banner211

O REKOR VAN’A GELECEK!

Van’ın en büyük değerlerinden olan yüzde 100 Van Markası ‘Van Kahvaltısı’ dünya çapında bir rekor olan Guiness Rekorlar kitabına girmeye hazırlanıyor. Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın önce patenti için başvurduğu Van Kahvaltısı şimdi de 20 bin kişilik sofra ile en kalabalık kahvaltı ile dünyaya açılacak. Hazırlıklar tamam, Van hazır. Haziran’da rekor kırılacak!

O REKOR VAN’A GELECEK!

Van Kahvaltısı Guinness Rekorlar Kitabına girmek için gün sayıyor. Amerika'nın elinde bulunan 18 bin 941 kişilik dünyanın en kalabalık kahvaltı rekorunu kırmak için hazırlıklara başladıklarını söyleyen Van Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, "Bu rekoru kırmak ve dünyaya Van'ı tanıtmak için 1 Haziran'da tüm Van halkını kahvaltıya davet ediyoruz" dedi.

Guinness Van Kahvaltısı Dünya Rekor Denemesi Ülkemizde başlayan barış süreci esen barış ve kardeşlik rüzgârları, 1 Haziran 2014 sabahı 81 ilimizden temsilcilerinde katılımıyla en az 20.000 vatandaşımız aynı sofrada Geleneksel Van Kahvaltısını paylaşarak muhteşem bir dünya rekoruna imza atacaklardır. Dünyaca ünlü Van kahvaltısını Guinness rekorlar kitabına yazdırmak için hazırlıklara başlandı. Amerika'nın elinde bulunan 18 bin 941 kişilik rekoru kırmak için Van Halkı ve STK'lar harekete geçti. Van Kalesi arkasındaki Kültür Parkı içerisinde kurulacak olan masalara, başta otlu peynir olmak üzere 20'ye yakın kahvaltı çeşidi konulacak. Yine alanda rekorun kırılmasının ardından festival havasında konserler ve yarışmalar düzenlenecek.

TAKVA: MARKA ŞEHİR OLMAK İÇİN…

Van TSO Başkanı Necdet Takva düzenlediği basın toplantısında, “Marka şehir olmak için öncelikle yaşadığınız kentin değerlerini ortaya çıkarmanız ve bunları uluslararası standartlarda insanlara duyurmanız gerekiyor” dedi. Takva şu sözlere yer verdi: “Bugün burada sizlerle Van’ı Kahvaltı Başkenti yapacak dünya çapında bir organizasyonun hazırlıkları hakkında bilgi vermek için bir araya geldik. Günümüzde bilgiye erişme kolaylaştıkça insanların beklentileri de artmaktadır. Yeni yerler görmek yeni lezzetler tatma isteği artmaktadır. Bunun içinde artık insanlar dünyanın her bir köşesindeki güzelliklere rahatlıkla ulaşabilme olanağına erişmişlerdir. İşte rekabetin bu kadar arttığı bir zamanda fark yaratan şehirler daha fazla ilgi görmekte ve ekonomik gelirlerden daha fazla pay almaktadırlar. Bu nedenle dünya “Marka Şehir” kavramı geliştirilmiştir. Marka şehir olmak için öncelikle yaşadığınız kentin değerlerini ortaya çıkarmanız ve bunları uluslararası standartlarda insanlara duyurmanız ve sunmanız Marka Şehir hedefinin vazgeçilmezleridir. Bu değerler bazen tarihi eserleriniz, bazen geleneksel şehre özel yemek kültürleriniz de olabilir. Marka Şehir önemli kenti dışa açmak ve yabancı yatırımcıları, alıcıları, yerli/yabancı turistleri kente çekmektir. Marka kent olmak için şehri merak uyandıran bir yer haline getirmek, keyifle yaşanacak bir şehir ortamı yaratılması, şehre gelenlere misafirperver davranılması, sanayi ve ticaretin kolaylaştırılması gerekmektedir.”

HEDEF 30 BİN KİŞİ

Amerika’nın elinde bulundurduğu rekoru kırarak bir ilke imza atmak istediklerini belirten Takva, hedeflerinin 30 bin kişi olduğunu söyledi. Takva şu sözlere yer verdi: “Van’ı marka şehir yapma konusunda birçok potansiyele sahiptir. Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak marka değerlerimizi korumak ve dünyaya tanıtma hedefi ile yola çıkmıştır. Van kahvaltısı bunlardan sadece biri ve en bilinenidir. Bilindiği üzere, kötü kopya aslına zarar vermektedir. Van dışında, Van kahvaltısının aslına yani standartlarında uygun şekilde sunulmayan Van kahvaltıları marka değerimize zarar vermektedir. Van kahvaltısının yöremize özgü ürünlerle doğal, sağlıklı ve zengin içeriğiyle geleneksel şekilde hazırlanan bir sofra olarak standardının hukuki olarak da korunması için “Marka Tescil Başvurusu Odamız tarafından yapılmıştır. Böylece İlimizde veya başka bir yörede Van Kahvaltısı sunmak isteyenler kahvaltımızı kanuni olarak da geleneksel standartlara göre hazırlamak zorunda kalacaklardır. Dünya çapında bir marka şehir olmanın ikinci şartı olan marka bilinirliğini arttırmak için hedefimizi dünya çapında tanıtıma karar verdik. Bu kapsamda, herkesin yapmaya cesaret edemeyeceği ve en az 20.000 kişinin katılacağı bir Guinness Van Kahvaltısı Dünya Rekoruyla başlamaya karar verdik. Marka Tescil sürecimiz tamamlandığında Dünya’da bir öğünü ile markalaşmış tek il Van olacaktır. Yüzyıllardır yaşayan Van Kahvaltısını Dünya Kültür Mirası listesindeki hak ettiği yere yazdırmak, Van’ı, insanlarımızı, doğal ve kültürel güzelliklerimizi, kurum ve kuruluşlarımızı kısaca Van Kahvaltısının tüm bileşenlerini dünyaya tanıtmak için çıktığımız bu yolda herkese bir görev düşmektedir”

TAKVA: PROJE EKİBİ KURDUK

Bir proje ekibi kurduklarını belirten Takva, “Bu amaçla odamız bünyesinde bir proje ekibi kurduk. Şimdi sizlere ekibi tanıştıracağım. Proje Başkanı Odamız Genel Sekreteri Ramazan Temizer, Proje Koordinatörü Şule Gökırmak, Rekor Danışmanı Prof. Dr. Orhan Kural ve Aydın Türkgücü, Proje PR Danışmanı Derya Duysak. Dünya liderlerini (Obama, Putin, BM Genel Sekreteri ve diğer Dünya ülkeleri liderleri), uluslararası kuruluş temsilcilerini, komşu ülke temsilcilerini de davet ettiğimiz dünya rekoru denememize tüm vatandaşlarımız, kurum ve kuruluşlarımız davetlidir” dedi.

OBAMA VE PUTİN DE DAVET EDİLECEK

Başkan Takva ayrıca, dünya liderlerini de davet edeceklerini belirterek, “ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gibi dünya liderlerini, uluslararası kuruluş temsilcilerini, komşu ülke temsilcilerini de davet ettiğimiz dünya rekoru denememize tüm vatandaşlarımız, kurum ve kuruluşlarımız davetlidir” şeklinde konuştu. Proje Başkanı ve VAN TSO Genel Sekreteri Ramazan Temizer ise, rekor denemesi için yapılacak detayları anlattı. Temizer, “En kalabalık kahvaltı rekorunun kırılması için 1 Haziran 2014 tarihinde Van Kalesi yanındaki Atatürk Kültür Parkı’nda sabah 09.30-10.30 saatlerinde etkinlik gerçekleşecektir. Burada 30 bin insan aynı anda bir saat boyunca kahvaltı yapacak ve rekorun kırılabilmesi için özellikle 30 bin kişi alınacak alana. 1 saat boyunca giren veya çıkan olmaması gerekir. Vatandaşlarımızdan özellikle rica ediyorum, bu rekor için bu kurallara önem vermeleri ve kontrolü sağlamak için, sayımın yapılabilmesi için alana sonradan girilmemesi ve rekor başladıktan sonra kesinlikle bir saat boyunca kahvaltıdan kalkıp dışarı çıkılmaması gerekmektedir. Bunu özellikle vatandaşlarımızdan rica ediyoruz” dedi

Rekor denemesi alanına giriş için 1 saatlik süre içerisinde 30 bin haşlanmış yumurta, 1 ton otlu peynir, 1.5 ton yöreye ait bal ve Van'a ait 20 tür yöresel kahvaltılıklardan 1'er ton dağıtılacak.


Önder ALTINAL - Şehrivan

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2014, 13:50
YORUM EKLE

banner201