banner166

'Oğlumu kamp kamp aradım'

Ankara'da 29 kişinin şehit olduğu, askeri servis araçlarına bombalı saldırının faili Abdulbaki Sömer’in babası Musa Sömer, 2005’te kaybolan oğlunu bulmak için PKK kamplarını dolaştığını ancak kimsenin bilgi vermediğini söyledi.

'Oğlumu kamp kamp aradım'

Van’da Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde şüpheli sıfatıyla ifade veren baba Sömer, oğlunun 2005 yılı Eylül ayında Van Gürpınar ilçesi Tüzek köyündeki evlerinden ayrılarak Van Cumhuriyet Lisesi 2. sınıf kayıt yenileme işlemini yapmaya gittiğini ve bir daha haber alamadığını belirterek özetle şunları söyledi:

 

ONU TELEVİZYONDA GÖRDÜM

“Van’da karakola giderek oğlumun kayıp olduğunu bildirdim, kayıp kaydı oluşturuldu, o tarihten bugüne ise oğlumdan hiçbir haber alamadım. Patlamayla ilgili haberleri televizyondan izlerken saldırgan diye fotoğrafı gösterilen kişinin oğlum olduğunu teşhis ettim. Ailemizde örgütle bağlantısı olan hiç kimse yok. Abdulbaki birinci eşimden. Oğlumu bulmak için 4 defa gittiğim Kuzey Irak bölgesinde, her defasında örgütün farklı kamplarında olduğunu bildirdiler. Ben bu kamplara oğlumu bulur ve ikna edip geri getiririm umuduyla gittim.

 

Ankara saldırısını TAK üstlendi

Van’dan Silopi sınır kapısına otobüsle gitmiştim. Buradan Kuzey Irak’ta bulunan Dohuk iline servis araçlarıyla kendi pasaportumla geçtim. Dohuk’tan da ticari taksiye parasını ödeyerek 2008 yılında Haftanin, 2011 yılında Zap, 2013 yılında Gare ve 2014 yılında ise Metina’daki PKK kamplarına gittim. Kamp girişinde eli silahlı kişilerce durdurdular, kampa almadılar. Giriş noktalarında örgüt tarafından oluşturulmuş nizamiyedeki örgüt mensuplarına ulaştım.

 

Dünya Ankara'daki patlamayı böyle gördü

Her seferinde örgütün başka başka alanlarındaki nizamiyelerine giderek oğlumu sordum. Hatırladığım kadarıyla bir defasında da Nevruz münasebetiyle ortak alanda toplanmış olan örgüt mensuplarının bulunduğu alanın nizamiyesine giderek oğlumun fotoğrafını gösterdim, tanıyıp tanımadıklarını sordum. Onlar da bana hiç görmediklerini söylediler.”Baba Musa Sömer’in 2005’te başvurusu üzerine intihar bombacısı Abdulbaki Sömer’in o tarihten bu yana emniyette kayıp çocuk olarak kaydı bulunduğu ve halen arandığı ortaya çıkmıştı.

 

PATLAMADAN HEMEN ÖNCE

Başkentteki hain saldırıda kullanılan bomba yüklü aracın olayın gerçekleştiği Merasim Sokak’a girerken görüntüsüne Hürriyet ulaştı. Patlamadan 2 dakika önce anayolda görülen araç, Merasim Sokak’a sapıyor ve bir anda alev topuna dönüyor.
 


Kaynak: Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2016, 08:58
YORUM EKLE