Öğrencilerden mısır protestosu

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) öğrencileri, Mısır’da verilen idam kararlarını protesto etti. YYÜ Kampusu içerisinde bulunan otobüs durağında toplanan yaklaşık 100 civarında kız ve erkek öğrenci, Mısır aleyhinde slogan attı.

Öğrencilerden mısır protestosu

Burada bir konuşma yapan araştırmacı yazar Ali Değirmenci, Sisi tarafından yapılan darbeye dikkat çekerek, uygarlılığıyla övünen dünyanın darbe bile diyemediğini belirterek, darbenin ardından yaklaşık 6 bin Müslümanın darbe karşıtı eylemlerde hiçbir şiddete bulaşmamalarına rağmen şehit edildiğini ifade etti. Değirmenci, “Darbeye hayır, diyen bu onursuzluğa karşı duran Mısır’daki kardeşlerimiz meydanlarda tevhidin, hakkın, adaletin tanıklığını şahitliğini yapmaya çıkan kardeşlerimiz, yine bu iş birlikçi zalimler tarafından kurşuna dizildiler, katledildiler. Bütün yıldırmalara, bütün zulümlere, zorbalıklara, kıyımlara, katliamlara rağmen Mısır’ın birçok şehrinde gencecik kızlarımız, delikanlılarımız meydanları terk etmediler. Dua ettiler hep birlikte. Gözyaşı döktüler, namaz kıldılar ve hepimizin göğsünü genişlettiler. Yerel ve küresel medya yeterince gündeme getirmese bile elimizden geldiğince takip ettiğimizde görüyoruz, Malezya’da gençler ayaktadır. Endonezya’da kardeşlerimiz bu zulmü protesto etmektedir. Biliyorsunuz Mısır’ın bütün meydanlarında tankla yürüdüğü zaman siyah kurşun sıkılarak orada birçok kardeşimiz şehit edildiği zaman, Mısır’daki Müslüman kardeşlerimiz, 'Ey Türkiye’de yaşayan Müslümanlar, ey Müslüman kardeşlerimiz nöbeti siz devralır mısınız?' dediler” şeklinde konuştu.

Daha sonra öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Tayfur Bayraklı, “Mısırlı yiğit Müslümanlar onurun, özgürlüğün tadını bir defa aldılar artık. Bu işten geri adım atılmayacağının tüm dünyaya deklare ediyorlar. Bütün bunların farkında olan darbeci Sisi, geçtiğimiz günlerde 20 dakika gibi kısa bir sürede hukuku, adaleti ayaklar altına alarak dünyanın gözü önünde 529 kardeşimize idam verdi ve 37 kişinin kararını onadı. Tüm bunlarla da kalmayıp ne kadar zalim ve hak hukuk gözetmeyen bir yönetim olduklarını ilan eder tarzda 2 gün önce içlerinde Muhammed Bedil ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın yöneticilerinin de bulunduğu tam 683 kardeşimiz hakkında da idam kararı aldı. Zalim ve batı iş birlikçisi cunta yönetimi, sanki dünyayla alay eder tarzda adeta Suriye’de bulunan katil Esed’in izinden gittiğini gösteriyor" dedi. Topluluk, tekbir ve sloganlardan sonra sessizce dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2014, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER