Ne Ege ne Akdeniz burası Van!

Denize kıyısı olmadığı halde Türkiye’nin tek mavi bayraklı plajı olma unvanına sahip olan Van Gölü’ndeki Mollakasım Plajı, Ege ve Akdeniz sahillerini aratmıyor.

Ne Ege ne Akdeniz burası Van!

Dünyanın en büyük sodalı gölü, Türkiye’nin ise en büyük gölü olan VanGölü’nün kıyıları yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle dolup taşıyor. Denize kıyısı olmadığı halde geçtiğimiz yıl Türkiye’de mavi bayrak verilen ilk plaj olan Mollakasım Plajı'nda hafta sonu yoğunluk yaşandı. Hava sıcaklığının 30-35 dereceyi bulduğu Van’daki yerli ve yabancı turistler, Tuşba Belediyesi tarafından yapılan Mollakasım Plajı'nda piknik yapıp göle girerek serinledi. 
Hasan Gülsevinç isimli vatandaş, herkesin mavi bayraklı plaja gelmesini tavsiye ettiğini belirtti. Van Gölü suyunun cilde iyi geldiğini ifade eden Gülsevinç, batıda denize girdiği zaman temizlik açısından rahatsız olurken, Van Gölü’nde aynı sorunu yaşamadığını söyledi. 


“Antalya’dan farkı yok” 

Mavi bayraklı plajın güzel olduğunu dile getiren Erkan Aysan ise, “Van’ın güzel bir tanıtıma ihtiyacı var. Bu suyun varlığından haberdar olmayan çok insan var. Geçtiğimiz günlerde Antalya’ya gitmiştim, bence aralarında bir fark yok. Bu plaj mavi bayrağı hak ediyor. Gelen insanlar da bunu hemen fark eder” dedi. 
 

Van Gölü kıyısında birçok piknik alanı olduğunu, ama en iyi alanın Mollakasım Plajı olduğunu söyleyen Hilmi Kaşkal isimli vatandaş da, Mollakasım kıyısının çok temiz olduğuna dikkat çekti. 
Antalya ve İstanbul gibi illerde denize girdiğini, ancak Van Gölü'nü tercih ettiğini dile getiren Zeki Kaşkal, halkın bu plaja sahip çıkarak temiz tutması gerektiğini kaydetti. 

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
İlgisiz ve duyarsız belediyelerimiz
İlgisiz ve duyarsız belediyelerimiz - 7 ay Önce

Sadece fotoğraftaki bölgeden bir kamyonet çöp çıkar. İnsanlar bilinçsiz, belediye duyarsız, sonuç çöp ve pislik.

Duşlar bozuk, wc ve lavabolar berbat ve arızalı. Çöp kovaları yok. Deniz kirleniyor, kirletiliyor. Tuşba belediyesi bu ve benzeri yerleri çoğaltıp temizlemesi gerekirken sahip çıkmıyor. Gölümüz var giremiyoruz. Göle girebilmek için götü kıyısı olan şehir merkezinden çıkıp 30 km ötede otopark ve giriş parası vererek göle girebiliyoruz.

Şehirde sahil bandı, yüzme yerleri yok. Varlık içinde yokluk çekiyoruz. Toz kalkmasın diye caddeleri sulayan belediyelerimiz belediyecilik yaptıklarını zannediyorlar. Vizyon, proje ve ufuk lazım. Ardından bilinç, duyarlılık ve kararlılık lazım. Hizmet aşığı olmayan, birbirleriyle ve başka belediyelerle hizmet yarışı içine girmeyen belediyelerden belediyecilik çıkar mı?

SIRADAKİ HABER