banner166

PERİYODİK MUAYENE UYARISI

Van Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Nevzat Gün, ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılması için beyanname verme süresinin 29 Şubat 2016 da sona ereceğini söyledi.

PERİYODİK MUAYENE UYARISI

Van Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Nevzat Gün, ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılması için beyanname verme süresinin 29 Şubat 2016 da sona ereceğini belirterek, müracaatı yapılmayan her bir ölçü aleti için bin 767 TL para cezasının uygulanacağını söyledi.

 

2016 yılı ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayeneleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Nevzat Gün, 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’na göre ölçü ve ölçü aletlerinin belirli sürelerde periyodik muayeneye tabi tutulmasının zorunlu olduğunu belirtti. Damga süreleri dolmuş bulunan ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılması için beyanname verme süresinin 29 Şubat 2016 Pazartesi günü mesai saati bitiminde sona ereceğini anlatan Gün, “Periyodik müracaatı yapılmayan ve kullanılan her bir ölçü ve ölçü aleti için bin 767 TL idari para cezası yasa gereği uygulanacaktır. Kullanıcıların mağdur olmamaları için damga süresini doldurmuş (en son 2014 yılında muayene ve damgalanmış) ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayene müracaatlarını yapmaları gerekmektedir. İl müdürlüğümüze yapılacak müracaatlar, tartım kapasitesi 2 bin kilogramın üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri, akaryakıt, LPG sayaçları, akaryakıt ölçekleri, hassas kütle ölçüleri, 5 kilogramdan yukarı kütle ölçüleri, hububat muayene aletleri, demiryolu yük ve sarnıçlı vagonları ve naklimetrelerdir. Yetkili muayene servisine olmaması durumunda il müdürlüğüne yapılacak müracaatlar ise otomatik tartı aletleri, tartım kapasitesi 2 bin kilograma kadar (2 bin kilogram dahil) okuma, çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlarla bağlantılı çalışabilme özelliğine sahip III ve IV’üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, I ve II’nci sınıf otomatik olmayan tartı aletleri. Belediyelere yapılacak müracaatlar ise şöyle, 5 kilograma kadar (5 kilogram dahil) hassas olmayan kütle ölçüleri, tartım kapasitesi 2 bin kilograma kadar (2 bin kilogram dahil) okuma, çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlarla bağlantılı çalışabilme özelliğine sahip olmayan III ve IV’üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2 bin kilograma kadar (2 bin kilogram dahil) mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar, ibreli teraziler, uzunluk ölçüleri (tek parçalı ağaç metreler), akıcı maddeler için hacim ölçüleri, kuru taneli maddeler için hacim ölçüleri şeklindedir” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2016, 09:20
YORUM EKLE