banner166

SAVAŞ MAĞDURLARI İÇİN KAMPANYA

Van’da bulunan Küresünniler Tarih ve Kültür Araştırma Derneği, Suriye savaşında mağdur olan Bayırbucak Türkmenleri başta olmak üzere tüm mağdurlar için Türkiye genelinde yardım kampanyası başlattı.

SAVAŞ MAĞDURLARI İÇİN KAMPANYA

Van’da bulunan Küresünniler Tarih ve Kültür Araştırma Derneği, Suriye savaşında mağdur olan Bayırbucak Türkmenleri başta olmak üzere tüm mağdurlar için Türkiye genelinde yardım kampanyası başlattı.

 

Küresünniler Tarih ve Kültür Araştırma Derneği’nden yapılan açıklamada, Ortadoğu’nun dış mihrakların oyunları sayesinde kardeşin kardeşi katlettiği bir bölge haline geldiği belirtildi. Açıklamada, “Bu gidişat Ortadoğu halklarının geleceğini çok büyük bir çıkmaza sokacaktır. Halklar, artık gelecekleri ile ilgili karar vermelidirler ya adalet üzerine birlikte yaşam zeminini oluşturacak ya da adaletsiz güçlerin yanında yer alacaktır. Bu düşünce temelinde bir an önce tüm ırksal, dinsel, mezhepsel ayrılıklar bir tarafa bırakılmalı ve bu tür özelliklere saygının çıtası yükseltilmelidir. Artık halklar arasında gücün adaleti değil, adaletin gücünün hâkim olması için her kesimin üzerine düşen hassasiyeti göstermesi gerekmektedir. Bu bağlamda daha önce bölgemizde Kobani ve Rojava hedefli yardım kampanyaları başlatılmış ve topluluk üyelerimiz de bu kampanyalara maddi imkan sağlamıştır.” Belirtildi.

 

“BÜYÜK ARTIŞ YAŞANMAKTADIR”

Yapılan açıklama da şu ifadelere yer verildi: “Bizler, bu kampanyalarda rakip pozisyonuna düşmemek adına duygularımızı fiiliyata dökmeyi erteledik. Bugün gelinen noktada ne yazık ki savaşın mağdurlarında çember gün geçtikçe genişlemekte ve ülkemize sığınan mağdurların sayısında büyük artış yaşanmaktadır. Ayrıca kış şartlarının her geçen gün ağırlaşması ile ülkemize sığınan sığınmacıların içinde bulunduğu yaşam koşulları da ağırlaşmaktadır. Bu konuda devletimiz üzerine düşen görevi yerine getirmektedir; ancak, sivil yapıların da her türlü ayrımcılıktan uzak çalışmalar gerçekleştirmeleri, savaş mağduru insanlara yönelik ‘Benden’, ‘Benden değil’ zihniyetinden uzak hareket etmeleri şarttır. Halkımız, düşküne yardım konusunda hassastır ve bu konuda üzerine düşeni yerine getirmektedir. Ancak toplanan yardımların dağıtımı konusunda da özellikle sivil yapıların adil ve ayrımcılıktan uzak hareket etmeleri olmazsa olmazdır. Türkiye genelinde başlattığımız yardım kampanyamızın uluslararası arenada da farkındalık oluşturması yönünde çalışmalarımız devam etmektedir.”

 

Açıklama da son olarak, “Özellikle topluluğumuzun geldiği topraklarda bu kampanyamıza destekler olacaktır. Bizler, ulaşamayacağımız her noktadan insanlarımızın bu kampanyaya katılımlarını sağlamak için bölgemizde ilk kez SMS yöntemi ile yardımı da devreye soktuk. Bütün GSM operatörleri ile görüşmelerimiz devam ederken, bu konuda ilk olumlu adım Turkcell firmasından gelmiş ve derneğimiz ile Turkcell firması anlaşmaya varmıştır. Turkcell operatörlerini kullanan hayırseverlerimiz ‘SURİYE’ yazıp 4390’a mesaj göndermeleri halinde 5 TL’lik bağışta bulunmuş olacaklardır. Ayrıca diğer SMS operatörleri ile görüşmelerimiz devam etmektedir. Anlaşma halinde gerekli bilgi kamuoyu ile paylaşılacaktır. Ayrıca kampanyamıza katılmak isteyen hayırseverler için Ziraat Bankası Van İpekyolu Şubesi’nde hesap açılmıştır. Hesap No: 096 54029588-5002, IBAN: TR280001000096540295885002’dir. Bu arada ayni yardımda bulunmak isteyenlerin ise 0 546 438 32 32 numaralı telefonla irtibata geçmeleri gerekmektedir.” İfadeleri kullanıldı. 

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2016, 09:35
YORUM EKLE