'NE OTİRİSİZ HAYDİ YÜRÜYAĞ'

3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri kapsamında tüm Türkiye’de olduğu gibi Van’da “Her Gün 10 Bin Adım” temalı yürüyüş düzenlendi.

'NE OTİRİSİZ HAYDİ YÜRÜYAĞ'

3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri kapsamında tüm Türkiye’de olduğu gibi Van’da “Her Gün 10 Bin Adım” temalı yürüyüş düzenlendi.


Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında sağlıklı yaşamın teşviki, obezitenin önlenmesi ve fiziksel aktivitenin desteklenmesi amacıyla özel organizasyonlar ve aktiviteler düzenleniyor. 1991 yılından bu yana her yıl 3-4 Ekim tarihlerinde Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri yapılıyor. Bu etkinliklerde fiziksel aktiviteyi gündelik hayatın içine yerleştirmek amaçlanıyor.

 

Van Halk Sağlığı Müdürlüğü personelleri tarafından düzenlenen yürüyüş "Ne Otirisiz Haydi Yürüyağ Ne Durisan Durma Yürü" yerel sloganı ile yürüyüş yapıldı. Van Halk Sağlığı Müdürlüğü binası önünde başlayan yürüyüş, İskele Öğretmen Evinde tamamlandı. Yürüyüşe Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren, müdür yardımcıları, şube müdürleri, aile hekimleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

İMREN: HAREKETSİZLİK ÖLÜM NEDENİDİR

Yapılan yürüyüşle ilgili açıklamalarda bulunan Yakup İmren şu ifadelere yer verdi: “Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri olmuştur. Fiziksel hareketsizlik dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olarak belirlenmiştir. Toplumun büyük bir çoğunluğunda fiziksel aktivite, spor kelimesi ile eşanlamlı olarak algılanmaktadır. Oysa fiziksel aktivite, günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır.”

 

“VANLILARI DUYARLI OLMAYA DAVET EDİYORUZ”

Vanlıları sağlıklı beslenmeye ve yürüyüşe davet eden İmren son olarak, “Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanı sıra egzersiz, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde fiziksel aktivite düzeyini saptamak için yapılan çalışmalarda; 12 yaş üstü bireylerin yüzde 71.9’unun hareketsiz olduğu, her dört çocuktan üçünün hiç spor yapmadığı, hafta sonunda çocukların yüzde 56.8’inin günlük aktiviteleri arasında bilgisayarda oyun oynamanın bir aktivite olarak yer aldığı görülmektedir. Bu çalışmalar ışığında fiziksel aktivite düzeyini artırmak amacıyla hedefler belirleyerek stratejiler geliştirmek, toplumu fiziksel aktiviteye özendirmek, fiziksel aktiviteye ulaşma engellerini ortadan kaldırmak için yerel ve ulusal düzeyde çalışmalar yapılmaktadır. 1991 yılından bu yana her yıl 3-4 Ekim tarihlerinde Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri yapılmaktadır. Bu etkinliklerde fiziksel aktiviteyi gündelik hayatımızın içine entegre etmeyi teşvik amaçlanmaktadır. Bu amaçla Van Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak bizler de ‘Her Gün 10 Bin Adım’ sloganıyla tüm Vanlıları bunu bir hayat biçimi olarak benimsemeye davet ediyoruz.” Dedi. 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2016, 08:30
YORUM EKLE