir lütuftur. Çocuklarımız dünya hayatının birer süsüdür. Anne ve babaların çocuklarının gelecekte faydalı birer fert olarak yetiştirmeleri, Onlara kişilik kazandırmaları, çocukların ebeveynleri üzerindeki haklarındandır. Her doğan çocuk, İslam fıtratı üzerine doğar. Müslüman anne ve baba bu fıtratın bozulmaması için gayret göstermek ve çocuklarının dini duygularını geliştirmekle mükelleftirler. Kur’an-ı Kerim çocukların, “imtihan vesilesi” olduklarını bildirmektedir. Her anne baba, alınlarının akıyla bu sınavı başarmak için çaba sarf etmelidir. Bu imtihanı kaybetmek demek kendi elleriyle ciğerparelerimizi ve göz nuru olan yavrularımızı ateşe atmaları anlamına gelmektedir” dedi.

‘EN BÜYÜK MİRAS TERBİYEDİR’

Çocuklara, gençlerimize şefkat ve merhametle yaklaşmalı olduklarını ifade eden Arvas, “Efendimiz (s.a.v.) hiçbir anne ve baba çocuklarına güzel bir terbiyeden, güzel bir eğitimden daha büyük bir miras, bağış bırakamaz buyurmaktadır. Onlara, dua da etmeliyiz. Hz. İbrahim’in lisanı ile Kur’anî bir duada şöyle buyrulmaktadır: “Ey Rabbim! Beni ve oğullarımı (neslimi) putlara tapmaktan uzak tut” diye dua etmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), “Kim üç kız çocuğunun geçimini üstlenir, Onları terbiye edip zamanı gelince evlendirirse Ona cennet vardır” buyurmuştur. Kaynaklar bize Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) kızı Hz. Fatıma yanına gelince ayağa kalktığını, öptüğünü ve yanına oturttuğunu bildirmektedir. “Kim bana benzerse Ona selam olsun” buyurmuşlardır. Bilinmelidir ki anne baba çocuklarının sadece sahibi değil, aynı zamanda emanetçileridirler. Emanetimize sahip çıkmalıyız. Emanete sahip çıkmamak, Onu zayi etmek sonucu pişmanlık ve perişanlık getirir. Öldükten sonra da amel defterine sevapların yazılması, geride bıraktığımız, hayrı ve şerri birbirinden ayıran, topluma hediye edeceğimiz salih evlatlarla mümkündür” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER