banner211

Rusya'dan sonra bir ülkeden daha aşı müjdesi! Tarih verdiler

Çin Salgın Kontrol ve Önleme Merkez (CDC), Çin'in geliştirdiği Kovid-19 aşısının Kasım ayında yaygın olarak kullanılmaya başlanabileceğini duyurdu. Öte yandan yeni tip koronavirüs salgınında son 24 saatte Hindistan'da 1054, Brezilya'da 381, Meksika'da 228 kişi öldü. Institute of India'nın CEO'su Adar Poonawalla ise, aşının tüm insanlığa ancak 2024 yılında ulaşacağını söyledi.

Rusya'dan sonra bir ülkeden daha aşı müjdesi! Tarih verdiler

Çin'in Wuhan kentinde Kasım 2019'da ortaya çıkan ve yaklaşık 1 senede tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs can almaya devam ediyor. Dünya genelinde vaka sayısı 29 milyon 500 bini, ölü sayısı ise 933 bini geçti. İyileşen sayısı ise 21 milyon 300 bini aştı.

RUSYA'DAN SONRA BİR AŞI MÜJDESİ DE ÇİN'DEN

Rusya, geçtiğimiz ay "Sputnik V" aşını dünya tanıtmış, ülkede toplu aşılanmaların da başlatıldığını duyurmuştu. Çin de Kovid-19 için 4 farklı aşı çalışması yürütüyor ve tümü de son aşama olan 3. fazda, yani insan denemelerinde. Bu aşılardan bir tanesi, temmuz ayında ülkedeki işçilere uygulanmaya başlanmıştı.

YAN ETKİSİ YOK! AŞI KASIM YAYGIN OLARAK KULLANILABİLİR

Devlet televizyonuna konuşan Çin Salgın Kontrol ve Önleme Merkezi'nden (CDC) Guizhen Wu, son aylarda aşılardan birini denemek için kendi üzerinde uyguladığını söyledi. Hiçbir olumsuz yan etkiyle karşılaşmadığını belirten Wu, bunun hangi aşı olduğunu ise söylemedi. Ancak aşının Kasım ya da en geç Aralık ayında toplu olarak Çinlilere uygulanabileceğini söyledi.

AŞI TÜM İNSANLIĞA 2024 YILINDA ANCAK ULAŞACAK

Öte yandan, dünyanın en büyük aşı üretici şirketi konumunda olan Serum Institute of India'nın CEO'su Adar Poonawalla, Financial Times'a önemli açıklamalarda bulundu. Poonawalla, yeni tip koronavirüs aşısının dünya üzerindeki tüm insanlara ulaşmasının 2024 yılına kadar sürebileceğini belirtti. Adar Poonawalla, ilaç şirketlerinin üretim kapasitelerini artırmadığını, bunun da Kovid-19 aşısı üretildiğinde tüm dünyadaki insanların hepsine aşı ulaştırılmasını 3-4 yıl kadar geciktireceğini söyledi. Poonawalla, Kovid-19 aşısının kızamık gibi hastalıklarda olduğu gibi iki doz olarak uygulanması durumunda dünyanın 15 milyar doz aşıya ihtiyacı olduğunu, ancak şu an için hiçbir şirketin buna hazırlıklı olmadığını söyledi. Poonawalla'nın aşı tarihiyle ilgili korkutan öngörüsü DSÖ'nün önde gelen bilim insanlarından Soumya Swaminathan'ınkilerle örtüşüyor. Soumya Swaminathan da geçtiğimiz günlerde yaptığı açılamada, salgını kontrol altına almanın 3-4 yıl süreceğini, aşının çözüm olduğunu ancak aşıyla birlikte mutlaka maske ve sosyal mesafe kurallarına uyarak salgının hızını kesmek gerektiğini söylemişti.

ÜLKE ÜLKE SON DURUM

Brezilya Sağlık Bakanlığının verilerine göre, 381 kişinin yaşamını yitirmesiyle ülkedeki virüs kaynaklı ölü sayısı 132 bin 6'ya, vaka sayısı da 15 bin 155 artarak 4 milyon 345 bin 610'a yükseldi.

Meksika Sağlık Bakanlığının verilerine göre, ülkede son 24 saatte Kovid-19 kaynaklı can kaybı 228 artarak 71 bin 49'a ulaştı. Meksika'da, Kovid-19 vaka sayısı da 3 bin 335 artışla 671 bin 716'ya çıktı.

Hindistan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ülkede 1054 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 80 bin 776'ya yükseldi. Hindistan'da son 24 saatte 83 bin 809 yeni Kovid-19 vakası tespit edildi, toplam vaka sayısı 4 milyon 930 bin 236'ya çıktı.

HABER7

YORUM EKLE

banner240