banner166

Okullar yükümlülerin eliyle yeni eğitim yılına hazırlandı

Van’da çeşitli suçlardan ceza alan ve denetimli serbestlikten yaralanan yükümlüler, kentteki 10 okulda boya badana, temizlik ve tadilat yaparak okulları yeni eğitim öğretim yılına hazırladı. 

Okullar yükümlülerin eliyle yeni eğitim yılına hazırlandı

Adalet Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği yaz tatillerinde okulların boya badana, temizlik ve tadilat işlerinin denetimli serbestlik yükümlülerince yapılması kararlaştırılmasının ardından Van Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü kentteki okullarda bir çalışma başlattı. Bu çerçevede yaz tatili boyunca kentteki 10 okul, denetimli serbestlik kapsamında kamu yararına çalışan yükümlüler tarafından 2019-2020 eğitim öğretim yılına hazırlandı. Boyama faaliyetinin devam ettiği Bostaniçi TOKİ’de yer alan Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesinde düzenlenen programda konuşan Van Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, 19 yükümlünün 10 okulda boya badana, temizlik ve tadilat işi yaptığını belirtti. Başsavcı Dönmez, “Adalet Bakanı ile Milli Eğitim Bakanı öncülüğünde başlatılan okullarda boya badana, temizlik ve tadilat projesi kapsamında Van Cumhuriyet Başsavcılığı olarak denetimli serbestlik yükümlülerimizle birlikte okul bakım çalışmalarına devam ediyoruz. Geliştirilen proje kapsamında 19 denetimli serbestlik yükümlüsü arkadaşımız boya, badana konusunda eğitim aldılar. Meslek edinme konusunda bilgi sahibi oldular. Meslek edinme kursundan sonra kentte bulunan 10 okulda boya badana, bakım ve tadilat çalışmaları yapılmıştır” dedi. 


Yapılan çalışmayla birlikte 250 bin TL civarında okullara bir katma değer sağlandığına dikkat çeken Başsavcı Dönmez, proje neticesinde hem yükümlülerin ceza infazının sağlandığı hem de okullardaki bakım onarımının yapıldığını belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti. 


Denetimli Serbestlik Müdürlüğünün kendilerine sunduğu imkanlardan yararlandıklarını ifade eden Bilal Ergenoğlu isimli yükümlü ise, ilk etapta boya kursuna gittiklerini ve ardından okullarda boya badana ve bakım işleri yaptıklarını söyledi. Kamu yararına önemli bir işi yerine getirmekten mutluluk duyduğunu dile getiren Ergenoğlu, proje sayesinde meslek edindiklerini belirterek, kendilerine sunulan imkanlardan dolayı devlet yetkililerine teşekkür etti. 
Düzenlenen programa Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez’in yanı sıra, Vali Yardımcısı İbrahim Civelek, İpekyolu Kaymakamı Sinan Aslan, Denetimli Serbestlik Müdürü Cihat Çanak, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Salih Serçe, İpekyolu ve Tuşba ilçe milli eğitim müdürleri ile yükümlüler katıldı. 

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Brukili
Brukili - 1 yıl Önce

Okul bahçesi bakımsız, duvarları boyasız, içi ve etrafı kirli, camları yıllardır temizlenmemiş okullar var. Örnek: Öğrencimin okuduğu lise. Dün gittim içim yandı. Ne milli eğitim denetim yapıp hesap soruyor, eksikleri gideriyor, ne de idare kendine dert ediyor.

Ahmet
Ahmet - 1 yıl Önce

Vanda okulların eksikleri, ihtiyaçları giderimiyor.

Okulunuz nasıl?
Okulunuz nasıl? - 1 yıl Önce

Sayın milli eğitim bakanı yeni öğretmenler odası tasarımını paylaştı. İnsan yetiştirenlere, toplumun rehberlerine kıymet veren nahif bir anlayışın, çağa ayak uyduran bir vizyonun eseri olan bu paylaşıma ayak uyduramayan milli eğitim müdürlükleri ve okul müdürlüklerine ne demeli. Çünkü okullarımızda onlarca öğretmenin makam odası, dinlenme odası ve velileriyle görüştüğü yer olan öğretmenler odaları çoğunlukla içler acısı halde. Müdür odaları ise bakan odaları gibi. Kendi odasının tefrişatını düşünüp onlarca öğretmenin odasını göz ardı eden idarecilerden hiçbir şey çıkmaz. Okulların başına tebelleş olmuş böyle yöneticiler varsa sayın bakanın inceliğini ve ufkunu görüp istifa etmeliler. Öğretmenlerine, velilerine, öğrencilerine ve yaptığı işe kıymet veren yöneticiler her yıl bulunduğu okula yeni şeyler katmalı, okulunun içini ve dışını güzelleştirmeli, okul bahçesini adeta bir çiçek bahçesine, bir oyun sahasına, bir dinlenme ortamına, bir görsel güzelliğe dönüştürmelidir. Okulların bütün sınıfları, öğretmenler odaları, kütüphaneleri, spor salonları,konferans salonları, kantinleri, lavaboları son derece temiz, tertipli, özenli, düzenli, boyalı ve pırıl pırıl olmalıdır. Yıllarca aynı okulda çalışıp yaz tatili boyunca okulunun eksiklerini gidermeyen, ihtiyaçlarını temin etmeyen, arızalarını yapmayan, bakım ve onarımlarını ihmal eden, boya-badanasını aklına getirmeyen, temizliklerini yapmayan yöneticiler o okulun başına gelebilecek en büyük afettir. Böyle idarecileri atayan, kollayan milli eğitim müdürlüklerinden de o memlekete hayır gelmez. Şimdi bu ölçütlere göre okulunuza, idarecilerine ve durumlarına bakın. Şayet eksik, aksak ve ihmal varsa saygıdeğer bakana iletmek herhalde herkesin hakkıdır. Çocuklara, gençlere kıymet veren yöneticiler onların eğitim ve öğretim gördüğü okulları, bölümlerini ve bahçesini mükemmel hale getirirler.

Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke'ye
Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke'ye - 1 yıl Önce

Müdür bey siz il ve ilçe müdürleri bu perşembe ve cuma günü okullara bir gidin. Bazı okullar hala haziran ayının çöplerini bile atmamış olabilir mi? Okullar, bahçeleri, sınıfları, sıra- masaları, sıva-boyaları, lavaboları, imkanları ne durumdadır bir bakın. Çocuğunu kayda götüren bazı veliler kimi okullara girince, bahçeden içeriye girince adeta şok yaşıyorlar. Bir veli olarak üç ay boyunca bu okullara bakmayan yöneticileri sayın cumhurbaşkanına şikayet ediyorum.