SAĞLIKLI DİŞLER SAĞLIKLI NESİLLER

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü "Sağlıklı Dişler, Sağlıklı Nesiller" projesi, Van'da başladı.

SAĞLIKLI DİŞLER SAĞLIKLI NESİLLER

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü "Sağlıklı Dişler, Sağlıklı Nesiller" projesi, Van'da başladı.

 

Proje kapsamında Akköprü ve Zeve ilköğretim okulunda diş sağlık seti dağıtım programı düzenlendi. Ülke çapında 05.04.2017 tarihinde gerçekleştirilen “Sağlıklı Dişler, Sağlıklı Nesiller” programı kapsamında Akköprü ve Zeve İlkokulunda Tuşba Kaymakamı Meral Uçar, Van Halk Sağlığı Müdür Yrd.  Dr. Semra Gümüş Gündüz, Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhlis Geylani, İpekyolu ve Tuşba Toplum Sağlığı Merkezleri Başkanları, Diş Hekimleri,  Okul Müdürleri ile kurum çalışanları katıldı. Gerçekleşen etkinlikte öğrencilere ağız diş sağlığı seti ve eğitici broşür ve dergi dağıtımı yapılarak,  ağız diş sağlığı hakkında eğitim verildi.

 

Etkinlikte konuşan Van Halk Sağlığı Müdür Yrd. Semra Gümüş Gündüz, “Diş ve diş eti hastalıkları, dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık rastlanan sağlık sorunlarındandır. Genel sağlığın bir parçası olduğu halde hayatı doğrudan tehdit etmediği düşünüldüğü için toplum tarafından gereken önemin verilmediği bu hastalıklar; görülme sıklığının yüksekliği; diğer sistemik hastalıklara neden olabilmeleri; tedavileri için çok fazla para, zaman ve uzmanlık gerektirmeleri gibi nedenlerden dolayı ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir dedi.  Tüm bu gerçekler ışığında, Bakanlığımız ağız ve diş sağlığı hizmetlerine yön verirken; çocukluk çağından başlayarak tarafımızca yürütülen programlarla, toplumda ağız ve diş sağlığı bilincinin geliştirilerek herkesin kendi sağlığını koruma noktasına gelmesini, koruyucu diş hekimliği uygulamalarının bir yaşam tarzı olarak kabul görmesinin sağlanmasını, ülke bazında var olan koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin geliştirilmesi suretiyle diş çürüğü ve diş tedavisi oranının en aza indirilmesinin sağlanmasını amaçlamaktadır.” Dedi. 

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2017, 09:06
YORUM EKLE