Parkomat uygulaması ihaleye çıkıyor

Van Büyükşehir Belediyesi, Yol Üstü Otopark Sistemi (Parkomat) uygulamasının yeniden ihalesini yapacak.

Parkomat uygulaması ihaleye çıkıyor

Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, parkomat uygulaması kiralama ve işletilmesi ihalesinin 1 Kasım 2019 Cuma günü saat 14.00’da gerçekleştirileceği belirtildi. Açıklamada, “Van Büyükşehir Belediyesinin resmi Twitter, Facebook ve Instagram hesaplarından canlı olarak yayınlanacak olan ihale, kapalı teklif usulü ile yapılacak. Bin 570 araçlık cadde üzeri otopark işletmesi 58 ay süreyle ihaleye verilirken, ihalenin muhammen bedeli ise 7 milyon 656 bin TL olarak belirlendi. Büyükşehir Belediye Meclisinin eylül ayı kararıyla Belvan Ulaşım Sanayi Limited Şirketine bağlanan parkomat uygulamasının kapsamı genişletildi. Daha önce 922 araç park kapasitesine sahip olan uygulama, bin 570 araca çıkarıldı. Ayrıca uygulama; Cumhuriyet, Kazım Karabekir, Mareşal Fevzi Çakmak, Sıhke, İskele, Zübeyde Hanım, Milli Egemenlik ve İki Nisan caddeleri ile Ferit Melen Bulvarı Cemaller Sokak ve İrfan Baştuğ Caddesi Uzun Sokak olmak üzere 10 farklı noktada uygulanacak” denildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
süleyman
süleyman - 4 ay Önce

umarım fiyatlar biraz aşağı çekilir şuan fiyatlar çok yüksek...

Düzenli bir büyükşehir için Parkomat uygulaması son bulsun.
Düzenli bir büyükşehir için Parkomat uygulaması son bulsun. - 4 ay Önce

Van'ın hiçbir caddesinde Parkomat uygulaması olmamalı. Vandaki yollar Kayseri ve Konya yolları değil. Zaten daracık olan yollarımızdan en fazla iki araç yan yana geçebilir. Bir şeriti otoparka çevirip şehrin en merkezi caddelerini tek şerit olarak araç geçişine tahsis etmek doğru değil. Çarşı tam bir keşmekeş ve tıkanıklık içinde. Belediyeler çok sayıda alanı açık veya kapalı otoparka çevirsin. Tüm özel otopark alanlarını da denetleyip bir düzene soksun. Tüm otoparklarda bir saatlik park ücreti 3 TL olsun. İki saat 4 TL olsun. Üç saat ve daha fazla süreli otopark ücreti 5 TL olarak belirlensin. Belediyelere ve özel şahıslara ait tüm açık ve kapalı otoparklarda bu standart tarife uygulansın. Cumhuriyet Caddesi, Maraş Caddesi, Sıhke Caddesi, İki Nisan Caddesi, İskele Caddesi, Zübeyde Hanım Caddesi, Yeni Yol Caddesi, Kışla Caddesi ve Ordu Caddesi araç park trafiğine kapatılsın. Parkomat görevi yapan görevliler buralarda park yasağını ihlal eden araçları denetlesin. Şimdiki parkomat uygulaması şehre ve şehiriçi ulaşıma hiçbir fayda getirmedi. Yukarda bahsettiğim hiçbir yolda yolcu indirme bindirme dışında araçlar üç dakikadan fazla bekleme yapmasın. Toplu taşıma ve servis araçları da yolcu indirme ve bindirme işini kendilerine ayrılan ceplerde yapsın. Araç ve yaya trafiğine bir düzen gelsin. Çarşılar ve yollar geniş, ferah ve düzenli görünsün. Elalem Avrupada 20 milyonluk kentlerin cadde ve sokaklarına düzen getirebiliyorsa biz bu şehirde bunu haydi haydi yapabilmeliyiz.

Sadık AK.
Sadık AK. - 4 ay Önce

Bu uygulamayı uygun bulmuyorum. Yollar iyice daralıyor. Van bunlarla ilgilenmemeli geniş yollar , tramvay ve metrobüs gibi alternatifleri hayata geçirmeli. Yeni geniş yollar, alternatif güzergahlar oluşturulmalı.

SIRADAKİ HABER